دوشنبه 13 مرداد 1399 - 13 ذي الحجه 1441 - 3 آگوست 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

ابداع تکنیکهای جدید برای مبارزه با سرطان/ مبارزه با ناباروری

بهترين شيوه هاي درماني سال؛

ابداع تکنيکهاي جديد براي مبارزه با سرطان/ مبارزه با ناباروري

بهترين دستاوردهاي پزشکي در حوزه درمان بيماري هاي لاعلاج با بهره بردن از تکنيک هاي منحصر به فرد منتشر شدند.

به گزارش خبرگزاري مهر ، سال ۹۴ آوردگاه روش هاي فوق العاده و زنده شدن اميد در درمان بعضي از بيماري هاي لاعلاج بود از اين رو تعدادي از بهترين دستاوردهاي سال را در اين حوزه مرور مي کنيم.

در سالي که گذشت محققين دانشگاه Wisconsin آمريکا موفق به توليد تارهاي صوتي در محيط آزمايشگاهي شدند که بعنوان يک رويداد مهم پزشکي در جهان شناخته مي شود.

در سال ۹۴ محققين دانشگاه Salamanca اسپانيا موفق شدند براي اولين بار در عمل پيوند قفسه سينه از سينه «پروستتيک» سه بعدي چاپ شده استفاده کنند که در نوع خود در جهان بي نظير بود.

در اين سال محققين بريتانيايي اعلام کردند با تجويز دو دارو توانسته‌اند تومورهاي سرطان پستان را در برخي از بيماران در عرض ۱۱ روز بسيار کوچک يا از بين ببرند.  اين دو دارو «لاپاتينيب» و «تراستوزامب» هستند که به هرسپتين شهرت دارند. اين داروها پروتئيني را که در بسياري از موارد سرطان پستان عامل رشد تومور شناخته مي‌شوند، هدف مي گيرند.

سال ۹۴ محققين دانشگاه «Warwick» انگليس با انجام آزمايشات متعدد بر روي ۱۸۳ بافت رحمي متوجه شدند در آن دسته از رحم هايي که سلول هاي بنيادي لايه رحم کمتر است، سقط جنين متعدد بيشتر يه وجود مي آيد. اين دانشمندان اعلام کردند با افزايش سلول هاي بنيادي لايه رحم مي توان به سقط جنين هاي متوالي در خانم ها پايان داد.

 محققين آمريکايي با ارتقاء روش مهندسي سلول هاي ايمني، توانستند رکوردي بي سابقه در علم پزشکي و درمان سرطان خون از خود به جاي بگذارند.

در سالي که گذشت محققين آمريکايي در تازه ترين دستاورد خود با استفاده از چاپ گر سه بعدي پيشرفته موفق به ساخت گوشي شده که داراي بافت ماهيچه اي و عضلاني است.

محققين دانشگاه «جانز هاپکينز» آمريکا براي اولين بار در جهان توانستند دست مصنوعي که با رشته هاي عصبي کنترل مي شود و همچنين با استخوان دست ترکيب شده است را بسازند. اين دست مصنوعي به باقي مانده بافت دست يک بيمار که ۸ سال پيش به دليل سرطان دست خود را از دست داده بود، متصل شد که از توانايي بالايي در حرکت بر خوردار است.

سال ۹۴ محققين مرکز تحقيقاتي «IFW Dresden» آلمان موفق به ساخت نسل جديدي از ربات هاي شتاب دهنده اسپرم در مقياس ميکروسکوبي شده اند که اين روش مي تواند ناباروي در مردان را به صفر برساند.

 براي اولين بار در جهان محققين دانشگاه «راچستر» آمريکا موفق به شناسايي سلول هاي بنيادي شده اند که قادر به شکل دادن جمجمه هستند و همچنين استخوان صورت را ترميم مي کنند.

در سالي که گذشت محققان مرکز زيست مهندسي و نانو فناوري سنگاپور موفق به ابداع روشي شده اند که با استفاده از DNA مي توان به شناسايي و درمان بيماري هاي عفوني و سرطان پرداخت. در اين شيوه با استفاده از نوعي مولکول DNA موسوم به aptamer (پپتيد) مي توان به درمان سرطان پرداخت.

 محققين مرکز باروري «ساوت هامپتون» انگليس موفق به ابداع شيوه جديدي در نوع باروري آزمايشگاهي، معروف به «آي وي اف» شده اند که «AneVivio» نام دارد و در اين روش سلول هاي تخمک و اسپرم داخل کپسول سيليکوني که تقريبا اندازه يک دانه برنج است قرار مي گيرد و سپس در رحم مادر مستقر مي شود.

در سال ۹۴ محققان مرکز تحقيقات پزشکي «والتر اند اليزا» استراليا موفق به کشف پروتئيني در بدن با نام Hhex شده اند که موجب فرآيند تکثير سلول هاي سرطان خون از نوع لوسمي ميلوئيد حاد در بدن مي شود و با متوقف کردن فعاليت آن مي توان از تکثير اين سلول هاي مرگبار جلوگيري کرد.

تعداد بازديد:764 آخرين تغييرات:95/01/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر