سه شنبه 4 ارديبهشت 1397 - 8 شعبان 1439 - 24 آپريل 2018
صفحه اصلي/مقالات

داعش و نشانه های ظهور منجی

داعش و نشانه هاي ظهور منجي

بسياري ظهور داعش و جنايات تکفيري ها را مقدمه خروج سفياني مي دانند که زمينه ساز ظهور حضرت صاحب الزمان (عج) است. در اين مقاله به مطالعه اين موضوع خواهيم پرداخت.

ممکن است، داعش، زمينه ساز و فراهم کننده و مقدمه خروج سفياني باشد. و داعشي ها، در هنگام خروج آن ملعون در صف ياران و لشکريان سفياني، قرار گيرند. به نظر ميرسد در پشت پرده تشکيل داعش، اتاق فکرهاي جريان باطل، يهود، صهيونيسم مسيحي و سرويس هاي اطلاعاتي غربي، هستند و با مطالعه گسترده در ادبيات آخرالزماني، تلاش کرده اند تا به خيال خام خود، مديريت وقايع نزديک به ظهور منجي آخرالزمان، را در دست بگيرند. شاهد بر اينکه علاوه بر تشکيل داعش و سوء استفاده از پرچم هاي سياه در بشارت هاي پيامبر، از تشکيل گروه ترويستي خراسان، اين بار با سوء استفاده از پرچم هايي از ناحيه خراسان (رايات من قبل خراسان)، خبر مي دهند. تا با شبيه سازي کاريکاتوري از علائم ظهور، تحولات و وقايع نزديک به ظهور را در دست بگيرند. تلاش هاي مضحک "محور غربي ــ عبري ــ عربي" و "ائتلاف صهيون – صليبي – سلفي" براي سوء استفاده از روايات ملاحم و شبيه سازي کاريکاتوري از روايات آخر الزماني، همچنان ادامه خواهد داشت تا امر بر همگان، مشتبه شود.
هجوم مغول‌وار لشکر وحشت سلفي، داعش، به سرزمين «عراق» پس از «سوريه»، به ناگهان زنگ خطر را براي ساکنان شرق اسلامي به صدا در آورد. پيشروي عجيب و غريب در جغرافياي بزرگي از دو سرزمين سوريه و عراق، کشتار بي‌رحمانه و مثال زدني بي‌گناهان شيعه، مثله کردن اجساد، ذبح بي‌گناهان و شعار دولت اسلامي عراق و شام و بالأخره پرچم سياه اين جنايتکاران، اين گمان را به ذهن بسياري از ساکنان ايران، عراق و. .. متبادر ساخت که اين واقعه در مسير خروج سفياني و پيش‌قراولان آن است. همان که در روايات ائمّه دين عليهم السلام از او و هجمه‌اش، به‌عنوان اوّلين نشانه حتميّه ظهور امام مهدي، ياد شده است.
يکي از نشانه‌هاي سفياني به‌عنوان نشانه حتمي ظهور، شيعه‌کشي و دشمن اهل بيت بودن است، در حديث معتبري از امام باقر(ع) چنين آمده است: «فَإِنَّ حَنَقَهُ وَ شَرَهَهُ إِنَّمَا هِيَ عَلَى شِيعَتِنَا«؛ شدت خشم و حرص او تنها بر شيعيان ماست، گروه تروريستي داعش نيز در اين نشانه شبيه سفياني است، اما آيا مي‌توان به صرف يک مشابهت چنين حکم کرد که اين گروه همان سفياني روايات و احاديث است؟ روشن است که براي اثبات اين ادعا، بايد، تمام روايات مربوط به سفياني، در نظر گرفته شود. اين مقاله در پي پاسخ گويي به اين پرسش روز مي باشد.

تفاوت هاي داعش و سفياني
داعش، همان سفياني نيست، تفاوت بين داعش و سفياني، بيش از ۱۰ مورد است:
۱- اختلاف در رنگ پرچم سفياني و داعش. پرچم سفياني سرخ رنگ است در حاليکه پرچم داعش، سياه مي باشد.
۲- محل خروج سفياني وادي يابس است در حالي که محل داعش در شمال سوريه و عراق است.
۳- بر اساس روايات اسلامي، سفياني شخص خاصي است در حالي که داعش جريان است. سفياني، شخص محور است در حاليکه داعش، بيشتر جريان محور است.
۴- نسب و نام سفياني در روايات آمده است که سفياني از نسل ابوسفيان و يزيد بن معاويه است اما در مورد رهبر داعش، ابوبکر بغدادي چنين چيزي را نمي توان بررسي نمود.
۵- در روايات قدرت سپاه سفياني بسيار هولناک ذکر شده است تا جايي که به سرعت شام و عراق را مي گيرد در حالي که داعش از چنين قدرتي برخوردار نيست و هنوز نتوانسته است بر کل منطقه سوريه مسلط شود.
۶- سفياني بيش از ۱۵ ماه حکومت نمي کند. در صورتي که داعش بيش از ۱۵ ماه تشکيل شده است و چند سال است که در سوريه در حال جنگ است و هنوز نتوانسته است بر کل منطقه سوريه تسلط پيدا کند. در حديث معتبري امام صادق(ع) فرمود: «مِنْ أَوَّلِ خُرُوجِهِ إِلَى آخِرِهِ خَمْسَةَ عَشَرَ شَهْراً سِتَّةُ أَشْهُرٍ يُقَاتِلُ‏ فِيهَا فَإِذَا مَلَکَ الْکُوَرَ الْخَمْسَ مَلَکَ تِسْعَةَ أَشْهُرٍ وَ لَمْ يَزِدْ عَلَيْهَا يَوْماً»: از اول قيام سفياني تا آخر کارش ۱۵ ماه است. شش ماه مي‌جنگد و پنج آبادي را مي‌گيرد و نه ماه حکومت مي‌کند و يک روز هم بيشتر نمي‌شود.
در روايت ديگري امام صادق(ع) اين پنج منطقه را در شام نام مي‌برد: «مَلَکَ کُوَرَ الشَّامِ الْخَمْسَ دِمَشْقَ وَ حِمْصَ وَ فِلَسْطِينَ وَ الْأُرْدُنَّ وَ قِنَّسْرِينَ»: مناطق پنجگانه آمده در روايات اکنون چهار کشور سوريه، لبنان، فلسطين و اردن است.
طبق اين بيان اولاً سفياني کسي است که شش ماه بتواند چهار کشور را بگيرد و بسيار روشن است که اين نشانه به هيچ وجه قابل تطبيق بر داعش نيست، ثانياً کل شورش و حکومت سفياني از ظهور تا افولش بيش از پانزده ماه نخواهد بود، در حالي که داعش بيش از دو برابر اين مدت است که شر و ضرر آن متوجه کشورهاي اسلامي شده است و حتي يک کشور را هم نتوانسته است بگيرد. علاوه بر اينکه، اميرالمؤمنين(ع) فرمود: «يَخْرُجُ بِالشَّامِ فَيَنْقَادُ لَهُ‏ أَهْلُ‏ الشَّام»: سفياني شورش مي‌کند و اهل شام از او پيروي مي‌کنند، در حالي که روشن است مردم سوريه به طور کامل، داعش را حمايت نکردند.

۷- طبق روايات، سفياني پس از سرکوب مخالفان اش در شام، هدفي جز حمله به عراق ندارد، از اين‌رو، با سپاهي بزرگ به سمت عراق رهسپار مي‌شود، اما در ميانه راه، در منطقه‌اي به نام قرقيسيا (شهري در سوريه در محل اتصال رود خابور و فرات) جنگي هولناک درمي‌گيرد و بسياري کشته مي‌شوند. آنگاه سپاه سفياني پس از پيروزي در نبرد قرقيسيا به صورت هم‌زمان با دو سپاه مختلف به مدينه و عراق يورش خواهد برد. در حالي که داعش، در ميانه حمله به عراق، چنين نبردي (جنگ قرقيسيا) را انجام نداد.
۸- اگر داعش، سفياني است، پس بايد خراساني و يماني نيز خروج کرده باشند، در حاليه هنوز جنين مساله ايي رخ نداده است. در حديث معتبري امام صادق(ع) فرمودند: «إِنَّ أَمْرَ السُّفْيَانِيِّ مِنَ الْأَمْرِ الْمَحْتُومِ وَ خُرُوجُهُ‏ فِي‏ رَجَب» و در حديث معتبر ديگري امام صادق(ع) فرمودند: «خُرُوجُ الثَّلَاثَةِ الْخُرَاسَانِيِّ وَ السُّفْيَانِيِّ وَ الْيَمَانِيِّ فِي‏ سَنَةٍ وَاحِدَةٍ فِي شَهْرٍ وَاحِدٍ فِي يَوْمٍ وَاحِد». طبق اين دو روايت سفياني در ماه رجب و همزمان با خراساني و يماني شورش خواهد کرد، روشن است که به هيچ وجه اين نشانه قابل تطبيق بر داعش نيست، زيرا هنوز نه خراساني قيام کرده نه يماني.
۹- و اگر داعش، همان سفياني است، بايد طبق روايات، علاوه بر حمله به عراق، لشکري را نيز به سمت کشور عربستان و شهر مدينه و مکه، فرستاده باشد، در حاليکه همگان مي دانند، چنين اتفاقي نيفتاد.

فتنه شام و سوريه تا ظهور ادامه خواهد يافت
مستندات بسياري بر حوادث شام، در سال‌هاي قبل از ظهور امام زمان، اشاره مي‌کنند. مهم‌ترين آنها روايت جابر در کتاب «الغيبه» نعماني، است که از امام محمّد باقر (ع) نقل مي‌کند که فرمودند:
«اي جابر! قائم ظهور نمي‌کند تا آنکه فتنه‌اي شام را فراگيرد و اهل شام به دنبال خلاصي از آنند؛ امّا راهي براي آن نمي‌يابند.» و نيز در کتاب ملاحم و فتن اين طاووس به نقل از کتاب «عقد الدّرر» از منابع اهل سنت، چنين نقل شده است: «در شام، فتنه‌اي خواهد بود که آغازش همچون بازي کودکان است. هر چه اين فتنه از يک طرف آرام و خاموش مي‌شود، از جانب ديگر سربرمي‌آورد و پايان نمي‌پذيرد تا آنکه منادي از آسمان ندا سر مي‌دهد. آگاه باشيد که تنها فلاني (امام عصر) امير است....»
سناريوي غرب در مواجهه با گروه هاي سلفي تکفيري و داعش، آن است که اين گروه ها را به‌عنوان نيروي موثري جمع آوري کرده اما در نهايت به‌عنوان نيروي مزاحم در منطقه نگه مي دارد. يعني اين گروه ها همچون طالبان در افغانستان، محدود مي شوند اما از بين نمي روند و دائم براي دولت هاي اسلامي به‌ويژه عراق و سوريه خطرآفرين خواهند شد. به عبارت ديگر اين مناطق هميشه آبستن حوادث غير منتظره و ناگهاني خواهند شد و کشورها در هاله اي از بي امنيتي فرو مي رود.

آگاهي مراکز مطالعات مذهبي غربي و يهودي از دريافت‌هاي مهدوي و آخرالزّماني مسلمانان و امکان شبيه‌سازي نشانه‌هاي ياد شده در روايات، از مسير وارد آوردن جريان‌هاي سلفي تکفيري، طيّ چند سال اخير، اين امکان را فراهم آورده است تا جمعيّت بزرگي از مسلمانان دچار شبهه شده و گمان برند که حرکت سلفي تکفيري از شام و پس از آن، حمله به عراق، همان واقعه پيش‌گويي شده در روايات و احاديث آخرالزّماني اسلامي است.

وجود باور مذهبي و ظهور منجي موعود در ميان مسلمانان و انتظار ديدار اين واقعه شريف در اين عصر و زمان، به اميد خلاصي از همه ظلم‌ها و ستم‌هاي چندوجهي، اين امکان را در اين منطقه حسّاس از شرق اسلامي فراهم آورده است تا به ناگهان و با مشاهده نشانه‌هاي وقوع اين امر عظيم، پاي در ميدان حادثه بگذارند. درست در همين شرايط است که اتّفاق و اتّحاد صليب و صهيون مي‌تواند با يک گام بزرگ، ضمن تخليه همه توان و انرژي نهفته در ميان ساکنان اين سرزمين در منازعات قومي، قبيله‌اي و مذهبي، پروژه آرمگدون را عملياتي کرده و سلطه جهاني خود را در قالب حکومت جهاني بني‌اسرائيلي با محوريّت فلسطين اشغالي تکميل نمايد.

به‌رغم بسياري از شباهت‌ها ميان داعش و سفياني، اما در واقع تقاوت ها نيز بسيار است؛ اگر چه آن ملعون آخرين، سفياني اموي، نيز دست‌پروده يهود و مورد حمايت يهوديان خواهد بود. حال چنانچه مسلمانان، به‌ويژه شيعيان آل محمّد با اين پيش فرض وارد معرکه شوند، پيش از آنکه مجال ضربه زدن جدّي به اين جماعت را پيدا کنند و قبل از آنکه مولا و سرورمان اذن قيام پيدا کنند، اين مستضعفان در مسلخ طرّاحي شده ائتلاف خونين صليب و صهيون، ممکن است خسارت فروان ببينند. زيرا شيعيان جهادگر، تنها گروه مقابله کننده با حرکت‌هاي تماميّت‌خواهانه صليبي و صهيوني‌اند و بزرگترين مانع در اجراي آخرين مرحله از پروژه حکومت جهاني يهود.

اجراي پروژه شبيه‌سازي و کاريکاتوري واقعه ظهور موعود و منجي، توسط اتّحاد صليب و صهيون (اسرائيل و آمريکا)، آرزوي ديرينه و قديمي جريان باطل است که از سال ها قبل و با حضور ميداني جريان سلفي و وهابي و اهل سنت تکفيري، مجال تحقّق پيدا مي‌کند.
بين داعش و سفياني، شباهت هاي فراواني است. و همين باعث تطبيق داعش با سفياني در ميان عده اي از شيعيان و مشتاقان و منتظران ظهور، شده است. به گونه اي که اين شوق شيعيان در نگاه پيروان ديگر اديان نيز، جلوه خاصي پيدا کرده و مداخله ايران و حزب الله لبنان در امور سوريه را به مثابه آمادگي ايران و حزب الله براي جنگ با سفياني و اسرائيل دانسته اند.

در جهان عرب و در ميان اهل سنت نيز، پيشگويي ها و تطبيق ها، بسيار بيشتر از گذشته شده و رفتارهاي داعش، را با مفاهيم و گزاره هاي ديني، ربط داده اندو اما در طرف جبهه کفر و نفاق، دشمنان نيز با سوء استفاده از اين شوق، و با بدل سازي داعش با سفياني، و بزرگ نمايي اختلاف بين شيعه و سني، با القاء مصنوعي و زودرس جنگ شيعيان با دشمنان امام مهدي، با عنوان پيام هاي ديني جنگ آخرالزمان در سوريه، و حتي معرفي کردن داعش به‌عنوان ارتش امام مهدي، سعي در غفلت امت اسلام از دشمن اصلي (اسرائيل و آمريکا) دارند و متاسفانه تا حدودي نيز موفق شده اند. طرافداران انديشه توراتي و آرماگدوني مسيحيت، حملات گروههاي تکفيري را در عراق در پازل آخرالزماني غرب، مورد توجه شديد قرار داده اند. حتي انديشمندان و کارشناسان ديني دنياي غرب، پا را از اين هم فراتر گذاشته، و داعش را به‌عنوان نماد اسلام واقعي در دنياي غرب، معرفي مي‌کنند و عنوان مي‌کنند که مسير ترسيمي همه مسلمانان، سرانجامي واحد دارد و آن همانا، مسير داعش است. تاسف بار نيز، داعشي ها نيز با سوء استفاده از گفتمان مهدويت و با تکيه بر اخبار ملاحم و فتن در منابع حديثي اهل سنت و بويژه روايات پرچم هاي سياه و احاديث فضائل شام (سوريه) وانمود مي‌کنند که زمينه ساز برپايي دولتي به واقع اسلامي در گستره جهان اسلام و مقدمه ساز و زمينه ساز ظهور منجي اسلامي، هستند.

اما آنچه مطرح مي‌شود که داعش، همان سفياني است، ثابت نيست. بلکه ممکن است، داعش، زمينه ساز و فراهم کننده و مقدمه خروج سفياني باشد. و داعشي ها، در هنگام خروج آن ملعون در صف ياران و لشکريان سفياني، قرار گيرند. به عبارت ديگر داعش، سفياني نيست، بلکه داعش، از نشانه هاي خروج سفياني است.

شبيه‌سازي حرکت داعش و ساير جريانات سلفي در سوريه و شمال «آفريقا» (دامس، جبهه النّصره و…) با جريانات پيش‌گويي شده در روايات و احاديث آخرالزّماني در سال‌هاي قبل از ظهور، نمي‌بايست ما را فريفته و دچار شبهه کند. اين پيش‌فرض عواقبي بس خطرناک دارد. حدّاقل خسارت اين شبهه، نوميد شدن مستضعفان و شيعيان از ظهور امام، است. بنابر تصريح برخي روايات، شماري از مردم، نادانسته در اثر نوميدي، دل به انکار امام مي‌سپارند. و نکته مهم در مباحث مهدويت، اين است که احاديث مهدويت، قطعه هاي مختلف يک پازل واحد محسوب مي شوند و جدا از هم نبايد، بررسي شوند. اگر نشانه هاي ظهور را جدا از هم و مستقل از يکديگر بررسي کنيم به نتايج واقعي و مطلوب نخواهيم رسيد.

برگرفته از: ido.ir

تعداد بازديد:698 آخرين تغييرات:95/03/05
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر