جمعه 3 خرداد 1398 - 19 رمضان 1440 - 24 مي 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

تهران به یک شهر دانش‌بنیان و فناورمحور تبدیل می شود

سورنا ستاري:

تهران به يک شهر دانش‌بنيان و فناورمحور تبديل مي شود

معاون علمي و فناوري رياست جمهوري اسلامي ايران گفت: تهران پتانسيل و شرايط اين را دارد که به يک شهر فناور محور و دانش بنيان تبديل شود.

به گزارش خبرگزاري مهر ، سورنا ستاري در ديدار «ميشاييل هويپل» شهردار وين اظهار کرد: سطح روابط ايران و اتريش در دو سال اخير گسترش فوق العاده اي داشته و قراردادهاي متعددي بين دو کشور منعقد شده است که نياز به پيگيري هاي مستمر براي اجرايي شدن دارد.

وي افزود: دولت تدبير و اميد از ابتدا پيگير اجرايي شدن اقتصاد دانش بنيان بوده و براي رسيدن به اين اقتصاد، تلاش زيادي کرده است و از همه امکانات موجود استفاده مي کند.

به گفته ستاري، در حال حاضر ايران ۳۲ ميليون جوان بين ۲۰ تا ۴۰ سال و ۵ ميليون دانشجو دارد و يکي از بزرگترين کشورهاي توليدکننده مهندس بعد از چين، روسيه و هند است.

وي تصريح کرد: با تلاشي که براي تحقق اقتصاد دانش بنيان در جمهوري اسلامي ايران صورت گرفته، در حال حاضر درآمد نفتي از کل درآمد ايران به کمتر از ۱۵ درصد رسيده است و تلاش بيشتري خواهيم کرد که اقتصاد دانش بنيان را در وسعت بيشتري اجرايي کنيم.

ستاري با بيان اينکه شهر وين يک شهر دانش بنيان است، گفت: تهران نيز چنين شرايطي را در آينده نزديک خواهد داشت؛ زيرا دانشگاه ها، مراکز تحقيقاتي و شرکت هاي فعال زيادي در حوزه علمي و فناوري در تهران وجود دارد که اگر از اين امکانات به خوبي استفاده شود؛ مي توانيم تهران را نيز به يک شهر دانش بنيان و فناور محور تبديل کنيم. 

وي، با اشاره به همکاري مشترک معاونت علمي با شهرداري تهران در زمينه فناور شدن اين شهر، بيان کرد: در حال حاضر ۳۸ پارک فناوري در کشور و ۳ پارک در نزديکي تهران قرار دارد که در تلاشيم با کمک شهرداري تهران از اين امکانات بهره ببريم و پايتخت را به سمت فناوري و اقتصاد دانش بنيان سوق دهيم.

رئيس بنياد ملي نخبگان در ادامه اظهار کرد: تهران از نظر نانوتکنولوژي، بايوتکنولوژي، سلول هاي بنيادي، تجهيزات پزشکي و ICT پتانسيل خوبي دارد، اما از نظر محيط زيست و معضلات زيست محيطي با مشکلات زيادي روبرو است که نياز داريم در اين حوزه با استفاده از بکارگيري فناوري هاي نو به گشايش ها و راه حل هاي مناسبي برسيم.

وي تصريح کرد: بدون نگاه فناوري محور به مشکلات زيست محيطي و آلودگي هاي موجود در شهرهاي بزرگ به نتيجه اي نخواهيم رسيد و اميدوار هستيم بتوانيم با استفاده از تجربيات شهر وين که يک شهر استاندارد از نظر زيستي است براي حل معضلات شهر تهران به راه حل هاي خوبي برسيم.

نايب رئيس هيات امناي صندوق نوآوري و شکوفايي با بيان اينکه معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري آماده همکاري مشترک در کنار همکاري هاي متقابل دو شهردار در زمينه هاي مختلف محيط زيستي، رفع آلودگي هاي زيستي و حل مشکل پسماندها با شهر وين است، افزود: تهران توانايي تبديل شدن به يک شهر فناور را دارد؛ زيرا در حال حاضر بيش از ۵۰ ميليون موبايل هوشمند در دست مردم است. درصد شهرنشيني در ايران بيشتر از آلمان و ايتاليا است و بازار تجارت الکترونيک اين شهر نيز که اکنون حدود ۲۰ ميليارد دلار است، تا دو سال ديگر به بيش از ۸۰ ميليارد دلار خواهد رسيد.

ستاري بيان کرد: معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري اسلامي ايران در زمينه کمک به شهرداري تهران و ايجاد بستر و زيرساخت براي تبديل تهران به يک شهر فناورمحور آماده همه گونه همکاري و دريافت پيشنهادات از سوي شهر وين استقبال مي کند.

وي، با ارائه درخواست از شهردار وين براي برگزاري جلسه اي با رئيس انستيتو فناوري اتريش AIT گفت: اميدوار هستيم بتوانيم با رئيس AIT جلسه اي داشته باشيم و در خصوص همکاري هاي مشترک با اين سازمان نيز مذاکره کنيم.

تعداد بازديد:440 آخرين تغييرات:95/03/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر