چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 15 ذي الحجه 1441 - 5 آگوست 2020
صفحه اصلي/قرآن

برپایی مسابقات قرآن روشندلان در دیگر کشورها پس از تشکیل دبیرخانه در ایران

حجت‌الاسلام محمدي پيشنهاد داد:

برپايي مسابقات قرآن روشندلان در ديگر کشورها پس از تشکيل دبيرخانه در ايران

گروه فعاليت‌هاي قرآني: دبير شوراي توسعه فرهنگ قرآني با اشاره به اينکه بايد تلاش کنيم تا دبيرخانه دائمي اين مسابقات در داخل کشور تشکيل شود، گفت: برگزاري مسابقات بين‌المللي قرآن روشندلان در ديگر کشورها نيز پيشنهاد مي‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمين حميد محمدي، دبير شوراي توسعه فرهنگ قرآني درباره ضرورت‌هاي برگزاري چنين مسابقاتي گفت: قرآن کريم در مجموعه سياست‌هاي جمهوري اسلامي، جايگاه ويژه‌اي داشته و داراي جنبه مرجعيت همه جانبه در تدوين تمامي سياست‌هاي اقتصادي، اجتماعي، سياسي و فرهنگي در نظام جمهوري اسلامي است.

وي با تأکيد بر اينکه ايران اسلامي بنا دارد که همه اقشار جامعه خود را از معرفت قرآني، ايمان قرآني و رفتار قرآني بهره‌مند کند، افزود: بنابر اين توسعه فرهنگ قرآني که معناي همان خواسته است در تمام لايه‌ها و اقشار و تمام سطوح اجتماعي بايد توسعه يابد. قطعاً يکي از اولويت‌ها، توسعه فرهنگ قرآني اقشار آسيب‌پذير است.
محمدي تصريح کرد: افرادي که به هر حال و به هر دليلي، بخشي از توانمندي‌هاي خود را ظاهراً از دست داده و نيازمند حمايت‌هاي بيشتري هستند، هميشه مورد توجه قرآن و ائمه اطهار(ع) بوده‌اند. هم قرآن کريم و هم اينکه روايت ائمه معصوم(ع) اين است که به اين قبيل افراد کمک کنيم و آنها را از حمايت خود بهره‌مند سازيم.
وي بيان کرد: تشويق‌هاي فراواني که قرآن براي رسيدگي به افرادي که دچار ضعف‌هاي مالي و جسماني هستند، حکايت از اين موضوع دارد. توجه به ايجاد مسابقات بين کم‌توانان جسمي با اولويت نابينايان، مي‌تواند خيلي در جهت عدالت فرهنگي و توسعه فرهنگ قرآني بين اقشار آسيب‌پذير مؤثر و راهگشا باشد، لذا با توجه به پرچمداري جمهوري اسلامي در عرصه قرآن در سطح بين‌المللي، اين ابتکار عمل هم براي جمهوري اسلامي شايسته بود که اولين پايه‌گذار حرکت مسابقات بين‌المللي قرآن نابينايان باشد.
دبير شوراي توسعه فرهنگ قرآني اظهار کرد: خوشحال هستيم که در حرکتي که در سال جاري در کنار مسابقات بين‌المللي قرآن برگزار شد، شاهد اين رقابت‌ها هم بوديم. اميدواريم که سال آينده هم از حيث جامعه مخاطبان از نابينايان به ساير اقشار کم‌توان جسمي تسري يابد و تعداد کشورهاي شرکت‌کننده در اين مسابقات نيز افزايش پيدا کند.
وي خاطرنشان کرد: در حقيقت اين مسابقات مي‌تواند در کنار مسابقات بين‌المللي قرآن جمهوري اسلامي باشد، اما مي‌تواند خود يک موج جديد قرآني را در سطح بين‌المللي ايجاد کند. من اعتقاد دارم اگر دبيرخانه دائمي آن را در ايران تشکيل دهيم مي‌توانيم با تشريک مساعي کشورهاي مختلف جهان، حتي در ساير کشورها نسبت به برگزاري سالانه اين مسابقات اقدام کنيم.
محمدي همچنين عنوان کرد: بنابر اين، حتما لازم و ضروري نيست که مسابقات در داخل کشور برگزار شود و مي‌توان با تشکيل دبيرخانه دائم در کشور، نسبت به برگزاري آن در کشورهاي ديگر اقدام کرد.
وي در مورد حمايت‌هاي شوراي توسعه فرهنگ قرآني از اين مسابقات نيز اذعان کرد: با سازمان بهزيستي که پيگير و برگزارکننده مسابقات است، نيز از طريق ستاد عالي هماهنگي مسابقات قرآن کشور، در زمينه سياست‌گذاري، راهبري و برنامه‌ريزي مسابقات قرآن همکاري داريم. به هر حال اين ستاد، يکي از زيرمجموعه‌هاي شوراي توسعه فرهنگ قرآني کشور است، حمايت‌هايي که ما از آن ستاد داريم شامل همين موارد مطرح شده مي‌شود.
حجت‌الاسلام محمدي گفت: در حال حاضر نيز بهزيستي در رديف بودجه بگيران منشور توسعه فرهنگ قرآني واقع شده است و ما از برنامه‌هاي سازمان بهزيستي که داراي يک سابقه 33 ساله است، مطلع هستيم، اين مسابقات را مورد توجه قرار مي دهيم و سعي خواهد شد تا مورد حمايت خاص خودمان قرار دهيم، قاعدتاً هرگونه حمايت که در مجموعه شورا بگنجد براي توسعه بيشتر مسابقات دريغ نخواهيم کرد.

تعداد بازديد:878 آخرين تغييرات:95/03/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر