دوشنبه 23 تير 1399 - 21 ذي القعده 1441 - 13 ژولاي 2020
صفحه اصلي/قرآن

دستگاه‌ها از بودجه جاری خود برای تحصیل رایگان حافظان قرآن استفاده کنند

لاله افتخاري:

دستگاه‌ها از بودجه جاري خود براي تحصيل رايگان حافظان قرآن استفاده کنند

گروه فعاليت‌هاي قرآني: نماينده سابق مجلس با اشاره به چندين فعاليت خود در دوران نمايندگي‌اش در خانه ملت به برخي نهادها توصيه کرد که نگذارند حافظان قرآن از حقشان محروم باشند و از بودجه جاري‌شان براي حمايت از تحصيل رايگان آن‌ها استفاده کنند.

لاله افتخاري، نماينده سابق مردم تهران در نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي، در گفت‌وگو با خبرگزاري بين المللي قرآن(ايكنا) در مورد عملکردي که در دوران نمايندگي خود داشته است، اذعان کرد: تلاش همه بر اين بوده تا همت خودمان را در جهت گسترش فرهنگ قرآني به کار بگيريم و خدا را شاکريم که در چند مورد موفقيت‌هايي خيلي خوبي داشته‌ايم. تصويب صندوق توسعه مشارکت‌هاي قرآني و برخي از بودجه‌هاي قرآني و ... از جمله موفقيت‌ها بوده است.
وي گفت: البته جاي تأسف دارد که براي حمايت از حافظان قرآن و تحصيل رايگان آنها با وجود تلاش‌هاي بسيار زياد به نتيجه‌اي نرسيديم. قصد داشتيم که بودجه نيم درصد براي تربيت 10 ميليون حافظ قرآن کريم نيز استفاده کنيم که اشتباه هيئت رئيسه دوره نهم، باعث شد که اين طرح تصويب نشود.
افتخاري گفت: با وجود اينکه بودجه حمايت از حافظان قرآن براي تحصيل رايگان تصويب نشد، اما انتظار داريم که شوراي توسعه فرهنگ قرآني، سازمان اوقاف، وزارت ارشاد و يا وزارت علوم و هر جاي ديگر هر کدام جداگانه بخشي از هزينه‌هاي دانشجويان حافظ قرآن را بپردازند و نگذارند اين افراد از کمترين خدمتي که مي‌شد براي آنها انجام داد، محروم شوند. اين دستگاه‌ها بايد همت کنند و از بودجه‌هاي جاري خودشان مبالغي را به دانشجويان حافظ کل قرآن در راستاي تحصيل رايگان آنها اختصاص دهند.
تناسب بالاي مصلي با مسابقات قرآن
افتخاري درباره برپايي سي و سومين دوره مسابقات بين الملي قرآن گفت: يکي از دلايل عدم حضور مسئولان، خصوصاً نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به حجم بالاي کار بر‌مي‌گردد که اين حجم بالاي کار در مورد نمايندگان بسيار بيشتر بود. با اين وجود اين دليل نمي‌شود که مسئولان در مسابقات حضور نيابند، اين فرصتي است که اگر کسي از آن استفاده نکند خودش متضرر شده است.
وي افزود: به اعتقاد من برگزاري اين دوره در مصلاي تهران از تناسب بسيار بالايي برخوردار بود و ظرف و مظروف در کنار هم قرار گرفته است.هم از نظر معنويت مکاني و ساختار آن و نيز موقعيت جغرافيايي که دارد نيز کمک بسيار زيادي به مسابقات براي حضور گسترده مردم داشته است. اميدوارم در سال‌هاي بعد نيز شاهد برگزاري مسابقات در اين مکان باشيم.
نماينده مجلس نهم همچنين در مورد حضور اقشار مختلف مردم در اين دوره از مسابقات نيز بيان کرد: حضور مردم در اين مسابقات در حد مطلوبي بود و شاهد حضور گروه‌هاي مختلفي از مردم بوديم. ممکن است حضور مسئولان کم رنگ باشد که مطمئناً به خاطر مشغله‌هاي فراواني که اين روزها درگير آن هستند، است. در اين مسابقات شاهد حضور هنرمندان نيز بوديم که اين امر نشان مي‌دهد سال به سال حضور اقشار مختلف مردم در اين مسابقات بهتر از قبل مي‌شود.
افتخاري در پاسخ به سؤالي در مورد علت حضور کم رنگ مسئولان در مسابقات بين‌المللي قرآن، تصريح کرد: هر شخصيتي که در ايام برگزاري مسابقات در سالن محل برگزاري حضور نيافت خود را از اين سفره گسترده قرآن محروم کرده است. اين امر مسئول، هنرمند، سياست‌مدار و مردم عادي و ... نمي‌شناسد. هر شخص در هر جايگاهي مي‌توانست از اين سفره بهره ببرد و اگر حضور نداشته است، دعوت نشده است.

تعداد بازديد:982 آخرين تغييرات:95/03/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر