چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/خانواده

چرا من و همسرم حرف همدیگر را نمی فهمیم؟

چرا من و همسرم حرف همديگر را نمي فهميم؟

هر چي منو همسرم با هم حرف ميزنيم انگار حرف همديگر را نمي فهميم. زمانيکه خواسته هايم را به او گوشزد مي کنم اصلا گوش نميده. از اين وضع خسته شده ام و کاري از دستم برنمياد. به تازگي احساس مي کنم داريم همديگه رو تحمل مي کنيم. لطفا کمکمون کنيد.

طلاق

صحبت کردن زوجين با يکديگر اصلا به اين معنا نيست که هر چه شما بگوييد همسرتان قبول کند و يا هرچه همسرتان بگويد شما تمام و کمال قبول کنيد.

صحبت کردن در زندگي زناشويي يک تعامل دو سويه است. تعاملي که حرف اول را در آن گذشت و در نظر گرفتن روحيات طرف مقابل و البته احترام متقابل مي زند.

لذا همانطور که توقع داريد همسرتان حرف شما را متوجه شود شما هم بايد براي درک وي تلاش کنيد.

اين نکات را در ادامه در نظر داشته باشيد:

- کاملا صادقانه و راحت (بي دغدغه) با هم تعامل داشته باشيد. درباره نواحي و زمينه هايي از زندگي تان که هر دو نسبت به آن خرسند هستيد و نيز نواحي که تصور مي کنيد نياز به قدري بهبود و تصحيح دارد با هم گفتگو کنيد. اين اولين و مهم ترين کاري است که مي تواند به شما کمک کند که بفهميد ازدواج تان دچار مشکل شده است. همچنين اين فرصت را داريد که براي حل مشکلاتتان صرفنظر از نوع اين مشکل، با هم تعامل کنيد. به همسرتان نشان دهيد که ميل داريد با هم و از طريق تعامل و گفتگو مشکلتان را حل کنيد.

- مهمترين عوامل مشاجرات تان را بشناسيد. اين امر به شما شانس ياد گرفتن نحوه حل مشکلات با يکديگر را که خود يک مهارت مهم در بهبود ازدواج است مي آموزد. در پيوندهاي مختلف زمينه هاي اختلاف يکسان نيست اما در عين حال زمينه هاي مشترک عبارتند از شرايط مالي، فرزندان و استخدام و اشتغال. به عنوان مثال اگر يک عامل اصلي دعوا نحوه تربيت فرزند باشد لازم است با هم سعي کنيد و همکاري نماييد و سراغ مواردي که هر دوي شما از انجام آن راضي هستيد و يا فکر مي کنيد نيازمند تقويت است برويد.

- بياموزيد که با هم مصالحه و توافق کنيد و در عين حال با روشي معقول و منطقي با هم گفتگو و مذاکره نماييد. بپذيريد که هر کدام شما تفاوت هاي خودش را دارد و چگونگي مديريت اين تفاوتها موضوع اصلي است. بحث و گفتگو براي يک پيوند و رابطه مي تواند مفيد باشد البته زماني که به طريقي درست و بي عيب انجام شود. بدون حل و فصل رها کردن يک مشکل حل نشده تنها به تنش ختم مي شود و مشکل در جايي ديگر و به شکلي ديگر خودش را نشان خواهد داد.

- بياموزيد که آنچه را که مي خواهيد به روشي  توام با آرامش و مهرباني بيان کنيد. ابراز کردن خواسته ها به همسر يک بخش خيلي مهم در زندگي شادکام است. در عين اينکه ممکن است شما دو نفر به عنوان يک زوج روي يک نکته به توافق و سازگاري برسيد اما هيچ يک از شما شک نداريد که هر يک علاقمندي هاي خاص خود را داريد. ضمن اينکه مصالحه و توافق امتياز بزرگي  است اما مهم اين است که زوجين علاقمندي هاي يکديگر را کشف و شناسايي کنند نه اينکه بدون آنکه حرفي بزنند تنها آنچه را که دوست ندارند به منظور حفظ صلح و آرامش تحمل کنند و يا خواسته هاي خود را ابراز نکنند. تامين خواسته هاي طرف مقابل باعث شادکامي و خوشحالي شما نيز مي شود اما يادتان باشد که هر از چندگاهي لازم است که هر يک از شما پيگير خواسته هاي خود باشيد.

بياموزيد که با هم مصالحه و توافق کنيد و در عين حال با روشي معقول و منطقي با هم گفتگو و مذاکره نماييد.

- فرصتي را براي گذراندن وقت با هم اختصاص دهيد. حتي اگر اين فرصت به اندازه يک گپ کوتاه يا خوردن يک چاي يا يک وعده غذا با هم باشد. زوجين بايد در انجام کارهاي روزمره و مسئوليتهاي منزل از هم پيشي بگيرند و مدد رسان هم باشند. اين موضوع مي تواند در مواردي از جمله بچه دار شدن که توأم شدن يکباره نقش پدر و مادري و زن و شوهري را به دنبال دارد، از اهميت زيادي برخوردار باشد. زماني را براي همديگر قرار دهيد و سعي کنيد حداقل ماهي يکبار بيرون برويد و کاري را که هر دو به آن علاقه داريد و از آن لذت مي بريد انجام دهيد.


جهت مشاهده پرسش و پاسخ هاي عمومي مشاوره پس از ازدواج اينجا کليک کنيد.

جهت دريافت مشاوره از بخش مشاوره پس از ازدواج اينجا کليک کنيد.

 

مشاور: عطاريان - مرکز مشاوره تبيان

تعداد بازديد:441 آخرين تغييرات:95/01/04
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر