یکشنبه 2 ارديبهشت 1397 - 6 شعبان 1439 - 22 آپريل 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

اسکان دختران و پسران دانشجو در یک اتاق!

اسکان دختران و پسران دانشجو در يک اتاق!

اردوهاي دانشجويي که بهانه آن "گردش علمي" است، از تحقيقات و پژوهش علمي به "سرگرمي" و ابتذال و اسکان مختلط در يک اتاق تبديل شده اند.

 مسئولان وزارت علوم تعداد تخلفات صورت گرفته در اردوهاي دانشجويي را کم توصيف مي کنند، اما يک حساب سرانگشتي و جستجوي اندک در سايت ها کافي است که ما را نسبت به وضعيت فرهنگي حاضر در دانشگاه ها و به خصوص اردوهاي دانشجويي بيشتر آشنا کند.
در کنار برگزاري جشن ها، کنسرت ها و بعضاً شوي لباس در دانشگاه ها که في النفسه امر پسنديده اي در محيط علمي دانشگاه نيست، اختلاط موجود در اين برنامه ها بين دانشجويان دختر و پسر مسئله را حادتر مي کند.
دانشگاه صنعتي بابل از جمله برگزارکنندگان اردوهاي مختلط دانشجويي بود. اين اردو که در ظاهر مجوز دانشگاه را داشت، در نهايت به دليل وضعيت نابهنجار از سوي نهادهاي مربوطه با مانع روبه رو شد و نا تمام به پايان رسيد.

اختلاط در ارتفاعات!

اردوهاي دانشجويي با عنوان مختلط جرم است و بر اساس اساسنامه وزارت علوم اين نوع اردوها ممنوع است اگر چه ممکن است بعضي از دانشگاه ها دچار غفلت شوند و اين اردوها را برگزار کنند و ما در صورت مشاهده با خاطيان برخورد خواهيم کرد.

برگزاري اردوي مختلط دانشجويي در ارتفاعات جيرفت با حضور دانشجويان دانشگاه پيام نور از ديگر اردوهاي مختلط دانشجويي بود که طي دو سال گذشته برگزار شد؛ با اين حال مسئولان اين دانشگاه برگزاري اين اردو را از سوي دانشگاه تکذيب کردند.
برگزاري جشن و پايکوبي مختلط از سوي يکي از کانون هاي دانشگاهي در دانشگاه صنعتي اصفهان، اردوي دانشجويي مختلط به بهانه پياده روي از سوي دانشگاه علوم پزشکي بجنورد و برگزاري اردوي مختلط دانشجويي در دانشگاه صنعتي اصفهان از ديگر اردوهايي بود که با نام اردوي علمي و تحقيقاتي در فضايي کاملاً مختلط برگزار شد.
در اين ميان وضعيت فرهنگي واحدهاي دانشگاه آزاد که پس از انتخابات 92 به طرز گسترده اي دچار تغيير و تحول شد در حوزه اختلاط و زير پا گذاشتن هنجارها از دانشگاه هاي دولتي عقب نيفتاد.
در دانشگاه آزاد اردوهايي تفريحي بعضاً با حضور يک استاد و با عنوان علمي برپا مي شد. برگزاري اردوهايي مانند اردوي مختلط دانشجويي دانشکده کشاورزي دانشگاه آزاد قائم شهر با حضور يکي از اساتيد واحد با عنوان اردوي علمي، اردوي مختلط دانشجويي دانشگاه آزاد واحد دزفول و اردوي مختلط دانشگاه آزاد بجنورد به مقصد مجموعه تفريحي و گردشگري "بابا امان" با حضور يکي از اساتيد دانشگاه از موارد اين چنيني در فضاي دانشگاهي کشور بود.
حکايت اردوهاي مختلط دانشجويي به اين دانشگاه ها ختم نشد. دانشگاه هاي بزرگي چون تهران و صنعتي اميرکبير با نصب تبليغاتي با عنوان اردوهاي "اروپاگردي دانشجويي" ويژه نوروز، اردوي کوهنوردي توسط يکي از دانشکده هاي دانشگاه صنعتي اميرکبير، اردوي مختلط دانشکده فني دانشگاه تهران که پيش از اين نيز برگزاري اردوي مختلط در اين دانشکده مورد انتقاد بسياري از دانشجويان بود، در کنار اردوي مختلط دانشجويان دانشگاه علم و صنعت از ديگر رفتارهاي ناهنجار در فضاي دانشجويي بود.
برگزاري حدود 12 اردوي مختلط دانشجويي طي يک سال گذشته پديده ناخوشايندي است، اما اين واقعيت وقتي تلخ تر مي شود که باخبر شويم اخيراً اردوي مختلط 2روزه اي با عنوان اردوي علمي طي چند روز گذشته و در غفلت مسئولان دانشگاه با حضور يکي از اساتيد پرديس دانشکده علوم دانشگاه تهران برگزار شده است. مسئولان دانشگاه تهران در اين ماجرا سکوت کرده و از پاسخگويي به افکار عمومي طفره مي روند. در اين اردوي به ظاهر علمي دانشجويان دختر و پسر در يک اتاق اسکان داده شده اند.

نظر رهبر انقلاب درباره اردوهاي مختلط

برگزاري جشن و پايکوبي مختلط از سوي يکي از کانون هاي دانشگاهي در دانشگاه صنعتي اصفهان، اردوي دانشجويي مختلط به بهانه پياده روي از سوي دانشگاه علوم پزشکي بجنورد و برگزاري اردوي مختلط دانشجويي در دانشگاه صنعتي اصفهان از ديگر اردوهايي بود که با نام اردوي علمي و تحقيقاتي در فضايي کاملاً مختلط برگزار شد.

برگزاري اردوهاي مختلط دانشجويي در حالي است که رهبر معظم انقلاب در ديدار جمعى از دانشجويان در 20 تير 94 فرمودند: "يک مسئله، مسئله ي کنسرت ها در دانشگاه بود که دانشجوي عزيزي مطرح کردند که دانشگاه جاي کنسرت نيست. راست است؛ اين را من هم يادداشت کرده ام و جزو يادداشت هاي من، همين مطلب هست. اينکه ما بياييم دانشجوها را به خيال خودمان براي نشاط بخشيدن به محيط دانشجويي، به اردوي مختلط ببريم يا کنسرت موسيقي در دانشگاه تشکيل بدهيم، جزو غلط ترين کارها است."
ايشان افزودند: "براي تحرّک دانشجويي و تلاش دانشجويي و نشاط دانشجويي، راه هاي ديگري وجود دارد؛ آنها را به گناه نبايد کشاند، آنها را به سمت شکستن پرده هاي تقوا -که خوشبختانه جوان متديّن امروزي بر حفظ آن اصرار دارد- نبايد کشاند؛ آنها را به سمت بهشت بايد برد، نه به سمت دوزخ. بله، اين کارها در دانشگاه ها اصلاً وجهي ندارد."

معاون وزير: جرم است!

ضياء هاشمي معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم نيز درباره اردوهاي مختلط دانشجويي، با اشاره به مسئوليت سنگين وزارت علوم در حوزه فرهنگ مي گويد: يکي از مهمترين مسئوليت هاي وزارت علوم در کنار بحث علم و دانش مسئله فرهنگ است که دانشگاهها نيابد در اين موضوع سلب مسئوليت کنند. به تازگي ما شاهد پديده اي تحت عنوان اردوهاي علمي مختلط در دانشگاه ها هستيم که خود به بزرگترين دغدغه خانواده ها تبديل شده است. وقوع اين اردوهاي مختلط باعث تاسف است، اگر چه ميزان ناهنجاري هاي اجتماعي در دانشگاه ها نسبت به محيط بيرون بسيار کمتر است اما همين مقدار نيز براي ما قابل تحمل نيست و با متخلفان نيز برخورد مي کنيم زيرا ما به دنبال کاهش و نابودي ناهنجاري هاي اجتماعي در محيط امن و علمي دانشگاهها هستيم.
وي با ممنوع خواندن اردوهاي دانشجويي خاطرنشان مي کند: اردوهاي دانشجويي با عنوان مختلط جرم است و بر اساس اساسنامه وزارت علوم اين نوع اردوها ممنوع است اگر چه ممکن است بعضي از دانشگاه ها دچار غفلت شوند و اين اردوها را برگزار کنند و ما در صورت مشاهده با خاطيان برخورد خواهيم کرد.
هاشمي با اشاره به اردوهاي دانشجويي مختلط در خارج از محيط دانشگاه اظهار مي دارد: ممکن است دانشجويان دختر و پسر در خارج از دانشگاه براي خود اردوهايي برگزار کنند که دانشگاه در اين حوزه مسئوليت و اختياري ندارد اما توصيه اکيد ما به دانشجويان اين است که در اين اردوها شرکت نکنند.

منابع: تسنيم، ميزان، شبکه خبر

تعداد بازديد:454 آخرين تغييرات:95/03/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر