جمعه 27 فروردين 1400 - 4 رمضان 1442 - 16 آپريل 2021
صفحه اصلي/مقالات

فرهنگ استفاده از اينترنت

نويسنده :  عبدالرضا بروسان

اينترنت فضايي مجازي و بسيار گسترده است که استفاده از آن روز به روز در حال افزايش مي باشد. اينترنت در ابتدا با هدف تبادل اطلاعات از به هم متصل شدن چند شبکه ي کامپيوتري در  ارتش ايالات متحده ي آمريکا متولد شد و بعد از آن به بخشهاي خصوصي آن کشور و کشورهاي ديگر رسيد. در سال 1372 به همت مرکز تحقيقات فيزيک نظري تهران اينترنت وارد ايران شد. در حال حاضر موارد استفاده از  اينترنت بسيار زياد شده و روز به روز هم در حال افزايش است. حال که اين تکنولوژي را وارد کرده ايم بايد  در اين زمينه آموزشهاي لازم را هم به کاربران آن بدهيم و سياستهاي فرهنگي جامعه را براي استفاده صحيح از آن تطبيق دهيم تا کمتر شاهد آسيب پذيري در اين زمينه باشيم. در حال حاضر فرهنگ استفاده از اينترنت  به کاربران آموزش داده نشده است. چرا که بايد در اينترنت هدفمند وارد شد و استفاده کرد.

يکي از مهمترين عوامل  فرهنگ سازي خود وب سايتهاي اينترنتي هستند که بايد سازماندهي شوند و کنترل لازم روي آنها اعمال شود  که متأسفانه در حال حاضر قوانين مشخصي براي وب نويسان تعريف نشده است.

برخي از وب سايتها براي جذاب تر نمودن صفحه وبشان از لينکها و صفحات وب غير اخلاقي و يا بي فايده استفاده مي کنند که از  جمله اثرات منفي اينگونه لينکها و صفحات وب:  1) بد جلوه دادن اينترنت ايران در سطح جهاني و داخلي 2) اتلاف وقت و پرداخت هزينه اينترنت اضافي 3) وارد شدن کدهاي مخرب و ويروسهاي رايانه اي به کامپيوتر (که به بيش از 2 ميليون رسيده) و ... .

 قطعاً بايد اعتراف کرد که جاي تدريس و آموزش فرهنگ  صحيح استفاده از اينترنت در مدارس و دانشگاه هاي ما خالي است. اتاقهاي گفتگو يا همان چت رومها  فضايي براي وقت گذراني جوانان شده در صورتي که مي توان از اين ابزار براي تبادل اطلاعات علمي،  فرهنگي، ديني، ... مفيد استفاده کرد.

 وب گردي معضل فراگير شده، کاربران به جاي جستجوي هدفمند در ايتنرنت، بدون هدف از صفحه وبي به صفحه وب ديگر براي وقت گذراني سير مي کنند. تجارت الکترونيک يکي از فعاليتهايي است که روز به روز در حال گسترش است و مي توان به جاي وب گردي و اتلاف وقت به اين تجارت پرسود روي آورد. آمارها نشان مي دهد کاربران اينترنت در ايران حدوداً 75 درصد زمان اينترنت خود را استفاده تفريحي اعم از وب گردي، اتاقهاي گفتگو و... مي کنند و اين زنگ خطريست براي برنامه ريزان فرهنگي کشور. فرهنگ  سازي نياز به برنامه ريزي دارد، نمي شود با فيلترينگ و ترمينيشن تعداد معدودي سايت با هزينه هاي گزاف، که  کاربران نيمه حرفه اي هم به راحتي  با روشهاي تونلي آن را دور مي زنند، فرهنگ سازي کرد. اميدواريم براي ايجاد بستري سالم جهت استفاده کاربران در اينترنت برنامه ريزهاي لازم صورت گيرد و جوانان هم  با آگاهي و بصيرت بيشتربا استفاده صحيح از اينترنت در جهت پيشرفت خود و کشور گام بردارند.

تعداد بازديد:16573 آخرين تغييرات:86/10/07
نظرات

  • sara:az shoma mamnonam
نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر