پنج شنبه 19 تير 1399 - 17 ذي القعده 1441 - 9 ژولاي 2020
صفحه اصلي/مقالات

برکات تلاوت سوره یس

برکات تلاوت سوره يساغلب مؤمنين شناخت عميقي از اين سوره ندارند و از مناقب و فضائل و آثار دنيوي و اخروي آن غافل هستند. لذا در دام مشکلات، غم ها و غصه ها و کدورت ها گرفتار مي مانند.

در ميان مومنين مقرّب درگاه خداوند، از «سوره يس» سخن بسيار است و انسان با اندک توجّهي به بيانات پيامبر اکرم (صلي الله و عليه و آله) و ائمه اطهار (عليهم السلام) و بزرگان مکاشفه و سير و سلوک، به اين حقيقت پي مي برد که سوره يس از موقعيت ويژه و مرتبه اي بس بلند برخوردار است و اگر آدمي بتواند با آن فضايل و مناقب آشنا شود، خواهد توانست فوايد کاملي را از آن خود سازد.امامان (عليهم السلام) براي اين که مؤمنان را از موقعيت ممتاز اين سوره که چونان قلّه اي پوشيده از فضايل است، آگاه کنند، فرموده اند: «يس قلب قرآن است».
موقعيت ممتاز و جايگاه برتر و منحصر به فرد بودن قلب در بدن انسان بر کسي پوشيده نيست. سوره يس نيز داراي همان موقعيت و جايگاه در ميان ديگر سوره ها است و از اين رو لازم است قدري از برداشت سطحي و عمومي از اين سوره فراتر رويم و با بخشي از فضايل و مناقب اين سوره آشنا شويم. هر يک از سوره ها و آيات و حروف قرآن کريم داراي فرشتگاني مي باشد که بر آن «موکّل» هستند.
مثلاً سوره ناس، فرشتگان خاص خود دارد و سوره قيامت فرشتگاني ديگر، هرگاه که يکي از اين سوره ها را مي خوانيد، فرشتگان خاص آن سوره با شما همراه شده براي شما دعا مي‌کنند. به اين فرشتگان اصطلاحاً «ملائکه موکَّل» مي‌گويند.
طبق روايتي، سوره انعام که يکي از با فضيلت ترين و با اهميت ترين سوره هاي قرآن است،هشتاد هزار فرشته مأموريت دارند که هنگام نزول، که همراه اين سوره بودند اکنون نيز هرگاه کسي سوره را تلاوت کند، در حقّ او دعا و استغفار کنند.از اين نگاه، سوره يس داراي موقعيت برتري است؛ زيرا اگر بر هر سوره يا آيه و يا حرفي از آيات، يک فرشته موکل باشد، در سوره يس بر هر حرف، ۱۰ فرشته موکل است که وقتي آن سوره را مي خوانيد در برابر شما صف مي کشند و براي شما استغفار مي‌کنند. (مجمع البيان، ج۸، ص ۲۵۴)
اين از لحاظ کميت است که فرشتگان اين سوره بيش از ديگر سوره هاست؛ امّا از نظر کيفيت اين که فرشتگان اين سوره از سنخ ديگري هستند؛ بسيار با صفا و مهربانند؛ با يک مرتبه خواندن سوره يس، با قاري مأنوس و رفيق مي شوند و براي خواننده آن، کارگشايي و استغفار مي‌کنند. آن ها هيچ گاه او را تنها نمي گذارند و اگر در اين دنيا پي نيازي رود، آنها نيز نياز او را پي گيري مي‌کنند و برآورده مي سازند.
اين مهرباني بسيار که در نهاد اين فرشتگان گذاشته شده است، منشأ آثار بسياري است که براي سوره يس شمرده شده است. (الدعوات، ص۲۱۵) در واقع يکي از اسرار اين سوره در اين فرشتگان مخصوص و ويژه مي باشد.)ابن عباّس مي‌گويد: مدّت ها فکر مي کردم که منشأ اين همه فضيلت در سوره يس چيست. او مي‌گويد تمام آثار و فضايل اين سوره به دليل وجود اين آيه شريفه است: «إنَّما أمْرُهُ إذا أرادَ شَيئاً اَنْ يقولَ لَهُ کُنْ فَيکُونَ» «همانا فرمان او چنين است که هرگاه چيزي را اراده کند، تنها به آن مي‌گويد: «موجود باش!» آن نيز بي درنگ موجود مي‌شود.»بزرگاني که خود با اين سوره مأنوس بوده اند اغلب براي شاگردان و افراد پاک نهاد در مورد قرائت آن سوره دستورالعمل هايي نيز داشته اند. آية الله حاج شيخ مجتبي قزويني خراساني (ره) به شاگردان چنين سفارش مي کردند که هر شب قبل از خواب، سوره يس را بخوانيد، ولي قبل از شروع و بعد از اتمام آن، ۱۴ صلوات بفرستيد. يعني اين سوره را در بين اين صلوات ها قرار دهيد. بي شک اين ۱۴ صلوات هم يکي از اسرار مهم سير و سلوکي در مکتب اهل بيت عليهم السلام است. آن بزرگ مرد فرموده بودند: بنده در زندگي به هر چه که رسيده ام و هر چه به دست آورده ام از برکت اين سوره مي باشد. (شماره ۱۹، مجله بشارت)
با توجه به اين فرمايش مي توان گفت: «يس در اين مکتب، محور سير و سلوک و نردبان رسيدن به بالاترين مقامات معنوي مي باشد».از رسول خدا (صلي الله عليه و آله) نقل شده است: «قرآن برتر از همه چيز غير از خدا مي باشد. پس کسي که به قرآن احترام گذارد، هر آينه، خداوند متعال را احترام و عزّت گذارده و کسي که به قرآن بي حرمتي کند، البته حق او را ناچيز شمرده است. حرمت قرآن [بر گردنت] مانند حرمت پدر، بر گردن فرزند است. خداوند ابتلاها و آزمايش هاي دنيا را از کسي که قرآن را بشنود و بلاهاي آخرت را، از قاري قرآن دور مي‌کند. همانا در کتاب خدا سوره اي است که «عزيز» ناميده مي‌شود و قاري آن سوره «شريف» ناميده مي‌شود، اين سوره، در نزد خدا، مصاحبش را به تعداد [افراد قبيله هاي] «ربيع» و «مضر» شفاعت مي‌کند.
پس رسول خدا (صلي الله عليه و آله) فرمودند: آن سوره «يس» است؛ بعد از آن فرمودند: اي علي، سوره ي «يس» را بخوان؛ که در سوره ي «يس» ده برکت است:
۱/گرسنه اي نمي خوابد، مگر اينکه سير مي‌شود.
۲/ تشنه اي نيست، مگر اينکه سيراب مي‌شود.
۳/ برهنه اي نيست، مگر اينکه پوشانده مي‌شود.
۴/ مجردي نيست، مگر اينکه ازدواج مي‌کند.
۵/ فردي ترسناک از چيزي نيست، مگر اينکه ايمن مي‌شود.
۶/ اسير و زنداني نيست، مگر اينکه نجات پيدا مي‌کند.
۷/ بيماري نيست، مگر اينکه بهبودي مي يابد.
۸/ مسافري نيست، مگراينکه در سفر ياري مي‌شود.
۹/ و نمي خوانيد اين سوره را، در نزد مرده اي، مگر اينکه [گناهان او را] کم مي‌کند (و بر مقداري از گناهانش چشم پوشي مي نمايد).
۱۰/ و کسي که گم کرده اي دارد، اين سوره را نمي خواند، مگر اين که [گم شده اش را] پيدا خواهد کرد..(۱)


برگرفته از : ido.ir
تعداد بازديد:966 آخرين تغييرات:94/12/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر