جمعه 23 آذر 1397 - 6 ربيع الثاني 1440 - 14 دسامبر 2018
صفحه اصلي/قرآن

چگونگی شکل‌گیری مسابقات بین‌المللی روشندلان

سيف‌اللهي تشريح کرد:

چگونگي شکل‌گيري مسابقات بين‌المللي روشندلان

گروه فعاليت‌هاي قرآني: دبير اجرايي نخستين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن روشندلان جهان اسلام بيان کرد: مسابقات بين‌المللي قرآن نابينايان جهان اسلام از چند سال قبل قرار بود، برگزار شود و فعاليت‌ها براي برپايي آن تا حدودي ناکام مانده بود. برپايي اين مسابقات پس از نامه‌نگاري رئيس سازمان بهزيستي مبني بر پيگيري جدي اين مسابقات وارد فاز جديدي شد.

حسين سيف‌اللهي، دبير اجرايي نخستين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن روشندلان جهان اسلام در مورد اين مسابقات و فعاليت‌هايي که براي برگزاري مطلوب آن صورت گرفته است، گفت: بحث برپايي مسابقات بين‌المللي قرآن ويژه جامعه هدف از جمله نابينايان از سال‌ها قبل حدود سال 1386 مطرح بود.

وي با اشاره به اينکه برپايي اين مسابقات هر سال در دستور کار قرار مي‌گرفت، افزود: معمولا نيز اين پيگيري‌ها اندک بود و کارها به سرانجام نمي‌رسيد. با توجه به اينکه برگزاري مسابقات بين‌المللي مجوز، لازم داشت. يک سري اقدامات انجام شد که بخشي از اين اقدامات شامل برگزاري جلسات با مسئولان مسابقات بين‌المللي قرآن ايران و ستاد عالي هماهنگي مسابقات قرآن کشور بود تا از طريق آن، کارها روند رو به جلويي را طي کند.

دبير اجرايي نخستين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن روشندلان جهان اسلام در ادامه با اشاره به اينکه سومين دوره شوراي عالي قرآن سازمان بهزيستي سال گذشته تشکيل شد، تصريح کرد: اين شورا با حضور سيدعلي سرابي، مهدي قره‌شيخلو، حسن محمدي، محمدرضا مسيب‌زاده و محمدعلي خواجه‌پيري از مديران و فعالان قرآني، تشکيل شد. اين اعضا نظرات خود را مطرح کردند و با موافقت رياست سازمان بهزيستي، مصوب شد تا بحث برپايي مسابقات به صورت جدي پيگيري شود.

سيف‌اللهي اظهار کرد: نامه‌نگاري‌ها با سازمان اوقاف و امور خيريه و ستاد عالي هماهنگي مسابقات قرآن کشور به صورت جدي دنبال شد و بعد از مدتي دلايل توجيهي طرح خواسته شد. ما نيز با حضور در ستاد عالي مسابقات قرآن کشور از برگزاري مسابقات به صورت مکتوب، دفاع کرديم که مورد موافقت اعضا قرار گرفت و مقرر شد تا اين مسابقات در کنار مسابقات بين‌المللي قرآن ايران و به صورت ويژه نابينايان و در رشته حفظ کل قرآن کريم برپا شود.

وي خاطرنشان کرد: با توجه به اينکه دور اول به صورت آزمايشي بود، منطقي بود که در اين دوره مقداري محتاطانه‌تر قدم برداريم و مسابقات در يک رشته برگزار شود. اميدواريم در ادوار آينده اين مسابقات در رشته‌هاي متنوع‌تر برپا شود.

دبير اجرايي نخستين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن روشندلان جهان اسلام بيان کرد: بعد از تصويب برگزاري مسابقات، جلسات را با همکاران در سازمان اوقاف آغاز کرديم و در کميته‌هايي همچون تبليغات، مدعوين، دعوت از شرکت کنندگان و ... عضو شديم. بيشترين حجم کار در ابتدا در کميته دعوت از متسابقين بود. در اين زمينه زحمات بسيار زيادي کشيده شد.

سيف‌اللهي گفت: با توجه به اينکه مسابقات در رشته حفظ کل قرآن و ويژه نابينايان بود، شناسايي شرکت‌کنندگان مشکل بود، به خصوص اينکه اولين دوره مسابقات بود و اين کار را مشکل‌تر هم مي‌کرد. اواسط کار احساس شد که ممکن است به تعداد مورد نظر نرسيم، بنابر اين با هماهنگي سازمان اوقاف و مراکز ديگر و مجموعه‌هايي همچون مرکز رودکي و بنياد روشندلان اصفهان که با خارج از کشور ارتباطات کاري دارند، ارتباط گرفتيم و آنها نيز به صورت مجزا و با هماهنگي کميته دعوت از متسابقين، فعاليت خود را آغاز کردند تا افراد بيشتري به مسابقات بيايند که در نهايت با احتساب نماينده کشورمان در مجموع نمايندگان 17 کشور در تهران با هم به رقابت پرداختند.

وي افزود: اين قضيه با توجه به زمينه‌سازي که در اولين دوره شده است براي ادوار آينده، قطعاً بازخورد بهتري خواهد داشت و نفرات بيشتري را مي‌توانيم دعوت کنيم؛ چرا که شرکت‌کنندگان خارجي، تازه با فضاي مسابقات نابينايان ايران آشنا شده‌اند.

دبير اجرايي نخستين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن روشندلان جهان اسلام عنوان کرد: در کنار فعاليت کميته دعوت از متسابقين موارد ديگر نيز همچون اسکان، تدارکات و تحقيقات نيز در حال پيگيري بود. خوشبختانه در اولين دوره هم ارتباط خوبي با همکاران سازمان اوقاف ايجاد شد و خوشبختانه همکاري خوبي نيز صورت گرفت. جلسات پيوسته و زيادي برگزار شد. البته سختي‌هايي در کار بود اما کارها به خوبي پيش رفت.

سيف‌اللهي اذعان کرد: از 21 ارديبهشت‌ماه 95، اولين شرکت‌کننده‌ها وارد کشور شدند و مراحل اسکان و ساير مقدمات فراهم شد تا در آرامش کامل در مسابقات حضور يابند. لازم به ذکر است در کنار اهداي قرآن‌هايي به خط بريل که با همکاري بنياد روشندلان اصفهان تهيه شده بود، هداياي نقدي و معنوي ديگري نيز به شرکت‌کنندگان نابينا اهدا شد که مورد توجه‌شان قرار گرفت. در کنار اين و قبل از آغاز مسابقات، آئين‌نامه داوري به سه زبان فارسي، عربي و انگليسي تهيه و در اختيار متسابقان قرار داده شد.

وي گفت: ورود متسابقان تا روز 23 ارديبهشت‌ماه به طول انجاميد و اولين روز مسابقات نيز روز جمعه، 24 ارديبهشت‌ماه در هتل محل اسکان شرکت‌کنندگان برگزار شد. بعد از آن نيز روزانه سه يا چهار شرکت‌کننده در سالن اصلي مسابقات حضور يافته و رقابت خود را برگزار مي‌کردند. مرحله مقدماتي در هتل محل اسکان با داوري استادان حبيب مهکام، حجت‌الاسلام والمسلمين محمد حاج‌ابوالقاسم و حسين طرقي برپا شد که به نوعي آزمون ورودي براي حضور در سالن اصلي نيز محسوب مي‌شد.

سيف‌اللهي اذعان کرد: با توجه به شرايط خاص شرکت‌کنندگان، حضورشان در سالن مسابقات مورد توجه مردم و رسانه‌ها قرار گرفت. هيئت داوران نيز اذعان داشتند که سطح شرکت‌کنندگان در اين مسابقات، بسيار بالاتر از حد انتظار بوده است.

وي خاطرنشان کرد: تلاش داشتيم تا در زمان حضور نابينايان و همراهان آنها در ايران آنها را به مراکز مختلف برده و بازديدهايي از مراکز مختلف به عمل بياورند. از جمله اين مراکز زيارتت حرم حضرت امام خميني(ره) و منزل امام راحل در جماران بود. تعدادي از دوستان نيز درخواست داشتند تا در قم حضور يابند و به زيارت حرم حضرت فاطمه معصومه(س) بروند. در کنار اين نيز شرکت‌کنندگان يمني به مشهد مقدس رفتند و چند روز در آنجا اسکان داده شدند.

سيف‌اللهي در بخش ديگري از اين گفت‌وگو در مورد بازخوردهاي اين مسابقات در بين‌ نابينايان، افزود: ما قبل از برگزاري مسابقات، با نابينايان به واسطه برگزاري جشنواره قرآني ارتباط داشتيم، همانطور که گفته شد جو و موج بسيار خوبي را در بين نابينايان قرآني کشورمان ايجاد کرد.

وي در پاسخ به اين سؤال که فعاليت براي برگزاري مسابقات از چه زماني آغاز شد، خاطرنشان کرد: بعد از نامه‌نگاري که با سازمان اوقاف و امور خيريه صورت گرفت و پيگيري‌هاي بعد از آن که به اواخر فصل پائيز سال قبل برمي‌گردد و نيز بعد از جلسات اوليه و مباحث توجيهي براي برگزاري يا عدم برپايي آن، عملاً از اوايل فصل زمستان سال قبل، روند مسابقات و اقدامات را آغاز کرديم که شامل، ايجاد ارتباط بين سازمان و کميته‌هاي مختلف و... بود.

دبير اجرايي اولين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن روشندلان جهان اسلام در پايان عنوان کرد: از روز اول مسابقات، نظر خودمان صرف برگزاري يک مسابقه نبوده است، هدف اصلي اين بوده است که ارتباطات گسترده‌تري را با بين‌الملل ايجاد کنيم وهم اينکه ارتباطات ما در حوزه فعالان قرآني گسترده‌تر شود. اين فعاليت اثر بسيار خوبي بر روي جامعه هدف ما گذاشته و توانسته است، موج خوبي را در بين جامعه قرآني نابينايان ايجاد کند.

تعداد بازديد:597 آخرين تغييرات:95/03/31
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر