پنج شنبه 3 خرداد 1397 - 8 رمضان 1439 - 24 مي 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

پایتخت‌نشینان نامطلوب‌ترین هوای سال۹۵ را تجربه کردند

پايتخت‌نشينان نامطلوب‌ترين هواي سال۹۵ را تجربه کردند

در هفته اخير، نامطلوب‌ترين کيفيت هوا از ابتداي سال۹۵ تاكنون در تهران تجربه شد.

ارزيابي هفتگي کيفيت هواي تهران نشان مي‌دهد پايتخت طي هفته گذشته يعني روزهاي ۱۵ تا ۲۱خرداد، ۲روز را در شرايط سالم و ۵روز با وضعيت ناسالم براي گروه‌هاي حساس سپري کرده است. ميانگين ساعتي غلظت ذرات معلق با قطر کمتر از ۵/۲ميکرون در تمامي روزهاي با شرايط نامطلوب کيفيت هوا، بالاتر از حد استاندارد روزانه گزارش شده است.

مريم نادري مدير واحد پايش و پيش‌بيني اين شركت گفت:‌ در اوايل هفته فعاليت امواج ناپايدار روي همسايه‌هاي غربي کشور به ويژه عراق منجر به وزش باد شديد و وقوع پديده گرد ‌و‌غبار در اين مناطق شد. وي تصريح كرد: آنگونه كه تصاوير ماهواره‌اي نشان مي‌دهد، شکل‌گيري پديده گرد و غبار در روي عراق مشخص بوده و توده انبوهي از گرد و غبار همراه با وزش باد شديد غربي به سمت استان‌هاي واقع در غرب کشور و با غلظت کمتربه سمت دامنه‌هاي جنوبي البرزمنتقل شده است. همين امر سبب افزايش قابل ملاحظه غلظت ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ميکرون شد و به تبع افت کيفيت هواي پايتخت را به دنبال داشت. شايان ذکر است سرعت باد در هفته گذشته (با ميانگين سرعت ۷/۴متر بر ثانيه) روند نوساني داشته و در بيشتر روزها بزرگي آن بين ۴ تا ۱۰متر بر ثانيه با جهت غالب غربي و جنوب غربي متغير بوده است.

به گفته نادري همچنين از شبانگاه چهارشنبه با گذر موج کم‌دامنه از نوار شمالي و شمال غربي کشور، دامنه‌هاي جنوبي البرز تحت تأثير فعاليت آن قرار گرفته و به تدريج سبب افزايش ميزان ناپايداري جوي، ميزان ابرناکي، رگبار و وزش باد شديد موقتي در اين مناطق شد. همچنين در روز جمعه بعد‌از‌ظهر وزش تندباد لحظه‌اي (سرعت باد ۱۵متر بر ثانيه از سمت شمال غرب) سبب افزايش موقتي غلظت ذرات معلق و کاهش شاخص کيفيت هوا شد. عمق ميدان ديد نيز در اثر خيزش گرد و خاک و غبار آلودگي در سطح شهر  دستخوش تغيير شد و در برخي ساعات طي هفته مورد مطالعه به ۴ کيلومتر رسيد.

اطلاعات غلظت آلاينده‌ها بر اساس داده‌ ايستگاه‌هاي شرکت کنترل کيفيت هوا و اطلاعات هواشناسي اندازه‌گيري شده در ايستگاه مهرآباد از پايگاه اطلاعات دانشگاه وايومينگ تهيه شده است.

تعداد بازديد:338 آخرين تغييرات:95/03/29
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر