یکشنبه 17 آذر 1398 - 11 ربيع الثاني 1441 - 8 دسامبر 2019
صفحه اصلي/خانواده

بهترین برخورد با دهانی که بد حرف می زند

بهترين برخورد با دهاني که بد حرف مي زند

شايد كسي به شما نگويد اما در هرپست و مقام و رتبه اجتماعي كه باشيد اگر بددهن باشيد درنظر ديگران به شدت ارزش و منزلت خود را از دست مي دهيد؛ در روابط اجتماعي موقعيت خود را مي بازيد و ارتباط موثر خود را با ديگران به باد مي دهيد.

در تصور بعضي، بددهني پاسخ دندان شكن به پررو ها باشد! عادتي كه با آن به اصطلاح خوشند يا حال مي كنند. اما آنچه حقيقتا در اطراف اين آدم ها رخ مي دهد فاصله گرفتن اطرافيان از تعفني است كه شخص گرفتار آن شده و خود از درك بوي زننده آن ناتوان است. به فرمايش پيامبر، شرورترين بندگان خدا كسي است كه مردم به واسطه فحاشي او خوش نداشته باشند كه هم مجلسش باشند(1). همه ما کم و بيش با قضيه بددهني برخورد داشته و داريم. صابون بعضي ها، بد به تن ما خورده؛ وقتي به قول خودشان دهان شان را باز مي کنند و چشم شان را مي بندند، حال چه کنيم که در ماه رمضان، دهان بسته صرف نباشيم و اين خصوصيت نا زيباي خود را در اين سي روز تمرين کرده و کنار بگذاريم. شايد اگر نگران باطل شدن روزه مان باشيم راحت تر از خير بد دهني مي گذريم.
در واقع ممکن است شما فحش دادن را نوعي تخليه كردن خود از فشار عصبي بدانيد، در واقع شما به غلط از الگوهايي يادگرفته ايد كه در مقابل اين فشار موقتي كه به شما وارد شده، اينگونه عمل كنيد. در اين شرايط اتفاقا تلاش كنيد به عكس، صفت صبر را در خود تقويت كنيد. هرگاه احساس مي كنيد كه نمي توانيد طرف مقابل را تحمل كنيد سعي كنيد از آن موقعيت و مكان خارج شويد و با تأمل، دنبال راه حل عاقلانه اي بگرديد. با انجام حركات ورزشي، دوش آب ملايم، استفاده از پرورش گل، تنفس عميق دركنار سبزه ها و توجه به نكات مثبت اطرافيان، اينگونه عكس العمل ها را مقاوم سازيد.

دلايل بددهني و ناسزاگويي چيست؟

فحش دادن، نه كلاس دارد، نه پرستيژ و نه وجهه اي براي كسي مي آورد. بددهني دقيقا مانند بوي بد دهان است. اگر كسي به بوي بد دهانش افتخاركند يا بايد به سلامت عقلش شك كرد يا بايد فهميد كه از فقر فرهنگي شديدي رنج مي برد

* عزت نفس پايين
* ناکامي و احساس درماندگي
* بددهني به منظور بالا بردن جايگاه خويش نزد خود و ديگران
* تلاش براي پنهان نگاه داشتن ترس ها و ناامني هاي دروني
* ناسزاگويي از روي عادت يا تقليد از ديگران
* روشي براي کنار آمدن با استرس و تنش
* شيوه اي به منظور برانگيختن حس خشم ديگران و تحريک آنان
* ابزاري براي قدرت نمايي، تحقير، سرزنش، توهين و ارعاب ديگران يا به عنوان محرکي براي تمايلات جنسي
* روشي براي خودنمايي، جلب توجه يا خود شيريني
* القاء يا افزايش حس شوخ طبعي يا غافلگيرکنندگي
* ابراز صميميت و ايجاد حس اعتماد بيشتر
* ايجاد حس اتحاد، همبستگي و همدردي با ديگران
چگونه با بد دهني مقابله کنيم؟
فحش دادن نوعي پرخاشگري کلامي است و در بسياري از موارد جنبه يادگيري دارد. بعضي افراد براي جلب توجه اطرافيان و ابراز خود يا تحريک احساسات ديگران و به خشم آوردنشان و حتي براي لجبازي و شکستن محدوديت ها، از آن استفاده مي کند. با برداشتن گامهايي مي توانيد از بد دهني دور شويد.

*بدانيد آبرو ها خيلي گران است

آبروي مردم پيش خدا از حرمت كعبه هم بالاتر است. حرمت آبروي يك انسان با حرمت خون او مقايسه شده. پس كسي كه با بددهني حريم آبروي ديگري را مي شكند با كسي كه دست به خون ديگري آلوده، بي شباهت نيست. همانقدر كه كشته اي را نمي شود زنده كرد برگرداندن آب رفته آبروها، سخت و ناممكن است. پس بايد از اين حريم خطرناك فاصله گرفت چون هميشه امكان جبران نيست. زماني اين قضيه برايمان ملموس تر مي شود كه پاي آبروي خودمان در ميان باشد و بفهميم بازي با آبروي كسي چقدر مي تواند خطرناك و جبران ناپذير باشد. آن وقت بيشتر مواظب زبانمان خواهيم بود.
*نگذاريد دروازه دهان تان باز شود
يكي از علاج هاي اصلي بددهني، عادت كردن به سكوت است؛ چه خداي ناكرده خود گرفتار آن باشيم، چه با آدم بددهن طرف باشيم. اگر خودمان گرفتار بددهني هستيم يك تمرين عالي اين است كه به محض فعال شدن سيستم بددهني، زنگ اخطاري در مغزمان ما را به سكوت وادارد. با تكرار اين تمرين و حساس شدن به زنگ اخطار در مغزمان، كم كم اين عادت بد، كمرنگ تر و كمرنگ تر مي شود. در مورد برخورد با
افراد بددهن هم همين سيستم اخطار بايد ما را از وارد شدن به معركه مجادله و درگيري يا مقابله به مثل با آنها منع كند.

*خودتان را جريمه کنيد

آبروي مردم پيش خدا از حرمت كعبه هم بالاتر است. حرمت آبروي يك انسان با حرمت خون او مقايسه شده. پس كسي كه با بددهني حريم آبروي ديگري را مي شكند با كسي كه دست به خون ديگري آلوده، بي شباهت نيست

اگرمرتكب فحش و بددهني شديد خودتان را جريمه كنيد و به راحتي از اين رفتار زشت خود عبور نكنيد؛ مثلا خود را از رفتن به مهماني دلخواهتان محروم كنيد و از طرف مقابل عذرخواهي و دلجويي كنيد چون عذرخواستن خود به اندازه كافي سخت است و درواقع نوعي تنبيه خوب محسوب مي شود.

*بددهني اصالت ندارد

فحش دادن ، نه كلاس دارد، نه پرستيژ و نه وجهه اي براي كسي مي آورد. بددهني دقيقا مانند بوي بد دهان است. اگر كسي به بوي بد دهانش افتخاركند يا بايد به سلامت عقلش شك كرد يا بايد فهميد كه از فقر فرهنگي شديدي رنج مي برد. بددهني گاهي بين نوجوانان يا جوانان به عنوان ابزار تفاوت استفاده مي شود. جوانان دوست دارند متفاوت باشند، به چشم بيايند و بدرخشند اما اشكال آنجاست كه مسير اين متفاوت شدن را اشتباه مي روند. براي حفظ محبوبيت و تأثيرگذاري، خودتان باشيد، با تمام ادبي كه نشانه اصالت شماست. *بد نگوييد تا بد نشنويد
عصبانيت خود را با بد دهني خالي نكنيد. در نهج البلاغه مي خوانيم كه علي(عليه السلام) به جمعي از يارانش كه پيروان معاويه را در ايام جنگ صفين دشنام مي دادند مي فرمايند: «اني اكره لكم ان تكونوا سبابين و لكنكم لو وصفتم اعمالهم و ذكرتم حالهم كان اصوب في القول و ابلغ في العذر/ من خوش ندارم كه شما فحاش باشيد، اگر شما به جاي دشنام، اعمال آنها را برشمريد و حالات آنها را متذكر شويد (و روي اعمالشان تجزيه و تحليل نماييد) به حق و راستي نزديك تر است و براي اتمام حجت بهتر»(تفسير نمونه ج 396ص5).
پي نوشت:
1)ارشادالقلوب، ج1،ص143

منابع: همشهري و سلامت نيوز

تعداد بازديد:856 آخرين تغييرات:95/03/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر