پنج شنبه 27 دي 1397 - 11 جمادي الاول 1440 - 17 ژانويه 2019
صفحه اصلي/خانواده

چگونه در نوروز درسخوان شویم؟

چگونه در نوروز درسخوان شويم؟

بي شک دانش آموزان بعد از گذراندن 6 ماه درس خواندن و مدرسه رفتن، دوست دارند که در تعطيلات عيد استراحت کامل داشته باشند و از درس خواندن دور باشند. ولي اين حالت ممکن است که افت تحصيلي را براي آنها ايجاد کند. در تعطيلات عيد نياز به ايجاد يک برنامه مناسب است که در کنار تفريح و استراحت،حتما مطالعه دروس نيز قرار داشته باشد.

درس خواندن

درس خواندن در ايام عيد

از ماه فروردين کم کم تعداد ساعاتي که در طول شبانه روز، روز و روشن هستند به حدود 12 ساعت مي رسد. وقتي هوا روشن است انگار براي مطالعه هنوز هم فرصت باقيست و اين زمان بهترين زمان براي مطالعه دانش آموزان است. دليل ديگري مبني بر اين که تعطيلات عيد فرصت مناسبي براي مطالعه مي باشد،اين است که دانش آموزان نه به مدرسه مي روند و نه به کلاس هاي فوق برنامه. پس از زمان بيشتري را براي مطالعه برخوردار هستند.

عملکردهاي مختلف

دانش آموزان در تعطيلات سال نو، 3 نوع عملکرد متفاوت را مي توانند از خود نشان دهند.

دانش آموزان موفق کساني هستند که از فرصت طلايي و استثنايي تعطيلات نوروزي خود به بهترين نحو استفاده مي کنند

1- عده اي در تعطيلات سال نو فقط به استراحت و تفريح مي پردازند. قطعا اين دسته از دانش آموزان ضررهاي زيادي را مي توانند تجربه کنند که بعد به آن اشاره مي شود.

2- عده اي ديگر به جبران نقايص درسي خود و قوي کردن دروس ضعيفشان مي پردازند. بدون شک اين دانش آموزان مي توانند موفقيت هاي زيادي را به دست بياورند.

3- عده اي هم که مشکلات درسي چنداني ندارند صرفا به دوره ي دروس خود مي پردازند تا آن مطالب را براي خودشان تثبيت کنند. اين دسته از دانش آموزان هم بسيار موفق مي شوند.

تفريح تعطيل نيست

برخي از والدين فکر مي کنند که فرزندانشان در طول مدت تعطيلات بايد بيشتر به درس خواندن بگذرانند و فرصت هاي تفريحي کمتري را در اختيار آن ها مي گذارند. آنها ممکن است فکر کنند که فرزندانشان مي توانند در اين مدت تعطيلات به جبران نقاط ضعف خود بپردازند. در صورتي که تفريح يکي از پايه اي ترين نيازهاي افراد است. اگر اين نياز از دانش آموزان به صورت کامل گرفته شود همانند آن است که آنها را از خوراک و پوشاک، يعني نيازهاي اوليه براي زنده ماندن محروم کرده ايم.
پس بهترين راهکار اين است که والدين قبل از فرا رسيدن تعطيلات سال نو، با همکاري خود دانش آموزان به يک برنامه ريزي مناسب بپردازند تا بتوانند از فرصت خود بهترين استفاده را داشته باشند.

از دست دادن فرصت ها 

اگر دانش آموزان در تعطيلات به صورت کلي درس خواندن را کنار بگذارند، ممکن است که ضررهاي زيادي را متوجه شوند. اين ضررها مي تواند شامل موارد زير باشند:

بهتر است دانش آموزان قبل از فرا رسيدن تعطيلات به نوشتن يک برنامه مطالعاتي بپردازند که در آن هيچ گونه تفريحي حذف نشود

1- دانش آموزاني که به مدت تقريبا 2 هفته درس خواندن را تعطيل کنند، بعد از تمام شدن تعطيلات، ممکن است که بي حوصله شوند و انگيزه اي براي درس خواندن نداشته باشند.

2- اين دانش آموزان ممکن است که در درس هايي که ضعيف هستند ضعيف تر و ضعيف تر بشوند زيرا همان مقداري را هم که ياد گرفته بودند در اثر عدم تکرار از ياد مي برند.

3- حتي بي اعتماد به نفس هم مي شوند زيرا مي بينند که نمراتشان از خيلي همکلاسي هايشان کمتر است.

برنامه مفيد

بهتر است براي يک برنامه ريزي دقيق و مفيد و موثر، والدين و دانش آموزان نکات زير را در برنامه خود لحاظ کنند.
1- برنامه مطالعاتي خود را از روز 3 فروردين تا 12 فروردين بنويسيد.
2- چند روز مانده به شروع تعطيلات تمام کتاب هاي درسي خود را روي يک ميز بگذاريد.
3- کتاب هاي درسي خود را به صورت اولويت بندي از دروس سخت تر تا به دروس راحت تر بچينيد.
4- دروس سخت تر دروسي هستند که ممکن است شما در آنها ضعيف تر باشيد و يا اينکه مجبور باشيد زمان بيشتري را براي يادگيري آنها صرف کنيد.
5- دروس سخت را در برنامه ي هر روز خود بنويسيد. حتما نبايد مدت زمان زيادي را هر روز اختصاص به يک درس سخت بدهيد. همين که حداقل 15 دقيقه در هر روز هر يک از دروس مشکل خود را بخوانيد مي تواند موثر واقع شود.
6- مي توانيد صبح يکي از دروس را بخوانيد، ظهر يکي ديگر و عصر يک درس ديگر را. اين جمله به اين معنا است که حتما نبايد تمام درس هاي خود را در يک روز پشت سر هم مطالعه نماييد.
7- دروسي را که برايتان آسان تر هستند را به صورت يک روز درميان يا دو روز در ميان در برنامه خود بگنجانيد.
8- سعي کنيد براي درس هايتان ساعت مشخص کنيد. به طور مثال نگوييد که رياضي را هر روز ساعت 10 صبح مي خوانيد. زيرا ممکن است که مهمان سر برسد و شما نتوانيد که به برنامه تان برسيد. بهتر است مدت زمان مطالعه را مشخص کنيد و هر زمان از روز که توانستيد مطالعه خود را انجام بدهيد.
رومينا سادات تجاره/کارشناس ارشد مشاوره-بخش خانواده ايراني تبيان
تعداد بازديد:678 آخرين تغييرات:94/12/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر