دوشنبه 16 تير 1399 - 14 ذي القعده 1441 - 6 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

فهرست محصولات نانویی حوزه نفت و انرژی اعلام شد

با نانو هاي واقعي آشنا شويد؛

فهرست محصولات نانويي حوزه نفت و انرژي اعلام شد

فهرست محصولات نانويي مورد تأييد ستاد ويژه توسعه فناوري نانو منتشر شد اين محصولات در حوزه انرژي، نفت و صنايع وابسته توليد شده اند و مهر تأييد علمي را اخذ کرده اند.

به گزارش خبرنگار مهر ، بررسي محصولات نانو و ارائه تاييديه نانو مقياس به آنها از جمله فعاليت هاي مهم ستاد توسعه فناوري نانو از ابتداي سال۱۳۹۳ بوده است. در واقع بررسي مواد و محصولات توليد و عرضه‌شده در حوزه فناوري نانو، سبب شفافيت بازار محصولات نانو شده و به‌ ارتقاي کيفي اين محصولات و افزايش اعتماد مصرف کنندگان کمک مي‌کند.

در حال حاضر محصولات در صنايع نساجي و پوشاک، تجهيزات، دارو و تجهيزات پزشکي، بهداشت و سلامت، عمران و ساختمان، خودرو و حمل و نقل، رنگ و رزين، لوازم خانگي، آب و محيط زيست، نفت و صنايع وابسته، نيرو و انرژي، کشاورزي و غذا و نانو کامپوزيت ها دسته بندي و محصولات نانويي در اين حوزه ها مشخص شده اند.

۵ محصول دسته بندي شده در حوزه انرژي، نفت و صنايع وابسته که مبتني بر فناوري نانو هستند و موفق به اخذ تأييديه نانو مقياس از ستاد توسعه فناوري نانو شده اند معرفي شده اند.

محصولات نانوي حوزه انرژي، نفت و صنايع وابسته به شرح زير است:

فيلتر هواي نيروگاهي

جديد‌ترين تحول درصنعت فيلتر، ورود نانوتکنولوژي به اين عرصه است. با اين تکنيک سطح الياف بزرگ سلولزي يا مصنوعي (معمولاً با قطر ۱۰ تا ۳۰ ميکرومتر) با لايه‌اي از الياف بسيار ريز نانو (معمولاً با قطر ۵۰ تا ۴۰۰ نانومتر) پوشانده مي‌شود. در اين طرح کاغذ قبل از شروع عمليات چين کن در توليد فيلتر، بوسيله جريان الکتريکي با لايه‌اي از الياف پليمري با قطر بين ۵۰ تا ۳۰۰ نانومتر لايه نشاني مي‌شود. رشته‌هاي پليمري با قطر نانومتريک تحت تأثير اختلاف پتانسيل بسيار زياد تشکيل مي‌شوند.

جاذب انرژي گرمايي

يک کلکتور (جمع کننده) حرارتي خورشيدي با جذب نور خورشيد انرژي آن را به انرژي گرمايي تبديل مي‌کند. مهم‌ترين جزء يک کلکتور خورشيدي پوشش‌هاي گزينشي است که به‌طور مستقيم بر روي بازدهي تبديل انرژي خورشيدي به حرارتي اثر مي‌گذارد. يک جذب‌کننده گزينشي خورشيدي بايد ميزان جذب بالايي در طيف انرژي خورشيدي (طول‌موج ۳/۰ تا ۵/۲ ميکروم‌تر) براي جذب حداکثر انرژي و مقدار نشر کم در ناحيه مادون‌قرمز (طول‌موج ۵/۲ تا ۲۰ ميکروم‌تر) براي کاهش اتلاف انرژي از خود نشان دهد. انواع رايج کلکتورهاي حرارتي خورشيدي براي گرم کردن آب کلکتورهاي صفحه‌اي تخت و کلکتورهاي لوله‌اي تحت خلأ هستند.

سنسور تشخيص TNT

اين محصول سنسور ترانزيستور اثر ميدان نانولوله کربني جهت تشخيص TNT است که در ساخت آن از نانولوله کربني تک جداره يا آرايه‌اي از نانولوله‌هاي کربني به عنوان کانال به جاي ماده سيليکوني در ساختار ترانزيستورهاي اثر ميدان نيمه رساناي اکسيد فلزي‌ مرسوم استفاده مي‌شود. از جمله دلايل استفاده از نانولوله‌هاي کربني در ترانزيستور‌ها، قابليت کاهش قابل توجه ابعاد ترانزيستور است که در ساخت مدارات مجتمع داراي اهميت ويژه‌اي است.

از مزاياي ديگر اين نوع ترانزيستور‌ها مي‌توان به کاهش جريان نشتي، کاهش جريان تونلي در عايق‌ها و... اشاره کرد.

کلوئيد نقره با کاربرد افزايش انتقال حرارت

فلز‌ها رساناهاي خوبي به شمار مي‌روند و گرما را به‌راحتي انتقال مي‌دهند. رسانايي گرمايي به رسانايي الکتريکي مربوط مي‌شود به‌طوري‌که رساناهاي خوب الکتريکي، رساناهاي خوب حرارتي نيز هستند. انتقال حرارت، تبادل انرژي گرمايي بين سامانه‌هاي فيزيکي محسوب مي‌شود. ميزان انتقال حرارت به دماي سيستم و خواص محيطي که در آن انتقال صورت مي‌گيرد بستگي دارد.

انتقال حرارت در راستايي که آنتروپي بخشي از سيستم را افزايش مي‌دهد اتفاق مي‌افتد. نقره يک فلز واسطه نرم، سفيد و براق است که داراي بيشترين رسانايي الکتريکي، گرمايي و درخشندگي در ميان تمام فلزات مي‌باشد. پوشش دهي سطوح فلزات با نقره به افزايش ضريب انتقال حرارت زير لايه منجر مي‌گردد. نانوذرات نقره جزء تجاري‌ترين نانوذرات در جهان به شمار مي‌روند. افزايش ميزان سطح مؤثر در زمان تبديل نقره بالک به نانوذرات نقره باعث بيشتر شدن سرعت انتقال حرارت در پوشش‌هاي ايجادشده با اين ماده مي‌ شود.

حباب ساز نانويي

از اين دستگاه در صنايع انرژي نفت و صنايع وابسته به ان استفاده مي شود. اين دستگاه از کارايي بالايي برخوردار است و قابليت توليد محصولات با کيفيت در مقياس تجاري را دارد. استفاده آسان، سيستم تمام اتوماتيک و کارايي بالا از مزيت هاي حباب ساز نانويي به شمار مي رود.

تعداد بازديد:747 آخرين تغييرات:95/01/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر