دوشنبه 7 خرداد 1397 - 12 رمضان 1439 - 28 مي 2018
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

حقوق موقت ۱۴۲ هزارنفر قطع شد/اخراج شوید چقدر شانس کار دارید؟

افزايش۳۰درصدي مقرري‌بگيران؛

حقوق موقت ۱۴۲ هزارنفر قطع شد/اخراج شويد چقدر شانس کار داريد؟

با وجود افزايش ۳۰ درصدي مقرري بگيران بيمه بيکاري در فاصله سال ۹۳ تا ۹۴، حقوق ۱۴۲ هزار نفر به دليل اتمام مهلت پرداخت موقت مقرري قطع و تنها ۶.۴ درصد بيکاران موفق به يافتن شغل جديد شدند.

به گزارش خبرنگار مهر ،‌ پرداخت مقرري بيمه بيکاري تا زمان يافتن شغل جديد، سيستمي است که قانونگذار درباره مشمولان قانون کار پيش بيني کرده به نحوي که اگر افراد شاغل در بنگاه ها و واحدهاي توليدي کشور به صورت غيرارادي شغل خود را از دست بدهند و يا اخراج شوند، تا زمان يافتن يک شغل جديد از مقرري بيمه بيکاري به صورت ماهيانه برخوردار مي شوند.

 

در عين حال، طبق قانون ۳ درصد از حق بيمه پرداختي کارگران و کارفرمايان به عنوان منابع صندوق بيمه بيکاري ذخيره مي شود تا بتوان منابع مورد نياز براي پرداخت حقوق به مستمري بگيران بيمه بيکاري را فراهم کرد. با اين حال، دولت از طريق ابزارهاي در اختيار خود در دوره پرداخت مقرري بيکاري به دنبال کوتاه کردن اين دوره است تا منابع کمتري از صندوق بيمه بيکاري بابت حقوق به افراد پرداخت شود.

حتي در اين زمينه سال گذشته بحثي مطرح شده بود که دولت به دنبال کاهش دوره پرداخت بيمه بيکاري است. بررسي جديدترين آمارهاي ارائه شده از سوي وزارت کار درباره مقرري بگيران بيمه بيکاري حاکي از آن است که در فاصله سال ۹۳ تا پايان ۹۴ بر تعداد دريافت کنندگان کمک حقوقي صندوق بيمه بيکاري افزوده شده است.

عملکرد صندوق بيمه بيکاري

طي سال ۹۳ تعداد ۱۶۳ هزار و ۲۲۳ نفر در کشور از صندوق بيمه بيکاري مقرري دريافت مي کردند که اين تعداد در سال گذشته به ۲۱۱ هزار و ۳۶ نفر افزايش يافت. همچنين از ۱۶۳ هزار نفر سال ۹۳ مقرري تعداد ۱۲۷ هزار نفر از افراد به دليل پيدا نکردن کار در دوره دريافت مقرري قطع شد.

همچنين در سال ۹۴ نيز از ۲۱۱ هزار مقرري بگير در نهايت حقوق موقت ۱۴۲ هزار نفر قطع شد و تنها ۱۳ هزار و ۶۷۷ نفر موفق به يافتن شغل جديد شدند. اين موضوع نشان مي دهد که از کل مقرري بگيران سال ۹۴ تنها ۶.۴ درصد افراد اين شانس را داشتند که پس از اخراج و يا قطع غيرارادي همکاري، دوباره وارد بازار کار شوند و مابقي نتوانستند در دوره يک تا چند ساله دريافت مقرري بيکاري، شغل جديدي پيدا کنند.

اين موضوع نشان مي دهد که اگر افراد يکبار شغل خود را از دست دهند براي ورود دوباره به بازار کار شانس کمي خواهند داشت و احتمالا براي دوره اي طولاني بايد به انتظار بنشينند و بيکار بمانند. با اينکه در فاصله سال ۹۳ تا ۹۴ از کل مقرري بگيران تنها ۶.۵ درصد موفق به يافتن شغل جديد شدند، اما در اين دوره يکساله حدود ۳۰ درصد به افراد مقرري بگير اضافه شد و دريافت کنندگان حقوق موقت در اثر بيکاري غيرارادي، ۴۷ هزار و ۸۱۳ نفر بيشتر شدند.

نکته حائز اهميت ديگر در گزارش وزارت کار درباره وضعيت پرداخت مقرري بيمه بيکاري در سال ۹۴ اين است که مردان ۸۰ درصد دريافت کنندگان حقوق موقت را به خود اختصاص دادند و حدود ۸۷ درصد کل مقرري بگيران نيز متاهل يا متکفل بوده اند. در عين حال، ۷۹ درصد قطع مقرري ها نيز مربوط به مردان است.

فقط ۶.۵ درصد اخراج شده‌ها به کار برگشته‌اند

۸۸.۷ درصد علت قطع مقرري بيمه بيکاري مربوط به اتمام دوره تعيين شده براي پرداخت موقت بوده که افراد در آن دوره موفق به يافتن شغل جديد نشده بودند؛ بنابراين احتمالا شرايط آنها پس از قطع مقرري بدتر و معيشت دشوارتري را تجربه کرده و يا همچنان مي کنند.

۲۰ درصد از کل مقرري بگيران صندوق بيمه بيکاري در سال گذشته زن بوده اند و ۳.۲ درصد از قطع مقرري ها نيز به دليل کشف اشتغال پنهان افراد بوده است. روند افزايش تعداد مقرري بگيران بيمه بيکاري در سال هاي اخير ادامه داشته به نحوي که تعداد مقرري بگيران سال ۹۲ بيش از ۱۵۳ هزار نفر بوده است؛ بنابراين افزايش مستمر تعداد افرادي که مشاغل خود را به صورت غير ارادي از دست مي دهند نشانه بحران پنهاني بيکاري در لايه هاي مختلف بازار کار است.

متاسفانه اينکه از ۲۱۱ هزار نفر در سال ۹۴ تنها ۱۳ هزار نفر بتوانند موفق به يافتن شغل جديد شوند نشان مي دهد که شرايط ورود افراد به بازار کار نابسامان و فرصت هاي شغلي بسيار کمياب است. اين مسئله مي تواند بخشي از وضعيت تشديد بيکاري و تاثي رکود شديد اقتصادي بر عملکرد بنگاه هاي اقتصادي کشور را نشان دهد.

استان هايي مانند تهران، آذربايجان غربي و شرقي، البرز، خراسان رضوي، فارس، قزوين و مازندران بالاترين تعداد مقرري بگيران بيمه بيکاري کشور را در خود جاي داده اند. از آنسو در برخي از استان ها مانند هرمزگان، کهگيلويه و بويراحمد، خراسان شمالي و ايلام اين تعداد بسيار پايين و زير هزار نفر است.

پرداخت مقرري بيکاري از ۳۶ تا ۵۰ ماه

فرامرز توفيقي در گفتگو با مهر با بيان اينکه پرداخت بيمه بيکاري ضريبي از سابقه فرد و درصد پرداختي آن نيز به تاهل يا تجرد افراد از ۳۶ تا ۵۰ ماه متفاوت است گفت: معمولا پرداخت مستمري به ميزان ۵۵ درصد ميانگين دريافتي ۹۰ روز منتهي با بيکاري غيرارادي تا حداکثر ۸۰ درصد آن است که به ازاء همسر و فرزند هر کدام ۱۰ درصد تا نهايتا سقف ۸۰ درصد اضافه مي شود.

نماينده کارگران در شوراي عالي کار درباره اينکه بيش از ۹۳ درصد اخراجي ها شانس دوباره کار را در سال گذشته نيافته اند اظهارداشت: اين موضوع نشان دهنده ضعف سيستم بنگاه هاي کاريابي، عدم موفقيت دولت در اشتغال زائي يا حفظ اشتغال فعلي در بنگاه ها با وجود سرکوب شديد دستمزد با همين بهانه است و اينکه بنگاه هاي کاريابي عليرغم الزام استفاده از بيکاران در حال دريافت بيمه بيکاري اکثرا روي به فروش شغل آورده اند.

توفيقي با اشاره به کوچک تر شدن سهم کارگران مولد از کيک توليد ناخالص ملي خاطرنشان کرد: با توجه به عدم برخورد منطقي در تعيين دستمزد مشمولان قانون کار و عدم موفقيت دولت در ساماندهي کردن قراردادهاي کار، روند اشتغال زايي سير نزولي داشته و چشم اندازي روشن براي حوزه کار قابل تصور نيست.

تعداد بازديد:473 آخرين تغييرات:95/02/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر