پنج شنبه 12 تير 1399 - 10 ذي القعده 1441 - 2 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

درآمد زایی از طریق دیوار مهربانی!

درآمد زايي از طريق ديوار مهرباني!

ايده خلاقانه و خيرخواهانه اي که چند ماه پيش از يک شهر شروع شد و چند هفته نگذشته به شهرهاي ديگر رسيد و در چشم بر هم زدني بيشتر ديوارهاي اين شهر را تصاحب کرد اما مشکلي که تا کنون چندبار به وجود آمده سوءاستفاده بعضي ها از اين کار خير است.

ديوار مهرباني

روي اين ديوارها چند جالباسي نصب شده و مردم لباسهايي که خودشان لازم ندارند و البته قابل استفاده هستند را به اين ديوار آويزان مي کنند تا هر کسي که نياز داشته باشد بردارد و استفاده کند.
شعاري هم که روي اين ديوارها نوشته شده اين مضمون را دارد: «اگر نياز نداري بذار- اگر نياز داري بردار»
تفاوتي نمي کند چه کسي اولين ديوار مهرباني را در کدام نقطه کشور ايجاد کرد مهم اقدام خودجوش مردمي بود که با فرا رسيدن فصل سرد سال همنوعان نيازمند خود را فراموش نکردند و در حد توان خود به آنها ياري رساندند و اين اقدام نيک آنقدر مورد استقبال قرار گرفته که در مدتي بسيار کوتاه نه تنها تمام نقاط کشور را در نورديده بلکه توجه بسياري از رسانه هاي خبري بزرگ جهان را نيز به خود جلب کرده است.

گزارش بزرگترين رسانه هاي جهان از ديوار مهرباني

مردم مي گويند، از وقتي اين ديوار رنگ آميزي شده، سرو کله آشغال جمع کن هاي دوره گرد هم به جاي سطل هاي زباله به اينجا باز شده است! خانمي که در گوهردشت کرج مي نشيند هم حرف هاي جالبي دارد. او مي گويد با چشم خودش ديده است که آقاي پژو سواري روزانه کيف و کفش ها و کت و شلوارها را داخل صندوق عقب ماشينش مي گذارد و بعد در «زور آباد» و حاشيه هاي شهر به قيمت هاي نه چندان بالا مي فروشد.

بسياري از بزرگترين رسانه هاي جهان که همواره به دنبال جوسازي عليه ايران با عناوين جعلي و غيرواقعي از جنگ طلبي و گرايش به خشونت و بي رحمي در ميان ايرانيان بوده اند، اين بار نتوانستند نسبت به اين اقدام خيرخواهانه و فرهنگ نوع دوستي مردم مسلمان، بي اعتنا باشند.
به گونه اي که در مدتي کوتاه بسياري از رسانه ها همچون سي ان ان، بي بي سي، فرانس 24، دويچه وله و ورد پرس گزارش هايي را با محوريت اين موضوع کار کرده اند.

سي ان ان گزارش خود را اينگونه آغاز مي کند: دنبال چيزي هستيد که ايمان به انسانيت را به شما پس بدهد؟! شايد اين خبر اين کار را انجام دهد، چون ايران در حال ورود به يک زمستان سرد است، مردم اين کشور يک طرح نوآورانه اي براي گرم نگه داشتن بي خانمان ها ايجاد کرده اند.

در ادامه اين گزارش اينگونه مي خوانيم: اين ديوار مهرباني که مردم به صورت رايگان روي آن لباس مي گذارند کل کشور را در بر مي گيرد.پيام ساده است: «اگر لازم نداري بذار اگر لازم داري بردار». به گفته مقامات رسمي ايران 15 هزار نفر از مردم ايران بي خانمان هستند، يک سوم اين مقدار را هم زنان تشکيل مي دهند.
اما مشکلي که تا کنون چندبار به وجود آمده سوءاستفاده بعضي ها از اين کار خير است. ديده شده بعضي ها که ظاهر مرتب و شيکي هم دارند و قيافه شان، نشان مي دهد که «نيازمند» نيستند اما وقتي به جنسي مفت و رايگان برمي خورند آن را برداشته و با خود مي برند.
کافي است چند دقيقه روبه روي ديوار مهرباني نزديکي هاي متروي فاطمي توقف کنيد، دستتان به جالباسي بخورد، کارتان تمام است، آدم هايي که تا وقتي به ديوار نزديک نشده ايد، پنهانند، به يکباره دوره تان مي کنند تا مبادا جنسي را از دست بدهند. براي همين خيرين ساک را زمين نگذاشته، لباس ها روي هوا غلت مي زند، اگر سالم بود که هيچ، اما اگر نه! جايش روي زمين زير دست و پاي آدم هاست.

اين البته روايت بيشتر ديوارهاي مهرباني اين روزهاست، کمي آن طرف تر از ميدان فاطمي، خيابان شهيد بهشتي هم حال و روزي شبيه اين دارد، مرد موتور سواري که ظاهرش داد مي زند، احتياجي به شال و روسري هاي زنانه ندارد، پس از چند دقيقه، بدون آنکه از نگاه هاي سنگين عابران واهمه اي داشته باشد، اجناس را زير و رو کرده و لباس هاي سالم را داخل ساک بزرگي که روي موتورش انداخته، سوار مي کند. ديوار مهرباني مسجد النبي خيابان اميرآباد هم از دست آدم هايي که وقت و بي وقت به بهانه نياز، لاي لباس ها و کفش ها پرسه مي زنند و گوشه ديوار را به کثيف ترين جاي ممکن تبديل کرده اند، در امان نمانده است.

مشکلي که تا کنون چندبار به وجود آمده سوءاستفاده بعضي ها از اين کار خير است. ديده شده بعضي ها که ظاهر مرتب و شيکي هم دارند و قيافه شان، نشان مي دهد که «نيازمند» نيستند اما وقتي به جنسي مفت و رايگان برمي خورند آن را برداشته و با خود مي برند.

مردم مي گويند، از وقتي اين ديوار رنگ آميزي شده، سرو کله آشغال جمع کن هاي دوره گرد هم به جاي سطل هاي زباله به اينجا باز شده است! خانمي که در گوهردشت کرج مي نشيند هم حرف هاي جالبي دارد. او مي گويد با چشم خودش ديده است که آقاي پژو سواري روزانه کيف و کفش ها و کت و شلوارها را داخل صندوق عقب ماشينش مي گذارد و بعد در «زور آباد» و حاشيه هاي شهر به قيمت هاي نه چندان بالا مي فروشد. مثل همان دوره گرد بيچاره اي که خرج اعتياد خودش را از همين راه تأمين مي کند... حال و روز يخچال ميدان شوش هم چندان مساعد نيست، اين روزها اگر گذرتان به پايانه تاکسي هاي شوش برسد، «يخچال خالي» تنها تصوير بازمانده از مهرباني هايي است که تا چند ماه پيش لطفش شامل حال خيلي ها شده بود.

«حسين ايماني جاجرمي»، جامعه شناس، معتقد است که اگر در پشت طرح اين ديوارها و يخچال ها که اين روزها اغلبشان به صورت خودجوش راه افتاده اند، ظرفيت اجتماعي مثل تشکل ٯهاي مردمي و خيريه ها وجود داشته باشد، موفق خواهند بود و در غير اين صورت کارکرد اصلي خودشان را از دست مي دهند.

وي تأکيد دارد که کمک ها بايد سازماندهي شود و بدون سازماندهي اجتماعي نمي توان به نتايج خيرخواهانه رسيد، چراکه ممکن است افرادي در اين زمينه منتفع شوند که نيازمند واقعي نيستند. از طرفي مساجد نيز مي توانند مديريت اين خدمات را بر عهده بگيرند.

جاجرمي هم مثل خيلي هاي ديگر معتقد است کار خيلي خوب شروع شده، اما به نيمه ها که رسيده نتوانسته افراد فرصت طلب را حذف کند. البته به گفته او حالا وقت روي کار آمدن نسل دوم ديوارهاي مهرباني است، چراکه اين حرکت براي نهادينه شدن نياز به زمان دارد و بايد در اهداف و اجرا بازنگري شود.
وقتي مي نويسيم «اگر نياز داري بردار» يعني براي نيازمندان است و دارايي فرد، ملاک بي نيازي اش نيست. چرا که ثروتمند واقعي کسي است که دلِ بزرگ و بخشنده اي داشته باشد.
پس بياييد دلمان را بزرگ کنيم و ببخشيم. هر کس بر مي دارد، بردارد. مهم اين است که ما تمرين «مهرباني» کرده ايم و نياز يک انسانِ نيازمند را برطرف نموده ايم.

 

فرآوري: ه-هدايتي -بخش اجتماعي تبيان

تعداد بازديد:857 آخرين تغييرات:95/01/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر