سه شنبه 2 بهمن 1397 - 16 جمادي الاول 1440 - 22 ژانويه 2019
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

حلقه های درخت از چه درست می شود؟

حلقه هاي درخت از چه درست مي شود؟

حلقه هاي درخت از چه درست مي شود؟

چنان چه ساقه درختي را که بيشتر از يکسال عمر دارد ببريد و به مقطع آن نگاه کنيد، حلقه هايي نوار مانند به شکل روشن و تيره که بطور متناوب در مقطع بريده شده درخت نمايان است، مشاهده مي شود.

 وقتي يک درخت رشد مي کند و بزرگ مي شود لايه هاي جديدتري از جنس چوب در زير پوست درخت ساخته مي شود.

 هرسال که ميگذرد يک لايه يه لايه هاي درخت افزوده مي شود. وقتي يک درخت را مي بريم حلقه هايي را مي بينيم که داخل يکديگر قرار گرفته اند. تعداد اين حلقه ها سن درخت را نشان مي دهد .اما بچه هاي عزيز همانطور که مي دانيد اين کار درستي نيست که براي تعيين سن درخت، آن را قطع کنيم پس مي شود گفت که ما مي توانيم از روي قطر و ارتفاع درخت حدس بزنيم که سن درخت چقدر است.

 هر چقدر پهنا و بلندي يک درخت بيشتر باشد عمرش نيز بيشتر است. سن بعضي از درختان به صد سال نيز مي رسد. درخت هرچه ستبرتر و بلندتر باشد، سن بيشتري دارد.

با افزايش سن درختان، لايه هاي ديگري در زير پوستش درست مي شود. رنگ لايه ايي که در زمستان به وجود مي آيد با لايه اي که در تابستان به وجود مي آيد متفاوت است. اين اختلاف رنگ لايه ها به ما کمک مي کند تا سن درخت را تعيين کنيم، هنگامي که درختي را مي بريم در سطح بريدگي حلقه هايي مي بينيم که درون همديگر قرار دارند.

 اگر درختي 20 حلقه در مقطع خود داشته باشد، مي شود بگوييم که تقريباً بيست ساله است و درختي که 60 حلقه دارد تقريباً شصت ساله است. اين روش ساده ترين روش تعيين سال درختان است، اما در اين روش براي شمارش حلقه ها بايد درخت را قطع کنيم.

بلند ترين درخت ها کدامند؟

 درختان مانند ديگر گياهان داراي ريشه و ساقه و برگ و تخمند و سبز مي باشند و تقريباً قديمي ترين گياهان درخت ها هستند.

در منطقه شمال غربي اتازولي درختان عظيمي بنام (ساکوئيا) وجود دارند که عمر آنان بيش از چهار هزار سال است . يعني پيش از  چهار هزار سال است . يعني پيش از «که کريستف کلمب آمريکا را کشف کند درختان کهن سالي در آن جا بوده اند. ضمناً درختان از همه گياهان سبز بزرگترند.

 بلندترين درختاني که روي زمين وجود دارند، درختان عظيم کاليفرنيا مي باشند که آن هار «ردوود» مي نامند که بلندترين آن ها 364 پا ارتفاع دارد.

 برخي دانشمندان معتقدند که درختان « آکاليپتوس» در استراليا زماني که بلندي درختان «ردوود» کاليفرنيا مي رسيده اند، اما امروزه «آکاليپتوس» ها تقربياً پنجاه فوت از «ردوود» ها کوتاه ترند.

دو نوع درخت ديگر هم وجود دارند که تقربياً به بلندي «ردوود»ها مي رسند و يکي از آن ها عبارت است از درختي معروف به سرو «دوگلاس» و ديگري معروف به «ساکوئيا» که ارتفاع بعضي از آنان تا سيصد پا رسيده است.

ريشه درخت هم آب و مواد معدني لازم را به درخت مي رساند و هم آن را سر پا نگه مي دارد و هر چه درخت ها بزرگتر و قوي شوند . ريشه هاي آن ها هم به همان نسبت بزرگ و بزرگ تر مي شود. آيا شما مي دانيد که ريشه درخت ها بقدر دايره وسعت شاخه هاي آن در زير زمين گسترده است؟

درخت ها هم مانند ديگر موجودات زنده براي رشد و تکامل خود به مواد غذايي نياز دارند. درخت مواد معدني و آب را از خاک مي گيرد و گاز کربنيک را از هوا.

 رنگ سبز برگ ها، انرژي را از نور خورشيد مي گيرند، با آن مواد قندي و نشاسته و سلولز درست مي کنند. بنابراين، درخت براي بقاي خود به فعل و انفعالات شيميايي دست مي زند .

کانال کودک و نوجوان تبيان

 koodak@tebyan.com

تهيه کننده: عليرضا نوابي

تنظيم: فهيمه امرالله

 شبکه کودک و نوجوان تبيان

تعداد بازديد:495 آخرين تغييرات:95/01/31
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر