چهارشنبه 26 دي 1397 - 10 جمادي الاول 1440 - 16 ژانويه 2019
صفحه اصلي/پزشكي

مصرف مکمل کلسیم برای سلامت قلب مضر است

محققان مي گويند؛

مصرف مکمل کلسيم براي سلامت قلب مضر است

مصرف کلسيم و ويتامين D مي تواند به پيشگيري از شکستگي استخوان ها در زنان مسن کمک کند، اما اين فايده بواسطه افزايش ريسک بروز حمله قلبي و سکته تحت الشعاغ قرار مي گيرد.

به گزارش خبرنگار مهر ، محققان نروژي بواسطه بالاترين نرخ گزارش شکستگي لگن اين کشور در جهان به بررسي فوايد و مضرات مکمل هاي کلسيم پرداختند.

چالش اصلي اين است که ميزان بيش از اندازه کم کلسيم و ويتامين D منجر به افزايش ريسک پوکي استخوان و شکستگي استخوان ها مي شود. اما برخي مطالعات نشان داده اند مصرف مکمل کلسيم هم با افزايش ريسک حمله قلبي و سکته همراه است.

گان هيلد هاگان، سرپرست تيم تحقيق از دانشگاه نروژ، در اين باره مي گويد: «ما به اين نتيجه رسيديم تاثير نسبي کلسيم و ويتامين D بر ريسک شکستگي ها آنقدر کافي نيست که مهم تر از افزايش احتمالي ريسک بيماري قلبي-عروقي، مخصوصا در زناني که در معرض کم شکستگي استخوان قرار دارند، باشد.»

محققان با استفاده از يک مدل تحليلي پيشرفته به بررسي تاثير کلي مصرف ترکيب مکمل کلسيم و ويتامين D در مقايسه با عدم مصرف مکمل ها، براساس گروهي از زنان سالم با ميانگين سني ۶۵ سال و با شاخص توده بدني ۲۴ پرداختند.

به گفته محققان اين مطالعه، «تحليل هاي ما نشان مي دهد اگر ۱۰۰ هزار زن ۶۵ ساله در روز ۱۰۰۰ ميليگرم کلسيم مصرف کنند، از وقوع ۵۸۹۰ شکستگي لگن و ۳۸۲۰ مورد ساير شکستگي پيشگيري مي شود. از سوي ديگر، ۵۹۱۷ حمله قلبي و ۴۳۷۳ مورد سکته قلبي هم مي تواند روي دهد.»

تعداد بازديد:485 آخرين تغييرات:95/03/04
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر