چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 17 جمادي الاول 1440 - 23 ژانويه 2019
صفحه اصلي/پزشكي

خوردن آب آلبالو فشارخون را کنترل می کند

پژوهشگران دريافته اند؛

خوردن آب آلبالو فشارخون را کنترل مي کند

يافته محققان نشان مي دهد نوشيدن آب آلبالو به اندازه دارو در کاهش فشار خون موثر است.

به گزارش خبر نگار مهر ، به گفته محققان دانشگاه نورث آمبريا انگلستان، افرادي که ۶۰ ميلي ليتر افشره آلبالو که با کمي آب مخلوط شده باشد را بخورند شاهد کاهش ۷ درصدي فشار خون در مدت ۳ ساعت خواهند بود.

همين ميزان کاهش فشار خون براي کاهش خطر سکته تا ۳۸ درصد يا بيماري قلبي تا ۲۳ درصد کافي است.

معمولا افرادي که داراي عارضه فشار خون بالا هستند، نياز به استفاده دائمي از داروهاي مختلفي دارند، اما به گفته پژوهشگران مصرف آب آلبالو مي تواند در کاهش فشار خون تاثير بسزائي داشته و حتي مصرف دائمي آن در برخي موارد منجر به عدم نياز استفاده از قرص هاي فشار خون در بيماران مي شود.

دانشمندان معتقدند آب آلبالو غني از اسيدهاي فنوليک است و به همين دليل داراي چنين تاثير قوي اي بر فشار خون است.

فشار خون بالا در صورت عدم درمان موجب افزايش ريسک حمله قلبي، نارسايي قلبي، بيماري کليه، سکته و دمانس يا زوال عقل مي شود.

در اين مطالعه تيم تحقيق ۱۵ فرد داراي علائم اوليه فشار خون بالا را مورد آزمايش قرار دادند. به اين افراد ۶۰ml افشره آلبالو رقيق شده در ۱۰۰ml آب يا نوشيدني با حجم مشابه به عنوان دارونما که فقط بوي آلبالو را داشت، داده شد.

دانشمندان دريافتند افت فشار خون در شرکت کنندگاني که آب آلبالو خورده بودند در مقايسه با گروه مقابل ۷ درصد بود.

«کارن کين» از پژوهشگران ارشد اين تيم تحقيقاتي در رابطه با يافته هاي فوق مي گويد: «ميزان قابل توجه کاهش فشار خون در افرادي که آلبالو مصرف مي کنند، قابل مقايسه با تاثيري است که از داروهاي شيميائي فشار خون به دست مي آيد. اين موضوع نشان دهنده اهميت اين ميوه در روند درماني فشار خون بوده و افراد مبتلا به اين بيماري بايد اين ميوه و فراورده هاي آن را در برنامه غذائي خود لحاظ کنند.»

«گلن هواتسون»، سرپرست تيم تحقيق، نيز مي گويد: «يافته هاي ما نشان مي دهد برخي از ترکيبات موجود در آلبالو داراي تاثير بسيار مثبتي در کاهش فشار خون بوده و بر اين بيماري تاثير دارد.»

به گفته اين محققان، فشار خون بالا علت اصلي مرگ و ميرهاي ناشي از بيماري هاي قلبي است اما کاهش نسبتا کم فشار خون مي تواند تاثير بزرگي بر نرخ مرگ و مير داشته باشد.

تعداد بازديد:553 آخرين تغييرات:95/02/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر