شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/اخبار تصويري

استان شناسي : ساحل عمان و ديدني هاي شگفت انگيز (ش 10 )

ساحل زيباي عمان؛ آثار تاريخي متعدد و گردشگاهها و بازارهاي سنتي چابهار در کنار مجتمع هاي تجاري منطقه آزاد با انواع و اقسام کالاها، بسيار ديدني است. چابهار در شرقي ترين نقطه جنوب کشور، در سيستان و بلوچستان و در 2371 کيلومتري تهران و 731 کيلومتري زاهدان که مرکز استان است، قرار دارد. اماکن تاريخي، گردشگاهها، ساحل زيبا و بازار سنتي از جمله ديدني هاي چابهار است. چابهار آثار تاريخي متعدد از جمله مقبره سيد غلامرسول، روستاي تيس، قلعه پرتغاليها، غارهاي طبيعي و تپه هاي گِل فشان دارد. مقبره سيد غلامرسول در روزگار سلجوقيان احداث شده و در دوره صفويه نيز طرح هاي نقاشي با اصالت خاصي بر روي ديوارهاي آن تعبيه شده است.

 دهکده صيادي تيس در محدوده اراضي منطقه آزاد، در 7 کيلومتري شمال شهر است. قدمت اين روستا به 2500 سال پيش مي رسد. در کتابهاي تاريخي از اين بندر به عنوان «تيز» ياد شده است که به مرور زمان تبديل به تيس شده است.

 «کلات» در دره تيس و بلنديهاي مشرف بر آن قلعه و دژ و دو برج دارد، قلعه «پيروزگت» از آثار اشکانيان، قلعه «بلوچ گت» و سدهاي تيس از ديگر آثار تاريخي چابهار است. در دامنه کوه شبازين يا شبـازند دو غـار مصنـوعي و يک غـار طبيعي در کنـار هـم است که مـردم محلي آن را «بـان ميسيتي» مي گويند. قلعه پرتغاليها، ساختمان قديمي تلگراف خانه و اداره پست، روستاي زيباي تيس کوپان، قدمگاه خضر، چاه باستاني پلان و قلعه انوشيروان از ديگر اماکن و مناظر زيباي تاريخي و ديدني چابهار است. تپه هاي گِل فشان همانند کوههاي آتشفشاني ست، اما به جاي دود و آتش، از دهانه آنها گِل فوران مي کند.

تعداد بازديد:3071 آخرين تغييرات:86/10/07
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر