چهارشنبه 28 شهريور 1397 - 9 محرم 1440 - 19 سپتامبر 2018
صفحه اصلي/قرآن

نگاهی به غرفه میلیاردی نمایشگاه قرآن/ جانبخشی آیات الهی به تاروپودهای ابریشمین

نگاهي به غرفه ميلياردي نمايشگاه قرآن/ جانبخشي آيات الهي به تاروپودهاي ابريشمين

گروه فعاليت‌هاي قرآني: غرفه خاص بخش فروش نمايشگاه قرآن با اينکه بازديدکننده‌هاي زيادي دارد، اما تنها افرادي خاص توان خريد محصولات نفيس آن را دارند، محصولاتي که قيمت آنها از 600 هزار تومان آغاز مي‌شود و تا حدود 60 ميليون تومان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاري بين المللي قرآن(ايكنا) ، بخش فروش بيست و چهارمين دوره نمايشگاه بين‌المللي قرآن امسال در حوزه‌هاي فروش کتب، رسانه‌هاي ديجيتال، عفاف و حجاب و محصولات هنري قرآني فعاليت داشته و پذيراي علاقه‌مندان است.
اگر اعتراف کنيم که متنوع‌ترين بخش نمايشگاه قرآن همين بخش فروش است، اعتراف چندان بي‌راهي نبوده است، چرا که در اين بخش از نمايشگاه که البته در سالن هاي مجزا و بسيار دور از هم نيز جانمايي شده اند، شاهد حضور تعداد زيادي از بازديدکننده ها به نسبت ديگر بخش ها هستيم.

غرفه هايي که هر کدام هنري را دست مايه حضور خود در نمايشگاه قرآن قرار داده و بخشي متفاوت را رقم زده اند، بخشي که در آن بيش از هرچيز ذوق و هنر ايراني به چشم مي خورد. هنري که ساليان سال دست به دست و نسل به نسل از اجداد و نياکانمان به ارث رسيده تا امروز نه تنها در مصلي تهران که در جاي جاي ايران اسلامي و حتي دنياي اسلام و سراسر گيتي زينت بخش نمايشگاه ها و موزه ها باشد.

در يکي از غرفه هاي بخش فروش که در سالن ويژه محصولات هنري قرآني جانمايي شده است، نقش و رنگ ايراني بر ديواره هاي غرفه خودنمايي کرده و هر بازديدکننده اي را به سمت خود فرا مي خواند. اين کشش و جذابيت زماني صد چندان مي شود که آيات نقش بسته بر تابلوها و تابلوفرش ها جاني دوباره به تاروپودهاي ابريشمين داده است. با اينکه سالن فروش محصولات هنري قرآني مقداري بيشتر از ديگر سالن ها شلوغ است اما رنگ و لعاب و زيبايي محصور کننده نقش و نگار ايراني آويخته بر ديواره هاي اين غرفه که صرفاً فرش و تابلو فرش هاي منقش به آيات الهي را عرضه مي کند، تعداد بسيار بيشتري از بازديدکننده ها را به خود مشغول کرده است. همه اينها به علاوه ارزش ريالي محصولات عرضه شده در اين غرفه نشان از مواجه بودن با يک غرفه خاص دارد.

غرفه خاص بخش فروش نمايشگاه قرآن با اينکه بازديد کننده هاي زيادي دارد اما تنها افرادي خاصي توان خريد محصولات نفيس آن را دارند، محصولاتي که قيمت آنها از 600 هزار تومان آغاز مي شود و تا حدود 60 ميليون تومان ادامه دارد. بازديدکننده ها با ديدن قيمت هايي که با يک تکه کاغذ سفيد بر گوشه سمت راست تابلوها چسبيده شده، ذوقي که از اين همه هنر و رنگ و نقش و نگار فوران کرده را «فرو» مي دهند و دست هاي تسليم دلشان را براي گرفتن «تصميم کبرايي» مبني بر نداشتن اين تابلو فرش ها بالا مي برند.

خريداران محصولات غرفه هايي از اين دست که تعدادشان کمتر از انگشتان يک دست است، افراد خاصي هستند که دست بر قضا تعداد آنها نيز در طول روز شايد کمتر از تعداد انگشتان دست باشد. مشتري هايي که مانده اند بين انتخاب تابلوفرش نفيس و نفيس تر. و تنها چيزي که برايشان در درجه دوم اهميت قرار دارد قيمت است. اين مشتري ها مانند زوج جواني که تنها آمده اند تا از ديدن اين همه هنر براي دقايقي لذت ببرند نيستند، آنها اين لذت را دائمي مي خواهند.

سعيد قرباني، مسئول اين غرفه خاص است که ارزش ريالي محصولات عرضه شده در غرفه اش را بالغ بر يک ميليارد تومان مي داند و مي گويد: در اين غرفه تابلوفرش هايي براي اولين بار عرضه شده که جزء نفيس ترين هاي بازار هستند. در اين غرفه بالغ بر 160 تابلو و تابلوفرش عرضه شده که قيمت آنها از 600 هزار تومان شروع شده و تا 60 ميليون تومان هم ادامه دارد.

مسئول غرفه فرصت چنداني براي صحبت کردن با خبرنگار را ندارد و مشغول معرفي محصولات خود به مشتريان است، به نظر مي رسد که با آخرين متدهاي بازاريابي آشنا باشد، چرا که به برخي از بازديدکننده ها توضيحات بيشتر و به برخي ديگر تنها قيمت محصول که بر روي تک تک آنها درج شده است را مي گويد.  يکي از تابلو فرش ها که چشم اکثر بازديدکننده ها را گرفته اما قيمت درج شده بر روي آن حتي اجازه فکر کردن در مورد تصاحب آن را نمي دهد، تابلوفرشي است با رنگ کرم که سُور معروف به «چهار قل» بر روي آن نقش بسته، قيمت اين فرش نفيس 55 ميليون تومان است.

قرباني در مورد اين فرش نفيس مي گويد: اين يک فرش شش متري است که دست بافت بوده و داراي بافت ابريشمي و توسط دو استاد کار خبره بافته شده است. حدود 55 درصد اين فرش ابريشم است و نخ و نقشه و رنگرزي آن نيز سنتي است. 11 آيه در اين فرش بافته شده و تمامي اسماءالحسني نيز در کناره ها و نقاط مختلف به چشم مي خورد. مسئول اين غرفه از استقبال بخش خاصي از مردم از اين قبيل آثار هم صحبت مي کند و مي گويد: ما تنها در نمايشگاه قرآن حضور نداريم، در طول سال در بيش از 10 نمايشگاه حضور مي يابيم و به طور ميانگين هر ماه محصولات خودمان را در يک نمايشگاه عرضه مي کنيم که خوشبختانه با استقبال خوبي هم مواجه مي شود. البته امسال با توجه به اينکه قيمت ها افزايش يافته است، انتظار استقبال گذشته را نداريم.
 
در اين غرفه که در سالن انتهايي بخش فروش و در شبستان اصلي مصلي تهران واقع شده است، محصولات جديدي عرضه شده که تابلوفرش با طرح پوست کهنه، تابلو فرش با طرح تشريفات و بسياري طرح هاي ديگر از جمله آنها است. در وسط غرفه ميلياردي مورد نظر نيز يکي از هنرمندان آذربايجاني پشت دار قالي نشسته و مشغول بافتن فرش است، فرشي در ابعاد کوچک که اميدوار است تا روز پاياني نمايشگاه به اتمام برسد. مسئول اين غرفه ميلياردي در بخش پاياني صحبت هاي خود از عرضه 160 فرش و تابلوفرش در نمايشگاه امسال صحبت مي کند و مي افزايد: سه سال قبل که نمايشگاه در مصلي برگزار شد 180 محصول عرضه کرده بوديم که تا روز پاياني همه آنها به فروش رفتند، امسال نيز اميدواريم فروش خوبي داشته باشيم.

هياهوي مشتري هاي خاص غرفه ميلياري بخش فروش نمايشگاه قرآن بر سر انتخاب نفيس و نفيس تر در طنين نواي اذان مغرب محو مي شود و زوج هاي جوان فرصت را مغتنم شمرده و خود را به نزديک ترين نماز جماعت مصلي مي رسانند تا يک روز روزه داري و بندگي خداي متعال را جشن بگيرند، جشني که شايد در خيالشان در کنار يکي از همين تابلوفرش ها باشد.

تعداد بازديد:496 آخرين تغييرات:95/03/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر