چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

قدرت ایران موجب کاهش نفوذ آمریکا در خاورمیانه شد

شوراي روابط خارجي آمريکا؛

قدرت ايران موجب کاهش نفوذ آمريکا در خاورميانه شد

شوراي سياست خارجي آمريکا در تحليلي به جنگ سرد خاورميانه اشاره کرده وي م ينويسد که اين شرايط موجب کمرنگ شدن قدرت آمريکايي ها در منطقه به خاطر نفوذ ايران شده است.

 به گزارش خبرگزاري مهر، انديشکده آمريکايي شوراي سياست خارجي آمريکا در يادداشتي به تحليل مواضع ايران و عربستان و رقابت اين دو کشور خاورميانه مي پردازد و مي نويسد: قدرت ايران در منطقه موجب کاهش نفوذ آمريکا شده است.

به اعتقاد نويسنده اين يادداشت بسياري از بازي هاي منطقه خاورميانه بين دو مهره ايران و عربستان مي چرخد و تحولات اين منطقه عامل اصلي جدايي دو کشور است.

در اين يادداشت اين بازي ها با عنوان «جنگ سرد خاورميانه» ياد مي شود که از سال ۲۰۰۳ با اشغال عراق توسط آمريکا شروع شده است و تا زمان حال ادامه دارد.

موسسه تحقيقاتي آمريکايي در ادامه مي نويسد: در ماههاي اخير جنگ يمن نقطه اوج قدرت نمايي دو کشور عربستان و ايران بوده است ولي شاهد آن بوديم که در اين ميان قدرت ايران باعث شده آمريکا منافع خود را در منطقه از دست بدهد.

به عقيده نويسندگان اين يادداشت ايران در سالهاي اخير به طور قابل توجهي در کشورهاي همسايه نفوذ و قدرت سخت و نرم دارد که موجب انزواي آمريکا در اين کشورها شده است.

 نويسنده ادعا مي کند موضع ضعيف آمريکا در سوريه باعث شده ايران در سوريه نفوذ کرده و به اصطلاح اين کشور را اشغال کند!

تعداد بازديد:485 آخرين تغييرات:95/02/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر