دوشنبه 30 مهر 1397 - 12 صفر 1440 - 22 اكتبر 2018
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

مصرف قلیان در ایران خانوادگی شده است/ نگرانی از دختران قلیانی

رئيس مرکز سلامت محيط و کار وزارت بهداشت:

مصرف قليان در ايران خانوادگي شده است/ نگراني از دختران قلياني

رئيس مرکز سلامت محيط و کار وزارت بهداشت، نسبت به تبعات مصرف خانوادگي قليان در کشور هشدار داد و گفت: گرايش رو به افزايش مصرف قليان در بين دختران، نگران کننده است.

به گزارش خبرنگار مهر ، دکتر خسرو صادق نيت در برنامه نبض شبکه خير، اظهارداشت: بررسي ها نشان مي دهد که روند مصرف سيگار در کشور رو به افزايش نبوده و در بعضي سال ها کاهش نيز يافته است، اما در مقابل آن چيزي که نگران کننده است، مصرف قليان در بين نوجوانان و به خصوص دختران است.

وي با اشاره به مطالعه آماري سال هاي ۸۲ و ۸۶ در مورد مصرف قليان در کشور، گفت: نتايج مطالعات نشان مي دهد که مصرف قليان در بين سنين ۱۳ تا ۱۵ سال رشد ۲ برابري داشته و اين رشد در بين دختران ۲.۵ برابر بوده است.

صادق نيت به تبعات و آسيب هاي مصرف قليان در بين خانواده هاي ايراني اشاره کرد و افزود: متاسفانه همراه با رشد مصرف قليان، استفاده از قليان خانوادگي شده است. يعني، پدر و مادر به راحتي در کنار فرزندان قليان مصرف مي کنند. در حالي که در مورد سيگار، چنين شرايطي حاکم نيست.

رئيس مرکز سلامت محيط و کار وزارت بهداشت با عنوان اين مطلب که هر وعده مصرف قليان برابر با ۱۰۰ نخ سيگار است، گفت: افرادي که در مجاورت دود قليان قرار دارند، به اندازه ۱۰ نخ سيگار دود خورده اند.

وي همچنين به خطرات «دود سوم» قليان در اماکن عمومي اشاره کرد و افزود: دود اين قبيل مواد دخاني به راحتي از طريق پوست جذب مي شود و احتمال شيوع مصرف سيگار بالا مي رود. يعني، کودکاني که در اماکن عمومي دست شان آلوده به دود مواد دخاني مي شود، احتمال دارد در نوجواني گرفتار مصرف سيگار و قليان شوند.

صادق نيت از هشدار سازمان بهداشت جهاني در مورد خطرات دود سوم خبر داد و گفت: بروز اين وضعيت مي تواند ايران را در رتبه هاي بالاي مصرف سيگار در دنيا قرار دهد.

تعداد بازديد:485 آخرين تغييرات:95/03/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر