شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

اوقات فراغتی جدید از نوع جنسی!

اوقات فراغتي جديد از نوع جنسي!

دستيابي به تصاوير و فيلم هاي غيراخلاقي يا همان هرزه نگاري در سنين پايين، يعني کودکي و نوجواني، امروزه، آن هم با توجه به فناوري هاي جديد مانند اينترنت، از مباحث بسيار جدي و نگران کننده است که خانواده ها وساير اقشار فرهنگي و فرهيخته جوامع، به خصوص متخصصان علوم رفتاري و روانشناسان را به چالش کشيده و نگران ساخته است.

پورنوگرافيک در سنين پايين

آمارها نشان مي دهد افراد دوازده تا هفده ساله از گروه هاي عمده مراجعه کننده به محصولات حاوي هرزه نگاري هستند. برخي آمارها نيز بيان مي دارند متوسط اولين سن مراجعه کننده به محصولات هرزه نگاري يازده سال است، که اين سن نيز در حال کاهش است. در واقع اين محصولات تبديل به اولين و ساده ترين مسير براي دريافت اطلاعات و آموزش جنسي اين دامنه سني شده؛ در حالي که اين تصاوير و فيلم ها، از هرگونه آموزش و بيان واقعيت ها و مسائل بهداشتي خالي است و کودکان و نوجوانان را در معرض خطرهاي جسمي و رواني قرار مي دهد
متاسفانه علاقه برخي افراد به فيلم هاي پورن و تصاوير مستهجن رو به افزايش است و جست و جوي کاربران اينترنت براي اين قبيل تصاوير و فيلم ها بسيار زياد است مي خواهيم علل مهم اين گرايش و روش هاي برطرف کردن آن را بدانيم.
  متاسفانه آمار تکان دهنده است، «س...» و «پورن»، در رده پنج واژه اصلي جست و جوي اينترنتي قرار دارد.و 43درصد کاربران اينترنت مطلب پورنوگرافي را مشاهده مي کنند که 35 درصد  از دانلودهاي اينترنتي پورنوگرافيک است.
اين ها فقط بخشي از آمارهاي مربوط به صنعت قبيح پورنوگرافي هستند که به کميت درآمده اند اما در لايه زيرين هم کميتي، کيفي هاي خاصي نيز نهفته است.

يک تير و چند نشان فاجعه بار

صنعت پورنوگرافي در دنيا، صنعت پردرآمدي محسوب مي شده، اما امروزه بخاطر دانلودهاي رايگان فيلم ها در اينترنت درآمدزايي افسانه اي اين صنعت سياه رو به افول رفته است. در ايران اما هرگز چنين صنعتي شکل نگرفته است که دليل آن ممنوعيت کامل دولتي و رسمي آن است که اساساً امکان معامله و جابه جايي پول براي خريد و فروش توليدات پورن را به افراد نمي دهد.

دکتر حسين باهر، استاد جامعه شناسي و مشاور خانواده اظهار داشت:
«آثار و تبعات تماشاي فيلم ها و تصاوير مستهجن و پورن براي مردان و زنان متاهل در خانواده، تخريب ذهنيت، عفت و عصمت آنان است.»
  تماشاي فيلم هاي پورن چه تاثيراتي در روابط اجتماعي ميان افراد در محيط هاي بيرون از خانواده دارد؟ 
وي در اين زمينه معتقد است افرادي که اين تصاوير را تماشا مي کنند يکديگر را به چشم حيران مي نگرند، البته نه همه و نه هميشه.
درواقع آثار مخرب تصاوير مبتذل حتي مي تواند تا سطح کوچه و خيابان شهرها هم برسد و در نهايت منجر به خيانت شود.
البته خيانت و دلايل کشش هاي آن کاملا خلاف اخلاق به نظر مي رسد اما مرزبندي اخلاق به ما نشان خواهد داد که اين اتفاق تا کجاي ماجرا تقصير طرفين است.

قوانين کشورهاي مختلف براي مقابله با پورنوگرافي

کشورهاي مختلف قوانين متفاوتي براي سامان دادن به اين صنعت دارند؛ البته ميزان محدوديت هاي اعمال شده براي اين صنعت بسته به معيارهاي ديني، فرهنگي، تاريخي، اجتماعي و عرفي متفاوت است. ضمن آنکه کشورها به لحاظ ميزان ايجاد محدوديت و مجازات هاي قانوني براي استفاده کنندگان، منتشرکنندگان و سازندگان اين فيلم ها نيز داراي تفاوت هايي هستند. در کشورهايي مانند: ايران، انگليس، آمريکا، چين و آلمان، به طور کلي تمام سايت هاي غيراخلاقي فيلتر شده است، اما در کشورهايي مانند فرانسه و کانادا اين سايت ها فيلتر نمي شود.

اشتغال به توليد و توزيع پورنوگرافي در ايران هم وجود دارد؟

صنعت پورنوگرافي در دنيا، صنعت پردرآمدي محسوب مي شده، اما امروزه بخاطر دانلودهاي رايگان فيلم ها در اينترنت درآمدزايي افسانه اي اين صنعت سياه رو به افول رفته است. در ايران اما هرگز چنين صنعتي شکل نگرفته است که دليل آن ممنوعيت کامل دولتي و رسمي آن است که اساساً امکان معامله و جابه جايي پول براي خريد و فروش توليدات پورن را به افراد نمي دهد.

متاسفانه آمار تکان دهنده است، «س...» و «پورن»، در رده پنج واژه اصلي جست و جوي اينترنتي قرار دارد.و 43درصد کاربران اينترنت مطلب پورنوگرافي را مشاهده مي کنند که 35 درصد  از دانلودهاي اينترنتي پورنوگرافيک است.

مسائلي همچون تنوع طلبي، محروميت جنسي و علاقه به لذت پرستي، همگي از  دلايل روي آوردن افراد به استفاده از پورنوگرافي است. از طرفي بحث محروميت جنسي که نسل جوان ما با آن درگير است و با کاهش ازدواج و طولاني شدن تجرد به آن دامن زده مي شود، خود از دلايل روي آوردن افراد به پورنوگرافي است.
همچنين دکتر محمدرضا صفري نژاد، متخصص اورولوژي و استاد دانشگاه، اعتياد به پورنوگرافي را داراي 5 مرحله مي داند که به ترتيب شامل مرحله مواجهه، اعتياد، افزايش، حساسيت زدايي و عمل شده و تعريف هر يک به اين ترتيب است:

1-مواجهه: شروع تماشاي فيلم هاي پورن از سنين کم
2-اعتياد: فرد نمي تواند از ديدن فيلم اجتناب کند،
3-افزايش: در اين مرحله روزبه روز ميزان دسترسي افزايش مي يابد و بيمار نمي تواند از آن دست بکشد،
4-حساسيت زدايي: فرد ديگر مانند اوايل از ديدن فيلم و تصوير پورن تحريک نمي شود و سعي مي کند با استفاده بيشتر و متنوع تر به حساسيت اوليه دست پيدا کنند در حالي که ديگر اين اتفاق نمي افتد،
5-عمل: در اين مرحله فرد از دنياي پورنوگرافي خارج شده و وارد اعمال پورنوگرافيک مي شود.

پيامدهاي اين استفاده مداوم چيست؟

تصاويري که در پورنوگرافي ها از زنان ارائه مي شود، تصويري غيرواقعي از زيبايي و اندام هاي خاص زنان است که در عالم خارج وجود ندارد و در اين حالت فرد دچار مشکل در ارتباط با همسرش مي شود. اين مسئله علاوه بر اعتياد به ارضا شدن با فيلم هاي پورن از جمله مسائلي است که منجر به اين شده که امروزه شديداً دچار مشکل طلاق جنسي درميان متأهلين باشيم. امروزه همه از طلاق عاطفي حرف مي زنند، اما مشکل جديدي که پيدا شده طلاق جنسي ميان زوجين است که 5 برابر طلاق عاطفي است.

اين طلاق به معني جدايي جنسي ميان زوجيني است که در ديگر امور زندگي روزمره خود روابط خوبي دارند، اما مدت هاست که رابطه جنسي نداشته اند. وقتي که مي بينيم طيف گسترده اي از افراد متأهل نيمه شب ها در فيس بوک حضور دارند، همگي نشانه هايي از طلاق جنسي و عاطفي است. همچنين بي ميلي نسبت به ازدواج در مجردين، پيامد ديگر وابستگي و درگيري به پورنوگرافي است که ناشي از اختلال در زندگي جنسي آنهاست. به هر حال بايد گفت اعتياد به پورنوگرافي زندگي جنسي افراد را مختل مي کند.

 

فرآوري: ه-هدايتي -بخش اجتماعي تبيان

تعداد بازديد:603 آخرين تغييرات:95/01/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر