پنج شنبه 2 اسفند 1397 - 16 جمادي الثاني 1440 - 21 فوريه 2019
صفحه اصلي/خانواده

مدیریت زمان و راههایی برای موفقیت در آن

ثانيه هاي زندگي تان را طولاني کنيد

مديريت زمان و راههايي براي موفقيت در آن

مديريت زمان يکي از مهارت هاي اساسي براي موفقيت در کسب و کار است. اگر مي خواهيد در انجام کارهاي تان موفق شويد، خوب است از زمان تان نهايت استفاده را ببريد.

مديريت زمان يکي از مهارت هاي اساسي براي موفقيت در کسب و کار است. افراد زيادي هستند که به دليل نداشتن تمرکز براي مديريت زمان کاري، ساعت هاي زيادي را در طول روز هدر مي دهند. تعدادي از کارشناسان حرفه اي کسب و کار، روش هاي ساده اي براي کنترل زمان کاري پيشنهاد مي دهند.
افراد زيادي هستند که بخش زيادي از زمان کاري خود را هدر مي دهند. به بيان ديگر آنها نمي توانند حداکثر استفاده را از زمان داشته باشند و مديريت زمان را به خوبي بلد نيستند. روش هاي ساده اي وجود دارد که افراد مي توانند با به کار گرفتن آنها، حداکثر استفاده از زمان کاري خود را داشته باشند و در پايان روز تمامي وظايف کاري خود را به انجام برسانند.
روش هاي ساده و کوتاهي را براي مديريت زمان به شما نشان مي دهيم:

نگذاريد تکنولوژي ارباب شما شود

پاسخ دادن يا رد کردن يک ايميل نبايد زماني بيشتر از دو دقيقه بگيرد. اعلان هاي دريافت ايميل را در کامپيوتر و گجت هاي خود غير فعال کنيد. سعي کنيد ايميل هاي کوتاه ارسال کنيد و تنها به ايميل هاي ضروري پاسخ دهيد. فراموش نکنيد که تکنولوژي خدمتکار خوبي است که البته گاهي اوقات مي تواند به عنوان يک ارباب به شما دستور دهد.

زمان هاي کوتاهي را براي استراحت اختصاص دهيد

سعي کنيد زمان هاي کوتاهي را در طول روز مشخص کنيد و از پشت ميز کارتان و فضاي کاري کمي دور شويد. در اين زمان به استراحت جزئي و تلاش براي کسب تمرکز دوباره بپردازيد.

جلسه هاي غير ضروري را حذف کنيد

هميشه زمان هاي آزادي وجود دارند که موفق ها مي توانند از آن سود ببرند. حتي زمان صرف شده در ترافيک هم مي تواند با گوش کردن به يک سي دي آموزشي يا ارتباط برقرار کردن با يک مشتري سپري شود

همه ي افراد مي دانند که زمان زيادي از طول يک جلسه ي کاري، هدر مي رود. بهتر است تنها در جلساتي شرکت کنيد که حتما به آنها نياز داريد يا مدير شما به شما دستور شرکت در جلسه را داده است. اگر به عنوان يک مدير فعاليت مي کنيد، بهتر است زمان بندي مناسبي براي برگزاري جلسات داشته باشيد.
يک هندوانه برداريد
سعي نکنيد همه ي کارها را با هم انجام دهيد. براي
افزايش تمرکز بايد زمان خاصي را براي هر وظيفه يا پروژه اختصاص دهيد. مهارت ها و علايق خود را کشف کنيد و تنها کارهايي را انجام دهيد که با آنها هم خواني دارند.

آيا مي توان زمان را متوقف کرد؟

شايد لازم است براي پياده سازي آنچه که به مديريت زمان تان کمک مي کند، به چند نکته کلي  توجه کرده و آنها را در زندگي تان لحاظ کنيد.

کارهاي تان را فهرست کنيد

کارهاي فردايتان را روي يک کاغذ به ترتيب اهميت و زماني که بايد به انجام برسند، فهرست کنيد. دور کارهايي که مي توانيد در آن روز انجام ندهيد يا اينکه به پايان رساندنشان را به عهده فرد ديگري بگذاريد خط قرمز بکشيد. يادتان نرود که شما مسئول انجام همه کارها نيستيد و همين که در هر روز سه کار مهم را انجام دهيد، عالي است.

خواب ناکافي ممنوع

خواب ناکافي، نه تنها در درازمدت مي تواند سلامت جسم و روانتان را با مشکلات بسيار مواجه کند، بلکه حتي در همان روز هم قدرت مغزتان براي پردازش اطلاعات و تمرکز کردن را پايين مي آورد و شمار ا کند و کم دقت مي کند. اگر مي خواهيد به همه کارهايتان برسيد، شب ها هفت ساعت بخوابيد و در ميانه روز هم خود را به يک چرت 20 دقيقه اي مهمان کنيد تا مغزتان با آمادگي بيشتري برنامه هايتان را اجرا کند.

ساعتها را جمع کنيد

براي افزايش تمرکز بايد زمان خاصي را براي هر وظيفه يا پروژه اختصاص دهيد. مهارت ها و علايق خود را کشف کنيد و تنها کارهايي را انجام دهيد که با آنها هم خواني دارند

براي يک روز هم که شده، سعي کنيد بدون ساعت زندگي کنيد. اگر نگران هستيد که زمان آوردن کودکتان از مدرسه بگذرد، مي توانيد ساعتي را براي يادآوري کودک کنيد، اما جلوي چشمتان نگذاريدش. به خودتان بگوييد که هر زمان کار شماره يک تمام شد، سراغ کار شماره دو ميرويد و به خاطر نگراني در مورد چرخيدن عقربه هاي ساعت، کارها را نيمه کاره رها نمي کنيد.

عادت ديگران را کپي نکنيد

به جاي کپي کردن عادت هاي ديگران، راهي مخصوص به خودتان را براي حل مسئله پيدا کنيد. نمي گوييم از شکست ها و پيروزي هاي ديگران درس نگيريد، قرار نيست شما همه چيز را از روي نقطه صفر شروع کنيد، اما نبايد به خاطر توجه کردن به تجربه هاي ديگران، نوآوري را کنار بگذاريد و از کشف کردن دست برداريد.

لقمه را دور سرتان نچرخانيد

براي کوتاه کردن مسير انجام کارها، بايد کارهاي مشابه را همزمان با هم انجام دهيد. براي مثال اگر هم بايد غذا درست کنيد و هم کابينت ها را مرتب کنيد، در فاصله سرخ شدن پيان مي توانيد يکي از کابينت ها را مرتب کنيد و وقتي غذا مشغول دم کشيدن است هم سراغ ديگري برويد. اين الگو را مي توانيد به همه کارهايي که در طول روز موظف به انجامشان هستيد، تعميم دهيد.

زمان را بدزديد

در آخر اينکه ، زمان را بدزديد. هميشه زمان هاي آزادي وجود دارند که موفق ها مي توانند از آن سود ببرند. حتي زمان صرف شده در ترافيک هم مي تواند با گوش کردن به يک سي دي آموزشي يا ارتباط برقرار کردن با يک مشتري سپري شود. آن ها به هر فرصتي چنگ مي زنند تا نهايت استفاده از زمان را ببرند.

منابع:
وب سايت زوميت،همشهري تندرستي

تعداد بازديد:536 آخرين تغييرات:95/03/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر