چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان

عکاظ: دعای کمیل و برائت از مشرکین مانع حضور ایرانیان در حج شد!

عکاظ: دعاي کميل و برائت از مشرکين مانع حضور ايرانيان در حج شد!

روزنامه عربستاني عکاظ مدعي شد که پافشاري ايران براي خواندن دعاي کميل و اجراي مراسم اعلام برائت مانع حضور ايرانيان در مراسم حج امسال شد.

به گزارش خبرگزاري مهر ، روزنامه عربستاني عکاظ مدعي شد که اصرار ايران بر خواندن دعاي کميل و اجراي مراسم اعلام برائت از مشرکين توسط ايراني ها عامل عدم توافق ميان عربستان و ايران در خصوص اعزام حاجيان ايراني به اين مراسم بوده است.

بر اساس اين گزارش اين روزنامه مدعي شده است: اصرار ايران بر انجام اينگونه اقدامات در مراسم حج موجب خارج شدن اين مراسم از حالت عبادي و مذهبي آن مي شود و اين اقدام در راستاي سياسي کردن حج صورت مي گيرد؛ زيرا هدف از آن گردآوري و تهييج است و بدين طريق به سلامت حجاج آسيب وارد مي شود!

عکاظ در ادامه در رابطه با دعاي کميل نيز با طرح ادعاهايي در اصل آن تشکيک ايجاد کرده و آن را زير سوال برده است و بيان مي کند: خواندن اين دعا در حين مراسم حج موجب اخلال در رفت و آمد حاجيان و خارج شدن از حالت عبادي به سمت سياسي مي شود. به علاوه سر دادن اينگونه شعارها در مراسم اعلام برائت منجر به ايجاد خطر و ضرر براي مسلمانان حاضر در مراسم حج که داراي مذاهب مختلفي هستند، مي گردد.

شايان ذکر است ادعاهاي روزنامه عکاظ در حالي مطرح مي شود که سازمان حج و زيارت ايران روز يکشنبه درباره حج تمتع امسال بيانيه اي صادر کرد که در آن تصريح شده است: با عنايت به از دست دادن زمان براي برنامه ريزي و تدارکات امور حجاج ايراني و عدم تأمين مطالبات به حق جمهوري اسلامي اعلام مي شود که به دليل استمرار کارشکني هاي دولت سعودي زائرين عزيز جمهوري اسلامي ايران از حضور در مراسم حج تمتع سال جاري محروم مي شوند و مسئوليت آن بر عهده دولت عربستان سعودي است.

تعداد بازديد:434 آخرين تغييرات:95/03/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر