شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
خروجي RSS

ایام نوروز؛ بهترین فرصت جهت اصلاح روابط و تفرقه زدایی

گزيده هايي از کتاب مفاتيح الحيات؛

ايام نوروز؛ بهترين فرصت جهت اصلاح روابط و تفرقه زدايي

پرهيز از تفرقه، فتنه و فساد اجتماعي از مسائل بسيار مهم اسلام به شمار مي آيند و تحقق آن آثار مثبتي چون آرامش، وحدت، محبت و پيشرفت مادي و معنوي براي افراد جامعه در بر دارند.

به گزارش خبرگزاري مهر ، اگر چه ما فرايضي داريم که هر يک نزد خداوند داراي مقام و مرتبه‌اي بالا هستند، اما داريم اعمالي که‌گاه حتي از نماز و روزه برتر شمرده شده اند؛ البته اين بدان معنا نيست که ترک واجبات ديني ما در برخي مواقع جايز باشد که در اين صورت دچار معصيت و نافرماني خداوند گشته ايم .

پرهيز از تفرقه، فتنه و فساد اجتماعي در بُعد اخلاق اجتماعي از مسائل بسيار مهم اسلام به شمار مي آيند و تحقق آن آثار مثبتي چون آرامش، وحدت، محبت و پيشرفت مادي و معنوي براي افراد جامعه در بر دارد، از همين رو، همواره مورد توجه و اهتمام رسول خدا (صلي الله عليه و آله) و ائمه اطهار (عليهم السلام) بوده است و آن بزرگواران پيوسته مردم را به اين امر مهم تشويق کرده اند.

 ايام نوروز نيز فرصت بسيار مناسبي جهت تحقق اين توصيۀ ديني مي باشد تا سال جديد را بدون هر گونه کدورت و کينه نسبت به همنوعان خود آغاز کنيم.

در ادامه اهميت اين موضوع را از اثر ارزشمند حکيم متأله، آيت الله جوادي آملي در کتاب «مفاتيح الحيات» با استناد به فرمايشات برزگان دين در يافته و خطرهاي تفرقه و جدايي از اجتماع پي مي گيريم؛

روزي پيامبر اکرم(ص) به اصحاب خود فرمودند: «آيا از چيزي به شما خبر دهم که از نماز و روزه و زکات برتر است؟» گفتند: آري، اي رسول خدا! فرمودند: «آن چيز اصلاح ميان مردم است، زيرا تيره شدن روابط مردم دين را ريشه کن مي کند.» (تنبيه الخواطر و نزهة، ج ۱، ص ۳۹)؛ همچنين رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمودند: «اي مردم! از خدا بترسيد و پيوندتان را با يکديگر اصلاح کنيد.» (عيون اخبارالرضا، ج ۲، ص ۴۶)

 امام باقر(ع) فرمودند: «شيطان پيوسته ميان مؤمنان اختلاف مي افکند... پس رحمت خدا بر کسي که ميان دو نفر از دوستان ما الفت و صميميت پديد آورد. اي گروه مومنان! با هم الفت يابيد و به هم محبت ورزيد.»(الکافي، ج ۲، ص ۳۴۶)

 خطر تفرقه افکني و جدايي از اجتماع

تفرقه افکنان با پيروي از گام هاي شيطان به لغزش و انحراف دچار مي شوند و کسي که بيراهه مي رود و به اختلافات دامن مي زند، گويا حتما انتظار عذاب الهي را مي کشد. تفرقه افکنان گرچه ممکن است در دعاهاي زباني بگويند خدايا! ما را عذاب نکن، ولي با زبان حال و زمينه اي که فراهم کرده اند، از خدا عذاب مي خواهند، چون نه تنها با پيروي راه هاي شيطان به خويش ستم مي کنند بلکه جامعه انساني و اسلامي را به تفرقه کشانده، عذاب الهي را براي خود مي خرند، از همين رو آنان در دنيا و برزخ و آخرت عذاب مي شوند و حکم عذابشان قطعي است.

اميرمؤمنان حضرت علي (ع) ضمن دعوت همگان به نعمت بزرگ اتحاد و برادري درباره خطرهاي تفرقه و جدايي از اجتماع مي فرمايند:

۱. با جمعيت انبوه همراه باشيد زيرا دست خدا با جماعت است و از تفرقه بپرهيزيد زيرا همان گونه که گوسفند وامانده از رمه از سرپرستي چوپان محروم و گرفتار گرگ مي شود، انسان جدا شده از جامعه نيز از حمايت و هدايت اولياي الهي محروم و طعمه شيطان مي شود. (نهج البلاغه، خطبه ۱۲۷)

 ۲. خداي سبحان نه در گذشته و نه در آينده با اختلاف و تفرقه به کسي خبر نرسانده و نمي رساند. اين جمله بيان صرف تجربه و تاريخ نيست بلکه سنت الهي است چون آن حضرت در اين جمله افزون بر گذشته، از آينده نيز خبر مي دهد که هرگز بشر با اختلاف به جايي نرسيده و نخواهد رسيد و اين با سنت خدا هماهنگ خواهد بود. (نهج البلاغه، خطبه ۱۷۶، بند ۳۳ – ۳۴)

 ۳. کينه توري و اختلاف همانند تيغ تيزي است که هر روز آن را بر پايه و بدنه دين بکشند آن گاه دين نمي رويد و همه آثار آن محو مي شوند چنان که با کشيدن تيغ بر سر مويي نمي ماند.» (نهج البلاغه، خطبه ۸۶، بند ۱۲)

اميد است با عمل به آموزه هاي ديني ، از رهروان راستين أئمۀ اطهار(عليهم السلام) قرار گيريم.

تعداد بازديد:484 آخرين تغييرات:95/01/07
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر