چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

حرف هایم درباره موشک برای خودم هم تازگی داشت

هاشمي رفسنجاني:

حرف هايم درباره موشک براي خودم هم تازگي داشت

هاشمي رفسنجاني با بيان اينکه نقل سخنم درباره موشک براي من هم تازگي داشت گفت: اين حرف مربوط به مصاحبه مفصل با يک گروه فيلمساز هلندي است.

به گزارش خبرگزاري مهر ، در ادامه ديدارهاي نوروزي رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، روز گذشته گروه‌هاي متعددي از باشگاه پژوهشگران جوان، تربت جامي‌هاي مقيم تهران، اعضاي جبهه تدبير و اميد ايران اسلامي، جمعي از هنرمندان عرصه تئاتر، سينما و تلويزيون، گروهي از مردم اهل سنت ترکمن صحرا و نيروهاي پشتيباني جنگ جهاد در دوران دفاع مقدس و جهاد نصر و جمعي از مسؤولان ديروز و امروز انقلاب اسلامي در سه قوه مجربه، مقننه و قضائيه با هاشمي رفسنجاني ديدار کردند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در اين ديدار با تبريک سال نو، اظهار اميدواري کرد که سال ۱۳۹۵ براي مردم ايران در همه‌ي ابعاد زندگي سالي با برکت و توأم با موفقيت‌هايي سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي باشد.

 هاشمي رفسنجاني در جواب سؤال يکي از حاضران که پرسيده بود: «ماجراي سخن شما درباره موشک و گفتمان که در توييتر منتشر شده بود، چيست که باعث سوءاستفاده بعضي‌ها براي القاء اختلاف بين شما و مقام معظم رهبري شده است؟»، گفت: نقل اين جمله براي من هم تازگي داشت و گفتم که اصل آن جمله را بياورند که آوردند و ديدم که مربوط به تاريخ ۱۴ آبان ۱۳۸۷ يعني هفت سال قبل و در مصاحبه‌ي مفصل با يک گروه فيلمساز هلندي با موضوع «تاريخچه کاربرد سلاح‌هاي شيميايي عليه ايران»، است.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، با ابراز تأسف از تحريف و تقطيع خودسرانه اين جمله و سوء برداشت از آن و تعجيل بعضي از جريان‌ها و گروه‌ها براي سوء استفاده از اين جمله، گفت: اولاً به عنوان کسي که در طول دوران زندان ستمشاهي، قرآن تفسير مي‌کردم، مصداق و تفسير عملي آيه‌ «وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ وَمِن رِباطِ الخَيلِ تُرهِبونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّکُم» را در شرايط موجود که دشمنان، انقلاب، ايران و اسلام را تهديد مي‌کنند، تجهيز قواي نظامي کشور، از جمله تقويت قدرت موشکي کشور را لازم مي‌دانم. ثانياً اگر عامه‌ي مردم هم ندانند، مسؤولان به ويژه نظامي‌ها، به خوبي مي‌دانند که صنايع موشکي در زمان جنگ که من فرماندهي آن را داشتم، از صفر توسط نيروهاي جهاد سازندگي، سپاه پاسداران و ارتش شروع شد و بعدها در زمان رياست جمهوري‌ام تقويت شد و من هميشه بر ضرورت تکميل و تقويت پروژه‌ي موشکي ايران به عنوان قدرت دفاعي و بازدارنده تأکيد داشته و دارم.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: در دوره رياست جمهوري‌ام طرحي براي ساخت ماهواره زهره از سوي وزارت پست و تلگراف داشتيم که در نهايت براي پرتاب نياز به موشک‌هاي بالستيک نيرومند بود و به موازات آن براي چنين موشک‌هايي برنامه‌ريزي کرده بوديم که مي‌بايست هزاران کيلومتر قدرت برد داشته باشد. که البته به دليل خاصي آن طرح متوقف شد، ولي پيشرفت توسعه‌ي اين صنعت هيچ‌گاه از اولويت نيفتاد.

وي در بخش ديگري از سخنان خويش با تأکيد بر جايگاه ولايت فقيه در تفکرات شيعي، گفت: بارها گفته‌ام هم به عنوان اصل ولايت فقيه بايد از رهبري نظام حمايت کرد و هم به عنوان شخص ولي فقيه، کسي بهتر از آيت‌الله خامنه‌اي نداشته و نداريم.

هاشمي رفسنجاني، به آثار جهاد سازندگي در نخستين سال‌هاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي، دوران دفاع مقدس و دوران سازندگي اشاره کرد و گفت: سنگرسازان بي‌سنگر در خطوط مقدم براي رزمندگان خاک‌ريز مي‌زدند و بعدها در دوران سازندگي به روستاهاي ايران در مناطق دورافتاده مي‌رفتند و گاهي مجتمع‌هاي صنعتي مي‌ساختند تا جوانان در روستا بمانند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، به سابقه‌ي فعاليت‌ جهاد سازندگي براي دسترسي ايران به موشک‌هاي دوربرد اشاره کرد و گفت: اولين موشک را جهاد سازندگي به کمک سپاه پاسداران ساخت که به نوعي مهندسي معکوس از موشک‌هايي بود که از برخي کشورها به شکل خيلي محدود مي‌گرفت.

وي افزود: اواخر جنگ اولين موشک هفتاد کيلومتري را ساختيم و کم کم موشک را در ايران يک صنعت بومي کرديم.

 هاشمي رفسنجاني، با بيان تاريخ چگونگي دسترسي ايران به انواع موشک‌ها، گفت: به خاطر اهميتي که به اين صنعت مي‌دادم، فرزندم محسن را که در کانادا مشغول تحصيل در دوره دکترا بود و رشته‌اش مفيد براي اين صنعت بود، به ايران فراخواندم که صنايع موشکي را در سپاه و جهاد سازندگي تقويت کرديم، چون به تجربه ديده بودم که موشک قدرت خوبي براي دفاع و پيشگيري است.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، انقلاب اسلامي را حرکتي کاملاً مردمي به رهبري امام راحل دانست و گفت: مبارزه با رژيمي که خود را در ايران ابدالمدت و در منطقه ژاندارم مي‌دانست و همه‌گونه حمايت‌هاي خارجي و تريبون و قدرت را داشت، خيلي سخت بود، اما اراده‌ي مردم با رهبري امام براي تغيير فضاي سياسي و اجتماعي ايران آن‌قدر قوي بود که شاه را مجبور به فرار از کشور کرد و نظام به دست مبارزين افتاد.

هاشمي رفسنجاني، با تشريح برنامه‌هاي رژيم پهلوي از زمان رضاخان تا محمدرضا شاه براي انهدام روحانيت و کم کردن روحيات ديني مردم ايران، گفت: به خاطر فطرت ديني مردم، تمام تبليغات عليه دين و مذهب جواب معکوس داد و مردم با پيشتازي روحانيت، چنان وارد ميدان مبارزه در خيابان‌ها شدند که ارتش با تانک هم نمي‌توانست جلوي آنان را بگيرد.

وي با بيان اين جمله که «ساواکي‌هاي خشن و مغرور صريحاً به مبارزين مي‌گفتند آنقدر در زندان مي‌مانيد که موهاي سرتان مثل دندان‌هاي شما سفيد مي‌شود»، به اوج گرفتن مبارزات در سال‌هاي منتهي به پيروزي اشاره کرد و گفت: اگر چه از سال ۱۳۵۴ به خاطر افزايش قيمت نفت، رژيم دم از تمدن بزرگ مي‌زد  و به قيمت محروميت اکثر مناطق کشور، قله‌هاي رفاهي در چند جاي کشور درست کرده بود، اما مردم عزم خود را براي تغيير رژيم جزم کرده بودند، که هيچ چيز نمي‌تواند جلوي اراده مردم را بگيرد.

هاشمي رفسنجاني، با يادآوري نخستين ماه‌ها و سال‌ها پس از پيروزي انقلاب و تحليل توطئه‌ها و دسيسه‌هايي که عليه انقلاب اسلامي شده بود، به شورش‌ها، ترورها و برنامه‌هاي تجزيه‌طلبانه اشاره کرد و گفت: در داخل ساختار نظام نيز، دچار اختلافات عميق شده بوديم و رئيس‌جمهور وقت نمي‌توانست با افکار انقلابي مبارزين هماهنگ شود، اما وجود امام راحل و رهبري داهيانه‌ي ايشان انقلاب را از همه گردنه‌ها گذر داد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، به هشت سال جنگ تحميلي و حمايت‌هاي شرق، غرب، ارتجاع و ستون پنجم از ارتش بعث، اشاره کرد و گفت: جوانان ايران اسلامي هشت سال تمام در مقابل همه‌ي دشمنان از کيان جمهوري اسلامي دفاع کردند و سرانجام پيروزي سياسي در سازمان ملل، مکمل پيروزي‌هاي نظامي در جنگ شد.

وي با گراميداشت ياد شهداي انقلاب اسلامي و دفاع مقدس، گفت: خوب است در بهار طبيعت يادي از گل‌هاي پرپر شده شهدا، جانبازان و آزادگان کنيم و به پدران و مادران شهدا، سلام و تبريک گفته و درود بفرستيم که اين انقلاب، ثمره‌ي صبر آنان در فراق فرزندان شهيدشان است.

تعداد بازديد:452 آخرين تغييرات:95/01/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر