چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

مقدماتی برای دو تا شدن

مقدماتي براي دو تا شدن

عاشق شدن و دل دادن راهي است که در بيشتر مواقع جوانها را به اين فکر مي اندازد که ازدواج کنند و تشکيل خانواده بدهند در حالي که اين دلدادگي تنها، براي تشکيل خانواده کافي نيست.

ازدواج

روند دل سپردن و عاشق شدن شبيه مدرسه اي است که بايد وارد آن شده و اطلاعات کافي کسب کرده و در نهايت از آن فارغ التحصيل شويد. زندگي زناشويي نيازمند پيش نيازهايي است که از راه شناخت و آگاهي بدست مي آيند.
به عنوان يک گام اساسي در ازدواج بهتر است بدانيم که قرار است در ازدواج چه اتفاقي بيفتد و بايد داراي چه شرايطي باشيم تا بتوانيم خود را در موقعيت ازدواج بدانيم.

ازدواج چيست؟

شايد در ابتدا اين سوال که « ازدواج چيست» به نظر خنده دار بيايد. اما بدليل نداشتن جواب دقيق اين سوال بسياري از ازدواج ها دچار آفت شده و به جدايي منجر مي شوند.
ازدواج پيوندي است بين دو نفر که قرار است با علايق، سليقه ها و خصوصيات شخصي و خُلقي که دارند زندگي خود را به اشتراک گذاشته و در نهايت، سازگاري، آرامش و بالندگي را به يکديگر هديه دهند. اين تعريف اگر چه ساده بنظر مي رسد اما عمل به آن و فراهم کردن اصولي که در آن بيان شده مسئوليتي است بر دوش هر دو طرف زوجين که هم ايجاب مي کند براي عمل به آن تا حد ممکن با آگاهي و مهارت در اين راه قدم برداشته و آمادگي لازم براي تحقق آن کسب شود.

ازدواج پيوندي است بين دو نفر که قرار است با علايق، سليقه ها و خصوصيات شخصي و خُلقي که دارند زندگي خود را به اشتراک گذاشته و در نهايت، سازگاري، آرامش و بالندگي را به يکديگر هديه دهند

مقدمات ازدواج

*تکامل يکديگر

در زندگي مشترک بنا بر اين است که همه چيز مشترک باشد و هيچ نوع من و تويي وجود نداشته باشد. هر يک از زن و مرد بايد تماما در يکديگر ذوب شده و محو همسر خود شوند. در ازدواج بايد خود را فراموش کرد و در ديگري خلاصه شد. پا گذاشتن روي شخصيت خود و بها دادن به طرف مقابل، در حقيقت نوعي کتمان وجود و هستي خود با تمام ابعاد يک انسان است. در اين ذوب شدن است که خوشبختي رقم مي خورد، زن و مرد مکمل هم هستند و اين کمال در ابتدا در احترام به خود سپس به طرف مقابل معنا مي شود. زن در کنار مرد و مرد در کنار زن به خوشبختي خواهند رسيد.
اما برخي از زوجين اين تکامل و ذوب شدن در يکديگر را ناديده مي گيرند و تنها و تنها خود را مي بينند و اصلا توان ديدن تفاوت ها و مخالفت ها و خصوصيات فردي طرف مقابل را ندارند و مي خواهند که همسرشان  مطابق ميل او رفتار کند، لباس بپوشد، سخن بگويد و ... اين افراد آنچه برايشان مهم است رسيدن به آرامش خود، آن هم با ارضاء حس خودخواهي بدون توجه به نيازهاي ديگري است.

در هر دو حالت افراط و تفريطي وجود دارد که زن و شوهر را از مرکز دايره خوشبختي دور مي کند. بودن در کنار يکديگر، پذيرفتن تفاوت هاي ديگري و نقش مکملي و احترام به اين تفاوت ها مواردي است که بايد با اعتقاد کامل به چشم يک پيش نياز واقعي براي ازدواج مورد توجه قرار گيرد.

*داشتن استقلال

يکي از مهمترين ثمرات ازدواج خارج شدن از وابستگي به خانواده است و روي پاي خود ايستادن و مستقل شدن در رفتار و گفتار و بالاتر از همه مستقل شدن در امور اقتصادي و تصميم گيري هاي زندگي! بي شک تا دختر يا پسري جرأت استقلال و زندگي جديد را پيدا نکرده باشند نبايد به ازدواج فکر کنند. استقلال مالي براي مردان، عاطفي و پشتيباني از موارد مهم در اين پيش نياز است. بالاخره يک جايي بايد دختر دل از وابستگي عاطفه پدري يا مادري بِکند تا به همسر خود معطوف شود و يک پسر هم همين طور. سازگاري با شرايط جديد زندگي، نياز به استقلال دارد و اين استقلال رواني بايد قبل از ازدواج صورت گيرد

در هر دو حالت افراط و تفريطي وجود دارد که زن و شوهر را از مرکز دايره خوشبختي دور مي کند..

*شناخت دقيق از خود

بهترين شرايط در ازدواج وقتي فراهم مي آيد که هر يک از زوجين خود را خيلي خوب قبل از زندگي مشترک بشناسد. بهتر است قبل از ورود به زندگي مشترک بدانيد چه نقاط قوت يا ضعفي داريد و با کار کردن روي آنها در صدد اصلاح يا تقويت آنها برآييد. به قول معروف پيش گيري بهتر از درمان است. در حقيقت وقتي بدانيد فرد وابسته اي به مادر يا پدر يا حتي خواهر و برادر خود هستيد؛ مي توانيد قبل از ازدواج براي رفع آن اقدام کرده و سپس با استقلال فکري و رواني و عاطفي اقدام به خواستگاري کنيد.

* آنچه مسلم است

هر زندگي به موازات شادي هايش ؛ غصه دارد، لذت دارد،درد دارد و هزاران بالا و پايين که مي شود با همسر خود به سلامت و سعادت از همه آنها استفاده بهينه کرد و خوشبخت شد، حتي از غصه ها و رنج هايش! آنچه مسلم است زندگي فقط آن فضاي رمانتيک شعر ها و فيلم هاي سينمايي نيست که مشکل و غصه در آن جايي ندارد لذا با فکر يک زندگي خيالي و سريالي وارد جلسه خواستگاري نشويد!
با خود مرور کنيد که شادي امري است دروني که اگر همه زندگيتان هم سر جاي خودش باشد اما درونتان معني شادي را نداند خوشي از زندگيتان رخ بر مي بندد و اگر زندگيتان پر از مشکل باشد و شما بلد باشيد شادي کنيد قطعا زندگي شادي را با خوشبختي واقعي تجربه خواهيد کرد.

* زندگي ما

با خود تمرين کنيد تا اگر مبتلا به فرديت هستيد؛ اين خصيصه را اصلاح کنيد. افرادي که مبتلا به فرديت هستند ، قادر به تقسيم شادي، غصه و از همه بالاتر زندگي خود نيستند. با احترام به حريم خصوصي انسان ها بايد اين نکته را متذکر شويم که زن و شوهر محرم اسرار، شريک زندگي هم و مکمل خوشي و ناخوشي يکديگر هستند. بنابراين ديوار کشيدن بين خود و همسر يعني محقق نشدن اصلي ترين هدف ازدواج!
مفاهيم و اصول زيادي هستند که افراد قبل از ازدواج بهتر است آنها را شناخته و به آنها توجه کنند. پيش نيازهاي تشکيل يک زندگي خوب و مناسب خيلي خيلي بيشتر از مواردي است که در اين مقال بيان شد. اما هر زندگي شرايط خاص خود را دارد و هر فردي خصوصيات خاص خود را لذا شما بايد خود به دنبال آنچه پيش نياز اساسي و اصلي زندگي تان است برويد و با آگاهي و شناخت کافي وارد زندگي مشترک شويد. شما هستيد که مي خواهيد ازدواج کنيد و مهم ترين اتفاق زندگيتان را رقم بزنيد پس اميدوار باشيد و تلاش کنيد تا زندگي خوبي براي خود بسازيد.

 

هانيه محبوبي-بخش کلوب ازدواج تبيان

تعداد بازديد:666 آخرين تغييرات:95/02/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر