یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/خانواده

آمدن مهمان به خانه عین بركت است و در این ماه جایگاه ویژه خودش را دارد

خانم خانه لطفا برکت را به خانه بياوريد

آمدن مهمان به خانه عين بركت است و در اين ماه جايگاه ويژه خودش را دارد

حس خوب بندگي، بهترين چيزي است که در ماه رمضان تجربه مي کنيد و زماني که مديريت همه جوانب زندگي را با هم درنظر بگيريد و اجازه ندهيد ضعف روزه داري، خانه داري شما را تحت الشعاع قرار دهد، مي توانيد بهتر حضور در اين ضيافت الهي را حس کنيد، در اين ميان خانم خانه بايد نکاتي را در ماه مبارک رمضان رعايت کند تا کمي از سختي هاي روزه داري شيرين شود.

برنامه ريزي براي پخت وپز سحري و افطاري به عهده شماست و انتخاب هاي شما نقش تأثيرگذاري در بروز عطش و گرسنگي افراد خانواده دارد. براي اينكه كمتر هنگام روزه داري تشنه شويد بهتر است در برنامه غذايي سحر از خوردن غذاهايي مثل انواع كوكو، بادمجان، سوسيس و كالباس، سس مايونز و سير و پياز و همچنين غذاهاي چرب و پرنمك كه سبب تشنگي زياد در طول روز مي شود پرهيز كنيد. همچنين خوردن مواد شيرين مانند زولبيا و باميه هنگام سحر سبب افت سريع قند خون و احساس گرسنگي در طول روز مي شود.

سلامت روزه داران در ماه مهماني خدا

اين ماه فرصتي مناسب، براي زندگي سالم و پيش رو گرفتن روشي متعادل در شيوه زندگي است. افراد با روزه داري، تمرين کنترل غذاخوردن مي کنند و علاوه بر آن، در اين ماه کنترل بيشتري بر رفتار خود دارند و روند زندگي شان نظم و ترتيب خاصي پيدا مي کند. بهترين فرد براي پياده سازي روش صحيح زندگي در اين ماه خانم خانه است.

آشپزخانه را نيمه تعطيل کنيد

براي بعد از افطارتان برنامه بچينيد و اجازه ندهيد برنامه زندگي تان را تلويزيون و برنامه هاي آن تعيين كند. به مسجدها و اماكن مذهبي نزديك منزل تان سري بزنيد و از برنامه هاي شان در اين  ماه مطلع شويد

از آنجا كه در ساعات آخر روزه داري آب بدن به كمترين ميزانش مي رسد و تشديد بي آبي موجب ايجاد سنگ كليه و گرمازدگي مي شود، احتمال بروز شوك ناشي از حرارت پخت وپز وجود دارد، پس بهتر است در وعده افطار از غذاهاي حاضري و سبك تر استفاده كنيد و تهيه و پخت غذاي اصلي را به بعد از زمان افطار موكول كنيد.

بركت اين ماه،قسمت شما

آمدن مهمان به خانه عين بركت است و در اين  ماه جايگاه ويژه خودش را دارد. سعي كنيد براي برگزاري مهماني هاي افطاري برنامه اي داشته باشيد و خودتان را از اين فيض عظيم محروم نكنيد. با همسر و فرزندانتان برنامه ريزي كنيد و در شب هايي كه برگزاري افطاري برايتان امكان دارد، مهمان هاي خاص خودتان را دعوت كنيد. بهتر است از همين روزهاي ابتدايي به مهمانان تان تاريخ هاي مدنظرتان را اعلام كنيد تا هم آنها و هم شما بتوانيد براي روزهاي بعد و مهماني هاي بعدشان برنامه ريزي كنيد.

كمي تنوع در اين مهماني

با توجه به اينكه در سال هاي اخير ، ماه رمضان در فصل تابستان قرار گرفته است، مي توانيد از هواي خوب شب هاي آن استفاده كنيد و به جاي آنكه مهمانان تان را براي افطاري دعوت كنيد ميزبان سحري آنها باشيد؛ پيشنهاد متفاوتي است اما به آن فكر كنيد. مي توانيد اين برنامه را در يكي از پارك هاي شهر اجرا كنيد. به عنوان مثال شب هايي كه روز بعد آن تعطيل است بهترين زمان براي اجراي اين پيشنهاد است. مي توانيد از مهمانان تان بخواهيد كه ساعت 12شب به محل مورد نظر شما بيايند و چند ساعتي را به دور از تلويزيون و اينترنت دور هم جمع شويد.

بچه ها را گرسنه نگذاريد

ساعت هايي از روز، خستگي و ضعف ناشي از روزه داري به شما اين اجازه را نمي دهد كه چند نوبت پاي گاز بايستيد و غذاهاي متفاوت درست كنيد. زماني كه براي پخت سحري مواد مورد نيازتان را آماده مي كنيد، برنامه اي هم براي كودكان داشته باشيد. ناهار آنها را هم در همين زمان ها آماده كنيد تا فقط با گرم كردن ساده غذا بتوانيد نياز آنها را برطرف كنيد.

بعد از افطار چه کنيم؟

افراد با روزه داري، تمرين کنترل غذاخوردن مي کنند و علاوه بر آن، در اين ماه کنترل بيشتري بر رفتار خود دارند و روند زندگي شان نظم و ترتيب خاصي پيدا مي کند

براي بعد از افطارتان برنامه بچينيد و اجازه ندهيد برنامه زندگي تان را تلويزيون و برنامه هاي آن تعيين كند. به مسجدها و اماكن مذهبي نزديك منزل تان سري بزنيد و از برنامه هاي شان در اين  ماه مطلع شويد و تلاش كنيد در آنها حضور پيدا كنيد. كلاس ها اخلاقي بسيار خوبي در بستر اين  ماه برگزار مي شود كه مي تواند توشه يك سال آينده شما و خانواده تان باشد.

هوش هيجاني را ارتقا دهيد

لازم است بدانيد به دليل تقويت هوش معنوي و هوش هيجاني درايام روزه داري ميزان شادکامي و رضايتمندي زناشويي افزايش مي يابد و نتيجه آن رفتارهاي انعطاف پذير، حل بهتر مساله، مثبت انديشي و درک اصولي تر شرايط متقابل همسران است. اين را هم بدانيد منظور از هوش معنوي يعني ارتقاي توانايي براي بهره گيري از منابع و موضوعات ديني و معنوي است که مي تواند سازگاري فرد را بالا ببرد و هوشمندانه و عاقلانه تر عمل کند. به همين دليل افراد بويژه خانواده هايي که نگرش ديني بالاتري دارند و اعمال مذهبي نظير روزه داري را انجام مي دهند از شادکامي بالاتري برخوردار بوده و رضايت بيشتري از زندگي دارند. خانم خانه به عنوان سکاندار کشتي خانواده لازم است با الگو قرار دادن خود و رجوع به دين و معنويات، خانواده را به اين سمت هدايت کرده تا در زندگي شادي و رضايتمندي بيشتري را تجربه کند.

منابع: همشهري، جام جم، سلامانه

تعداد بازديد:511 آخرين تغييرات:95/03/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر