دوشنبه 16 تير 1399 - 14 ذي القعده 1441 - 6 ژولاي 2020
صفحه اصلي/مقالات

صحیفه سجادیه دریک نگاه

fiogf49gjkf0d

صحيفه سجاديه دريک نگاه

مقاله با عنوان(( صحيفه سجاديه دريک نگاه ))توسط عليرضا احمدي کارشناس امورقرآني اداره تبليغات اسلامي شهرستان سنقروکليايي.

صحيفه سجاديه در يک نگاه
نام امام سجاد (ع) چهارمين امام شيعيان تداعي کننده مناجات و راز و نياز و دعااست. آن امام، مجالي براي فعاليتهاي علني فرهنگي, اجتماعي و سياسي نيافت و عمر شريف خود را در محراب عبادت و نيايش سپري ساخت. عبادت و دعايش، سيرالي الحقي نبود که سيرالي الخلق را به دنبال نداشته باشد. او با حبل دعا مردم را با خدايشان مرتبط مي‌ساخت و اين حبل از چنان استحکام و عمقي برخوردار است که پس از گذشت قرنها, طراوت, اتقان و ژرفاي خود را از دست نداده است. نوشته حاضر, بحثي کوتاه در باره صحيفه سجاديه آن حضرت است.

به هرصورت, به قول شهيد سيدمحمدباقر صدر (ره)، صحيفه سجاديه را بايد به‌عنوان بزرگترين عمل اجتماعي زمان و موقعيت امام (ع) معرفي کرد. اين کتاب يگانه ميراث فرهنگ الهي, يک منبع بزرگ مکتبي, يک مشعل هدايت رباني و يک مدرسه اخلاق و تربيت اسلامي‌است که با گذشت روزگاران پايدار مي‌ماند. انسانيت پيوسته به آن نيازمند است و هرچه گمراهي‌هاي شيطان و فريبندگي دنيا فزونتر گردد, نياز به آن بيشتر مي‌شود.

حکومت بني اميه, به طور کامل امام را در عزلت سياسي قرار داده بود به نحوي که در تمام مدت عمر شريفش فقط يک بار از روي ناچاري از پيشنهاد کارساز امام استقبال کردند و آن موقعي بود که: عبدالملک خليفه اموي با پادشاه روم درگيري پيداکرد, و پادشاه روم... او را تهديد کرد که نقدينه‌هاي آنان را براي تحقير مسلمانان از کشور روم وارد کند و در مقابل آن، هر قراردادي که خواست با آنها ببندد. در اينجا عبدالملک متحير و بيچاره شد... لذا مسلمانان را دعوت به گردهمايي کرد و با آنها به مشورت پرداخت. هيچ کدام نظري که بتواند آن را به کار ببندد, اظهار نکردند. در آنجا مردم به او گفتند: توخود مي‌داني راه فرار از اين مشکل به دست چه شخصي است. فرياد برداشت: واي بر شما چه کسي اين کار از او ساخته است؟ گفتند: بازمانده اهل بيت پيامبر (ص). گفت: راست گفتيد. او براي رفع اين مشکل به امام زين العابدين (ع) پناهنده شد. امام (ع) فرزند خود, محمدبن علي الباقر (ع) را به شام گسيل داشت و تعليمات لازم را به او داد. در آنجا امام باقر (ع) طرحي نو, براي تنظيم پول مسلمانان ارائه داد و کشور اسلامي‌را از موقعيت استعماري نجات داد. اين قضيه نشان مي‌دهد که اگر موقعيت اجتماعي و سياسي براي امام فراهم بود، تنها به دعا و مناجات نمي‌پرداخت و از کان دانش و معرفت و تدبير الهي خود امت اسلامي‌را بهره‌مند مي‌ساخت. اما افسوس که حکام مستبد بني اميه اين موقعيت را از امام سلب کردند و امت اسلامي‌را از خورشيد وجودش محروم ساختند.

امام سجاد (ع)، کتاب ناطق پروردگار و خزانه رازهاست که به روشني از مقام سرّ ذات الهي سخن مي‌گويد. صحيفه سجاديه آن حضرت، چراغ روشنِ ايوانِ بزرگواري است و بر تمام کتابهاي باعظمت برتري دارد و دربردارنده ۵۴ دعاست که در زمينه‌هاي گوناگون عقيدتي، فرهنگي، اجتماعي، سياسي، تربيتي و پاره‌اي از احکام شرعي و قوانين طبيعي در قالب دعا و مناجات بيان شده است.
صحيفه سجاديه يکي از اثرهاي گران‌سنگ به جا مانده از امام سجاد عليه‌السلام است. صحيفه سجاديه که «زبور آل محمد صلي‌الله‌عليه‌وآله»، «انجيل اهل بيت» و «آخت القرآن» لقب گرفته، تاکنون بيش از شصت شرح بر آن نوشته شده است. صحيفه سجاديه تنها دربردارنده راز و نياز با خدا و بيان حاجت در پيشگاه وي نيست، بلکه درياي بي‌کراني از علوم و معارف اسلامي است که مسائل گوناگون عقيدتي، فرهنگي، اجتماعي، سياسي و پاره‌اي از قوانين طبيعي و احکام شرعي در آن آمده است. در سال ۱۳۵۳ هـ. ق مرجع فقيد، آيت‌الله العظمي مرعشي نجفي، نسخه‌اي از صحيفه سجاديه را براي طنطاوي، دانشمند بزرگ اهل تسنن و صاحب تفسير معروف الجواهر به قاهره فرستاد. وي پس از ارج نهادن به اين هديه گران‌بها و ستايش فراوان از آن، در پاسخ چنين نوشت: «اين از بدبختي ماست که تاکنون به اين اثر گران‌بهاي جاويد که از مواريث پيامبر است، دست نيافته بوديم. من هر چه در آن مي‌نگرم، آن را از گفتار آدميان، فراتر و از سخن پروردگار فروتر مي‌يابم».

آن صحيفه سرّ سجادي است کاشف
راز عشق آن امام راستان را
زان صحيفه آيت سجاد بيند
ديده اهل صفا راز نهان را
باغ دل‌ها را خوش اوراق کتابش
داد زينت همچو گل باغ جهان را
در دعا راز و نيازش عاشقانه
داد تعليم حقايق انس و جان را

-دليل دعام حوري امام سجاد عليه‌السلام
بسياري از انسان‌ها، اوج تلخ‌کامي شخص را در به خاک و خون تپيدن او مي‌دانند و بالاترين اندازه سختي براي آدمي را در آن مي‌بينند که با شمشير و نيزه تکه‌تکه شود و از پاي درآيد. اين در حالي است که گونه ديگري از سختي و دشواري نيز هست که تلخي آن چه‌بسا بالاتر از زخم برداشتن و کشته شدن است و آن اينکه شخص در برابر جور ستم‌گران و فتنه‌جويان، بنا بر مصلحت نتواند برخيزد و ناچار باشد زهر بردباري و خويشتن‌داري را جرعه جرعه بنوشد و انبوهي از سخن را در سينه خود پنهان سازد و نتواند بازگو کند. خلاصه آنکه به گفته زيباي حافظ، «آن همه زخم نهان باشد و مجال آه نباشد»:

اين چه استغناست يا رب وين چه قادر حکمت است
کائن همه زخم نهان هست و مجال آه نيست

امام سجاد عليه‌السلام با چنين تلخ‌کامي‌هايي دست به گريبان بود و در چنين روزگار تاريکي، چه چيزي بهتر از دعا و نيايش مي‌توانست به او آرامش بخشد و بهانه شود تا دردهاي نهاني را در قالب راز و نياز، بازگو و سخن‌هاي مگو را آشکار کند.

- صحيفه به چه معناست؟
به پاره‌اي از پوست يا کاغذي که در آن چيزي مي‌نويسند «صحيفه» گفته مي‌شود و چون دعاها را روي صحيفه مي‌نوشتند به خود دعاها نيز صحيفه گفته‌اند.

-نام‌هاي صحيفة سجاديه کدام است؟
انجيل اهل بيت»، «زبور آل محمد»، «خواهر قرآن» و «صحيفة کامله».

-صحيفة‌سجاديه مشتمل بر چه مضاميني است؟
مضامين فراوان و متنوعي چون اصول اعتقادي، فضيلت‌هاي اخلاقي، سنّت‌هاي الهي، شرافت‌هاي انساني، مسائل روانشناختي، اجتماعي، فرهنگي، سياسي و...

- سند صحيفة سجاديه تا چه اندازه معتبر است؟
صحيفة سجاديه داراي عاليترين سندهاست اگر چه بلندي مضامين، شيوايي عبارات و هماهنگي مطالب آن براي صحت انتساب آن به امام سجاد ـ عليه‌السلام ـ کافي است.

-چرا به صحيفة سجاديه، «سحيفة کاملة سجاديه» گفته‌اند؟
چون در صحيفة سجاديه براي مسائل گوناگون و نيازهاي مختلف انساني دعايي آمده است به آن، «صحيفة کامله» گفته‌اند يعني صحيفه‌اي که کامل و فراگير است و به همة ابعاد انساني پرداخته است.

- سند صحيفة سجاديه به چه کسي منتهي مي‌شود؟
امام باقر ـ عليه‌السلام ـ و برادر شهيدش زيد بن علي.

- آيا نسخه‌هاي اصلي صحيفة سجاديه بر جاي مانده‌اند يا خير؟
نسخه‌اي از صحيفة سجاديه به خط زيد بن علي (فرزند امام سجاد ـ عليه‌السلام ـ) در کتابخانه واتيکان موجود است.

-آيا از امام سجاد ـ عليه‌السلام ـ کتاب و نوشته ديگري نيز بر جاي مانده است يا خير؟
بلي، «رسالة حقوق» نيز از امام سجاد ـ عليه‌السلام ـ بر جاي مانده است. اين رساله به بيان پنجاه حق فردي و اجتماعي پرداخته است.

-چرا به صحيفة سجاديه، آخت القران «خواهر قرآن» مي‌گويند؟
چون پس از نهج البلاغه، بهترين کتابي است که بيانگر معارف بلند و حقايق عميق قرآني است.

-به چه کتابي آخ القرآن «برادر قرآن» مي‌گويند؟
نهج البلاغة حضرت علي ـ عليه‌السلام ـ.

-حضرت امام خميني ـ قدس سرُّه ـ دربارة دعا چه تعبيري را به کار مي‌برند؟
قرآن صاعد»؛ ايشان اين تعبير را از استاد خود در علوم و معارف الهي حضرت آيت الله شاه آبادي ـ قدس سرُّه ـ نقل مي‌فرمودند.

-چند ترجمه از ترجمه‌هاي صحيفة سجاديه را نام ببريد؟
صحيفة سجاديه ترجمه‌هاي متنوعي دارد که به‌عنوان نمونه به چند ترجمه بسنده مي‌کنيم: ـ ترجمة مرحوم مهدي الهي قمشه‌اي ـ ترجمة مرحوم فيض الاسلام ـ ترجمة علامه مرحوم ميرزا ابوالحسن شعراني ـ ترجمة مرحوم صدر بلاغي ـ ترجمة محمد آيتي ـ ترجمة سيد احمد فهري ـ ترجمة حسين انصاريان

- آيا از امام سجاد ـ عليه‌السلام ـ دعاهاي ديگري نيز نقل شده است؟
بلي، به‌عنوان نمونه مي‌توان «مناجات خمس عشره» امام سجاد ـ عليه‌السلام ـ را که در کتاب مفاتيح الجنان آمده است، نام برد.

-دعاي اول و دعاي آخر صحيفة سجاديه دربارة چيست؟
دعاي اول دربارة حمد و سپاس خدا و دعاي آخر دربارة درخواست دور گردانيدن غم و اندههاست.

- اولين و آخرين جملة صحيفة سجاديه دربارة چيست؟
اولين جمله دربارة حمد و ستايش خدا و آخرين جمله دربارة صلوات بر محمد ـ صلي الله عَليهِ وَ اله و سَلَّم ـ و خاندان پاک اوست.

- طولاني‌ترين و کوتاهترين دعاي صحيفة سجاديه کدام است؟
طولاني‌ترين دعا،‌ دعاي چهل و هفتم است که در روز عرفه خوانده مي‌شود و کوتاهترين دعا، دعاي هجدهم است که در هنگام رفع گرفتاري و پيشامدها و روا شدن حاجات به جهت تشکر از خداوند خوانده مي‌شود.

-مناسبت‌هايي که در صحيفة سجاديه به آنها اشاره شده است کدامند؟
مناسبت‌هايي مانند: حج و عمره،‌ جمعه،‌ ماه مبارک رمضان، ليلة القدر، عيد فطر، عيد اَضْحي (قربان)، روز عرفه، هجرت پيامبر ـ صلي الله عَليهِ وَ اله و سَلَّم ـ فتح مکه، جنگ بدر.

- از چند عيد اسلامي در صحيفه سخن به ميان آمده است؟
از سه عيد جمعه، فطر، اَضْحي (قربان)

-در صحيفة سجاديه به کدام جنگهاي صدر اسلام اشاره شده است؟
جنگ بدر، فتح مکه.

-از فروع دين کدام يک در صحيفه آمده است؟
نماز، روزه، زکات، حج، جهاد، امر به معروف و نهي از منکر.

- نام چند تن از پيامبران در صحيفه آمده است؟
نام سه تن؛ حضرت آدم ـ عليه‌السلام ـ، حضرت ابراهيم ـ عليه‌السلام ـ، حضرت محمد ـ‌صلي الله عَليهِ وَ اله و سَلَّم‌ـ.

- دعايي که بيشترين نامهاي خدا در آن آمده است کدام است؟
دعاي چهل و هفتم که در روز عرفه خوانده مي‌شود.

-در صحيفه چند آيه از آيات قرآني آمده است؟
بيست و يک آيه.

- بيشترين آيات از کدام سورة قرآن آمده است؟
سورة بقره.

-دعايي که بيشترين آيات در آن آمده است کدام است؟
دعاي چهل و پنجم که دربارة بدرقة ماه مبارک رمضان است.

-در چند دعا ذکر شريف صلوات آمده است؟
چهل و شش دعا.

-نام پدر و مادر حضرت سجاد ـ عليه‌السلام ـ چيست؟
پدر بزرگوار ايشان «امام حسين ـ عليه‌السلام ـ»‌ و مادر ارجمند ايشان «شهر بانو» دختر يزدگرد است. شهر بانو دختري پاک و عفيف بود. وقتي لشکر اسلام بر پدرش، يزدگرد، پيروز شدند او را در جمع اسيران به مدينه آوردند. سرانجام شهربانو، امام حسين ـ عليه‌السلام ـ را به‌عنوان همسر برگزيد اين انتخاب بر اساس عنايت حضرت زهرا ـ‌عليهاالسلام‌ـ بود که شهربانو پيش از اسارت در خواب ديده بود.

- تاريخ تولد و شهادت و مکان تولد و محل دفن امام سجاد ـ عليه‌السلام ـ را ذکر کنيد؟
حضرت در سال ۳۸ هجري در شهر مدينه متولد و در سال ۹۵ هجري به لقاء الله پيوستند و در قبرستان بقيع مدفون گرديدند.

- زندگاني حضرت سجاد ـ عليه‌السلام ـ مقارن با حکومت چه زمامداراني بوده است؟
عبدالملک و فرزندش وليد.

- حضرت سجاد ـ عليه‌السلام ـ در زمان حيات چه معصوماني مي‌زيسته است؟
تا دو سالگي در دوران حيات و حکومت جدش حضرت علي ـ عليه‌السلام ـ، پس از آن در زمان حيات و امامت امام حسن و امام حسين ـ عليهماالسلام ـ، پس از آن قسمتي از حيات و زندگاني فرزندش امام باقر ـ عليه‌السلام ـ و نوه‌اش امام صادق ـ عليه‌السلام ـ را درک کرده‌اند.

-حضرت سجاد ـ عليه‌السلام ـ به دست چه کسي به شهادت رسيد؟
وليد بن عبد الملک حضرت را به وسيلة «زهر» مسموم و به شهادت رساند.

-آموزه‌هايي نوراني از برگ‌هاي زرين صحيفه سجاديه
دعا در حق فرزندان
يکي از دعاهاي دل‌نشين صحيفه سجاديه، دعاي امام سجاد عليه‌السلام درباره فرزندانش است که در بخش‌هايي از آن مي‌خوانيم: «پروردگارا! بدن‌ها و دين و اخلاق آنها را به سلامت دار و به آنان در جان و جسم و هر آنچه برايشان مهم است، عافيت بخش. روزي آنان را به دست من گسترده ساز و آنان را نيکوکاراني پرهيزکار و بينا و شنواي حق و فرمان‌بردار خودت قرار ده. خدايا! آنان را دوستان من قرار ده و بر من مهربان ساز و فرمان‌پذير دستورهاي من بگردان و مرا در تربيتشان و خوبي کردن به آنها ياري فرما. آنان را بر آنچه از تو مي‌خواهم، يار و ياورم قرار ده و مرا و فرزندانم را از شرّ شيطان مصون بدار».

دعا در حق پدر و مادر
امام سجاد عليه‌السلام درباره پدر و مادر خويش اين گونه به دعا مي‌نشيند: «خداوندا! مرا به پاس‌داشت بزرگي پدر و مادر، توفيق ده و به مهرباني و نيکي به آنان و فرمان‌پذيري از آنان و خوش رفتاري با آنان، موفق بدار و اطاعت از آنان را در کام من شيرين و گوارا بگردان. خداوندا! صدايم را در برابر آنها آرام و گفتارم را بر آنان خوشايند فرما و خويم را با آنان نرم و قلبم را بر آنها مهربان ساز. خدايا! ياد آنان را در پس نمازهايم و در وقت‌هاي شب و روزم، از دلم مزداي و مرا به برکت دعاهايي که براي آنان دارم، بيامرز».

دعا در طلب آمرزش گناهان
امام زين العابدين عليه‌السلام در يکي از دعاهاي خود در صحيفه سجاديه مي‌فرمايد: «بارخدايا، اي که گناهکاران به رحمتت فريادرسي مي‌کنند، و اي که بيچارگان به يادآوري احسانت پناه مي‌برند، اي که خطاکاران از بيم تو به شدت گريه مي‌کنند، اي همدم هر وحشت زده دور از وطن، اي گشايش هراندوهگين دل شکسته، اي فريادرس هر درمانده تنها، اي مددکار هر محتاج رانده شده، تويي که رحمت و دانشت همه چيز را فرا گرفته... تويي که عفوت بر عقابت غلبه دارد، و تويي که مهرت پيشاپيش غضبت در حرکت است... و تويي که چون نعمت به کسي مرحمت کني، چشم پاداش از او نداري... اينک منم اي پروردگارم که در پيشگاهت به خاکساري در افتاده‌ام، منم که خطاها پشتم را گرانبار کرده، و منم که گناهان عمرم را به تباهي برده و منم که از سر جهالت تو را نافرماني کرده‌ام، در صورتي که تو شايسته اين نبودي که من چنين کنم».

-گلچيني از دعاهاي صحيفه سجاديه
الحمدلله علي ماعرَّ فَنا مِن نفسِهِ و اَلْهَمَنا من شُکرِه. (دعاي ۱) ستايش مخصوص خداست، چرا که بهره‌اي از معرفت خود را به ما ارزاني فرمود و از نعمت شکر خويش به ما الهام فرمود.

وَ اکْفِنا حدَّ نوائب الزَّمانِ و َشرَّ مصائدِ الشيطان. (دعاي ۵) پروردگارا؛ ما را از سختي‌هاي حوادث عالم، کفايت فرما و از شر و آسيب دام‌هاي شيطان، محفوظ دار.

وَ امْلَأ لنا مِن حَسناتِنا صحائفنا. (دعاي ۶) پروردگارا؛ پرونده کردارمان را از حسنات آکنده ساز (و ما را در نزد آن فرشتگان با کردارهاي زشتمان رسوا مکن.

لا تَجْعَل لِشئٍ مِن جوارِحِنا نفوذاً في مَعصِيَتک. (دعاي ۹) خدايا؛ هيچ يک از اندام‌هاي ما را در راه معصيّتت قرار نده.

سَهِّل لنا عفوک بِمَنِّک، و اَجِرْنا مِن عذابِک بتجاوُزِک. (دعاي ۱۰) الهي؛ بر ما منت گذار و بخششت را بر ما آسان فرما، و با گذشت خود، ما را از کيفرت رهايي بخش.

و اجْعَل خِتامَ ما تُحصي علينا کَتَبةُ اعمالِنا توبةً مقبولةً. (دعاي ۱۱) خدايا؛ پايان آنچه نويسندگان اعمال ما، بر مي‌شمارند، توبه مقبول قرار ده. پروردگارا؛ فرجام نيتم را بهترين نيت‌ها بگردان و عملم را به بهترين اعمال برسان.

اَنَّ اِحتمالَ الجناياتِ الفاحِشةِ لا يَتکادُک. (دعاي ۱۲) خدايا؛ تحمل جنايات زشت، بر تو گران نمي‌باشد.

کُن لِدُعائي مجيباً، و مِن ندائي قريباً و لِتَضَرُّعي راحماً و لِصوتي سامعاً. (دعاي ۱۳) خدايا؛ اجابت کننده دعايم باش و به ندايم نزديک و به تضرع و زاريم مهربان و به صدايم شنوا باش.

يامَنْ الي ذِکْرِ اِحسانِه يَفْزَعُ المُظْطَرُّون. (دعاي ۱۶) اي (خدايي) که بيچارگان به ياد احسان او فرياد و زاري مي‌کنند.

اَذِقْني حَلاوَةَ المَغفِرَةِ وَ اجعَلني طَليقَ عَفوِکَ‌و عَتيقَ رَحمَتِکَ. (دعاي ۱۶) خدايا؛ شيريني آمرزش را به من بچشان، و مرا رها شده بخشش و آزاد شده رحمتت قرار بده.

اِذا کان عُمري مَرْتَعَاً لِلشَّيطانِ فاقْبِضْني اِليک قبلان يَسْبِقَ مَقْتُکَ الي. (دعاي ۲۰) الهي؛ آنگاه که عمرم چراگاه شيطان شود، پيش از آنکه دشمني سخت تو به من رو آورد، يا خشم تو محکم و پايدار گردد، جانم را بگير. 

اللهم وَ انطِقْني بالهُدي، و اَلْهِمْنِي التَّقوي و وَفِّقْني لِلَّتي هيَ اَزْکي. (دعاي ۲۰) پروردگارا؛ زبانم را به هدايت گويا کن و به قلبم تقوي را الهام فرما، و بر آنچه پاک‌تر و پسنديده‌تر است، توفيقم ده.

اللهمان يَکُنِ النَّدَمُ توبةً اِليکَ فَأنَا اَنْدَمُ النادِمِين. (دعاي ۳۱) الهي؛ اگر پشيماني در پيشگاه حضرتت توبه است، پس من از همه پيشيمان‌ترم.

اللهم لَک الحمدُ علي سِتْرِک بعد عِلْمِکَ، و مُعافاتِکَ بَعْدَ خُبرِک (دعاي ۳۴) خدايا؛ شکر، تو را سزاست در خطاپوشي‌ات بعد از علمت، و در گذشتت بعد از آگاهي‌ات.

و اکسرْ شَهوتي عَن کُلِّ مَحْرَمٍ وَ ازْوِ حِرصي عَن کُلِّ ماثم. (دعاي ۳۹) و ميل و شهوت مرا نسبت به هر حرامي، در هم بشکن و حرص مرا نسبت به هر گناهي، نابود کن.
خدايا؛ اگر هلاکم سازي، چه کسي تواند در کار تو نسبت به بنده‌ات اعتراض و يا درباره او سۆال کند.

وَ اکْفِنا طُولَ الَأمَلِ، و قصّره عنّا به صدقِ العَمَلِ. (دعاي ۴۰) خدايا؛ ما را از آرزوهاي دراز، باز دار و با عمل درست، آرزوهاي ما را کوتاه کن.

اَفْرِشْني مهادَ کَرامَتِک و آوردني شارِعَ رَحْمَتِک. (دعاي ۴۱) پروردگارا؛ مرا بر خوان کرامت خود مهمان کن و به سرچشمه‌هاي رحمتت وارد گردان.

فَاْلوَيلُ الدّائِم و لِمن جَنَحَ عَنکَ و الخَيْبَةُ الخاذِلَةُ لِمَن خابَ مِنک. (دعاي ۴۶) خدايا؛ عذاب دائم براي کسي است که از تو روي برگرداند و يأس ذلت‌بار از آن کسي است که از درگاه تو نوميد شود.

لا تواخِذْني به تفريطي في جَنْبِک و تَعدّي طَوْري في حُدودِک. (دعاي ۴۷) پروردگارا؛ مرا در کوتاهي نسبت به حقوقت و تجاوز از حدودت و نافرماني از احکامت مۆاخذه مکن.

اِن اَهْلَکْتَني فَمنْ ذا الذّي يعْرِضُ لَک في عبدک. (دعاي ۴۸) خدايا؛ اگر هلاکم سازي، چه کسي تواند در کار تو نسبت به بنده‌ات اعتراض و يا درباره او سۆال کند.

مَولايَ اِرْحَم کَبْوَتي لحرِّ وَ جْمعي وَ زَلَّةِ قَدَمي. (دعاي ۵۳) اي سرور من، با صورت به زمين خوردنم و بر لغزش گام‌هايم رحم کن.

وَ اقْبض علي الصِدْقِ نَفْسيَ و اقْطَعْ من الدُّنْيا حاجَتي. (دعاي ۵۴) خدايا؛، مرا در حال صدق و راستي بميران و حاجتم به دنيا را قطع کن.

عليرضا احمدي-کارشناس امورقرآني اداره تبليغات اسلامي شهرستان سنقروکليايي

برگرفته از: ido.ir

تعداد بازديد:708 آخرين تغييرات:95/03/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر