یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اخبار تصويري

سرمقاله : اخلاق و معنويت (ش11)

مقام معظم رهبري (مدظله العالي):

کشور ما بدون حرکت در جاده ي گسترش دانش و گسترش پژوهش، امکان ندارد بتواند به نقطه ي مطلوب خودش دست پيدا بکند، مخصوص کشور ما هم نيست. کليد، دانش و پژوهش است.

سرمقاله

اخلاق و معنويت

يکي از شاخصه هايي که در پيشرفت اسلام، نقش مهم و ارزنده اي داشت، اخلاق نيک و کلام دلربا و پرجاذبه نبي مکرم اسلام (ص) با انسان ها بود. در قرآن مجيد به نقش اخلاق پيامبر (ص) در پيشرفت اسلام و جذب دل ها تصريح شده است، در آن جا که مي خوانيم: اي رسول ما! به خاطر لطف و رحمتي که از جانب خدا، شامل حال تو شده، با مردم مهربان گشته اي و اگر خشن و سنگدل بودي، مردم از دور تو پراکنده مي شدند.  (آل عمران، آيه 159)

از آيه استفاده مي شود که نرمش و حسن خلق، يک هديه الهي است. اهميت اخلاق به قدري است که پيامبر (ص) فرموده اند: من براي کامل کردن مکارم اخلاق مبعوث شده ام.

  (بحار الانوار، ج 67، ص 372) اين سخنان اهميت اخلاق و علم اخلاق را نشان مي دهد. از آنجائي که هدف نهايي حيات انسان، کمال است و علم اخلاق با شناساندن افعال درست و نشان دادن فضايل و رذايل انسان را براي رسيدن به کمال راهنمايي مي کند، لذا کسي که از رفتار اخلاقي درستي بهره مند است کمتر دچار گناه مي گردد و اضطراب حاصل از گناه او را نمي آزارد و همين آسودگي موجب احساس خرسندي مي شود و او را براي تلاشي سازنده به سوي اهداف زندگي آماده مي کند. با توجه به اينکه يکي از محورهاي اساسي گفتمان هاي ديني در سال 1386 معنويت و اخلاق است، سعي شده با استمداد از الگوها و اسوه هاي قرآني و بررسي سيره ي انبياي عظام و اولياء الهي، پنجره اي نو بر پويندگان خلق نيکوي محمدي(ص) بگشاييم، اميد است با اجراي صحيح چنين گفتمانهايي توانسته باشيم در تحقق اين اهداف موفق باشيم.

تعداد بازديد:2226 آخرين تغييرات:86/10/12
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر