چهارشنبه 29 اسفند 1397 - 13 رجب 1440 - 20 مارس 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

زلزله تهران فاجعه ای که تعفن آور می شود

زلزله تهران فاجعه اي که تعفن آور مي شود

در تهران کوره آدم سوزي بايد ايجاد شود و احتمالا براي زنده ها هم کنار بهشت زهرا(س) بايد چادر زد...

 تهران روي گسل هاي فعال و زلزله خيز قرار دارد و در اين مساله که ممکن است در اين شهربزرگ روزي زمين لرزه اي  رخ دهد دور از ذهن نيست.
زمين لرزه اي که همواره کارشناسان لرزه نگاري کشور درباره آن هشدار مي دهند و از تبعات منفي آن سخن مي گويند.زمين لرزه اي که اگر با قدرت 7 يا 8 ريشتر رخ دهد، گفته مي شود فاجعه انساني بزرگي را به همراه خواهد داشت.

همين مساله اما باعث شده است تا هر بار در نقطه اي از ايران زمين لرزه بزرگي اتفاق مي افتد دامنه آن تا تهران کشيده شود و شايعات درباره وقوع زلزله در اين کلانشهر بزرگ کشور قوت بگيرد.
وقوع زلزله هاي گوناگون در استان تهران و در نزديکي پايتخت زنگ هشدار را دوباره براي مسئولان به صدا درآورده است.

هفته گذشته  شاهد وقوع زمين لرزه هاي متناوب در اطراف تهران بوده ايم، وقوع دو زمين لرزه به شدت دو و نيم ريشتر در فيروزکوه و جنوب شرقي استان تهران و همچنين وقوع زمين لرزه 2دو نيم ريشتري در شريف آباد تهران محدوده وقوع زمين لرزه فيروزکوه رخ داده است.

بر اساس اعلام مرکز زلزله نگاري کشور بعد از وقوع اين زمين لرزه ها چندين پس لرزه با مقياس يک و نيم ريشتر در اطراف تهران رخ داده است.

 ما در تهران در حدود 11000 کيلومتر لوله کشي گاز داريم. 700000علمک گاز با فشار در لوله ها در سطح شهر پراکنده است. اگر اتفاقي بيفتد، اين گازها بايد بسوزد و شهر تهران آتش مي گيرد. وقتي خانه ها و جاده ها پاره مي شوند، اينها آتش مي گيرند

در همين رابطه مديرگروه زلزله شناسي مهندسي پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي و مهندسي زلزله با تاکيد بر اينکه اين ناحيه از ديد خطر زمين لرزه توان لرزه زايي براي زلزله شديدي با بزرگاي بيش از 6 ريشتر را دارد، اظهار کرد: از اين زلزله هاي کوچک رخ داده، الزاما نمي توان نتيجه مشخصي درخصوص وقوع زلزله بعدي به ويژه زمان مشخص آن گرفت.

با اين حال، مديرکل بحران استان تهران اعلام کرد که اين زمين لرزه ها ارتباطي با گسل هاي تهران ندارد. به گفته هادي رحمتي، زلزله هاي فيروزکوه به دليل فاصله 100کيلومتري اين شهر با پايتخت اساسا نمي تواند اثري در فعال کردن گسل هاي شهر تهران و بروز زلزله بزرگ در اين شهر داشته باشد. به گفته وي اين زمين لرزه ها هيچ گونه خسارتي براي مردم فيروزکوه به همراه نداشته است.

 6زمين لرزه در دو مقياس «خرد لرزه» و «ريز لرزه»، فيروزکوه از توابع استان تهران راطي دو روز گذشته لرزاند. اين زمين لرزه ها که ساعت 18:40 روز جمعه در شهرستان فيروزکوه اتفاق افتاد، تا ساعت 00:28 دقيقه بامداد شنبه، در مجموع 6 بار و با بزرگاي حداقل 5/ 1 و حداکثر 9/ 2 ريشتر، اين منطقه را به لرزه درآورد.
پر واضح است که در صورت وقوع زلزله در شهر تهران تعداد تلفات بسيار زياد خواهد بود، شرايط چند روز گذشته به خوبي نشان مي دهد که تهران در شرايط بحراني به سر مي برد، زمان بازگشت زلزله در تهران هر 173 سال است. از آخرين زمان بازگشت وقوع زلزله 15 تا 20 سال مي گذرد و ما بايد هر لحظه آماده وقوع آن باشيم.
گسل هاي مناطق شمالي و جنوبي تهران از جمله گسل داراباد، نياوران، نارمک، تجريش، قصرفيروزه در شرايط فعال قرار دارند در صورتي که مقاومت گسل ها پايان پذيرد زلزله به وقوع مي پيوندند.

 20-30سال تحقيق روي تهران

پدر علم زلزله شناسي به نقشه هاي زلزله تهران اشاره مي کند. نقاطي که زلزله خيز است و مي افزايد: مثلا تهران را بايد حداقل 30-20 سال مطالعه کنم تا بتوانم وقوع زلزله در آن را بررسي کنم. اينکه آيا زمين راست يا کج مي شود؟ شيب پيدا مي کند و آب هاي زيرزميني بالا مي آيد و ... و بعد از پيش بيني درازمدت صورت مي گيرد که مثلا در 50 سال آينده اين اتفاق مي افتد يا در 10 سال آينده که پيش بيني ميان مدت است. يا در دو سه ماه آينده اين اتفاق مي افتد که کوتاه مدت بوده و معمول است. ژاشه مي گويد: در تاريخ 4 فوريه 1975 زلزله اي با بزرگي 3/7 در شهر heichang اتفاق افتاد. البته چيني ها پايگاه لرزه نگاري داشتند و آنقدر پيش بيني قوي بود که حزب کمونيست به مردم امر کرد که از خانه ها بيرون بيايند. مردم به بيرون از منازل آمدند. چند ساعت بعد زلزله اتفاق افتاد. از يک منطقه 3 ميليون نفري 2000 نفر کشته شدند. چند ماه بعد در شهر tangcha- زلزله اي به بزرگي 8/7 به وقوع پيوست. حدود 500-400 کيلومتري درشمال شهر چين و خيلي هم دور از پکن نبود.. اين زلزله 280000 نفر کشته برجاي گذاشت. من خودم در آنجا حضور داشتم و به روايتي ديگر نيم ميليون کشته شدند و پنهانکاري کردند. البته از سال حدود 1960 که مساله پيش بيني زلزله به کشور شوروي سابق محول شد و قرار شد از طريق سازمان هاي رسمي جهاني در اين زمينه کار کنند.

رها شدن پايتخت

به گفته هادي رحمتي، زلزله هاي فيروزکوه به دليل فاصله 100کيلومتري اين شهر با پايتخت اساسا نمي تواند اثري در فعال کردن گسل هاي شهر تهران و بروز زلزله بزرگ در اين شهر داشته باشد. به گفته وي اين زمين لرزه ها هيچ گونه خسارتي براي مردم فيروزکوه به همراه نداشته است.

پدر علم زلزله شناسي، در اين ميان اشاره اي مي کند به زلزله اي که چندين سال پيش در تهران اتفاق افتاد. وي ادامه مي دهد: در مورد تهران خودمان در ساعت 12 روز 27 مارس 1830 زلزله اي در منطقه شرق تهران اتفاق افتاد که مي توانم بگويم روي گسل مشاء فشم با 1/7 ريشتر بود. طبق نوشته هاي موجود مستند از منابع جهاني که در امپريال کالج لندن منتشر شده است، بر اثر اين زلزله کاخ گلستان آسيب ديد و بازار تخريب شد. ديوار سفارت انگلستان پايين ريخته شد و 35000 نفر در شميرانات کشته شدند. اگر ما روي زلزله هاي تاريخي کار انجام دهيم، دوره بازگشت و تکرار 200-150 ساله را به دست مي آوريم. پس اگر با عمليات رياضي پيش رويم و زمين هم رفتار رياضي ما را بپذيرد، بايستي در اين محل زلزله تکرار شود. اگر شما به نقشه گسل هاي منطقه دامنه جنوبي کوه هاي البرز دقت کنيد، جنوب تهران تا قم و فيروزکوه گسل دارد. البته اين گسل ها چطور با هم ارتباط پيدا مي کنند را تنها خدا مي داند. گسل از لواسانات و روستاي افجه مي آيد به سمت گردنه قوچک يا شميران خودمان و به سمت کرج مي رود. اگر اتفاقي بيفتد متاسفانه خودتان بهتر مي دانيد که وضعيت اسفناک خواهد بود. من بعد از انقلاب و قبل از انقلاب مطلب بسيار مي نوشتم و شوراي امنيت ملي به من نامه نوشت که دلايل خود را در خصوص مواردي که در مورد زلزله مي گوييد، مطرح کنيد. در آن زمان آقاي روحاني دبير شوراي امنيت بود؛ در مهر ماه 1376. دو هفته بعدش، رييس جمهور وقت دستور داد به 6 وزير که مساله را پيگيري و اقدام کنند. اين کار انجام شد و جاي خوشحالي هم بود. در آن نامه سه پيشنهاد داشتم. اول اينکه منازل افراد کليدي کشور محکم کاري شود. دوم اينکه براي تهران فورا ستاد امنيت تشکيل دهيد. سوم اينکه اگر ممکن است، پايتخت بودن شهر تهران را عوض کنيد. آقاي احمدي نژاد که در آن زمان رييس جمهور بودند، چند نفر را فرستادند و اين طرح عملي نشد. آن زمان گفت که پايتخت را به سمنان ببريد. يک مقداري صحبت شد و بعد رها شد.

تهران آتش مي گيرد

اما وضعيت گاز و برق تهران، مساله اي مهم تر از مهم است. مساله اي که از نظر پدر علم زلزله شناسي ايران، بسيار افتضاح است. وي در اين مورد مي گويد: کشور ژاپن که زلزله خيز است، با گاز کار نمي کند و همه چيزش برقي است. ما در تهران در حدود 11000 کيلومتر لوله کشي گاز داريم. 700000علمک گاز با فشار در لوله ها در سطح شهر پراکنده است. اگر اتفاقي بيفتد، اين گازها بايد بسوزد و شهر تهران آتش مي گيرد. وقتي خانه ها و جاده ها پاره مي شوند، اينها آتش مي گيرند. ژاپن در سال 1924 بود که در اثر زلزله شهر توکيو نابود شد. دنيا از ژاپن عبرت گرفت. طوري خودش را تقويت کرد که سرآمد تمام کشورهاي موجود روي کره زمين شد. ژاشه در خصوص عرض خيابان هاي تهران و نحوه ساخت و سازها مي گويد: خودتان مي بينيد که خانه هايي را که مي سازند، چطور هستند. عرض خيابان ها شايد 12-10 متر باشد. اين سمت و آن سمت چه آپارتمان هايي با تعداد طبقات بالا درست کرده اند اگر اتفاقي بيفتد، نيروي امدادي چطور براي کمک مردم مي توانند به اين خيابان ها بيايند. به من مي گفتند که وقتي ساختمان ها خراب شود، مرده را بايد خاک کرد ولي اگر 10 ميليون مرده داشته باشيم، چطور مي خواهيد با بوي تعفن کنار بياييد. پس در تهران کوره آدم سوزي بايد ايجاد شود و احتمالا براي زنده ها هم کنار بهشت زهرا(س) بايد چادر زد. کشور ما الان در حدود 1000 شهر دارد. در حدود 100 شهر، بالاي 100000جمعيت دارد. جمعيت در بسياري از شهرها زياد است و بايد چاره اي اول براي پايتخت و بعد براي جمعيت شهرهاي ديگر انديشيد.

منابع: ميزان / شفاف / آرمان

تعداد بازديد:745 آخرين تغييرات:95/03/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر