سه شنبه 21 مرداد 1399 - 21 ذي الحجه 1441 - 11 آگوست 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

ماهواره حرفه ای ایرانی تا ۱۴۰۴ در مدار ژئو قرار می‌گیرد

معاون سازمان فضايي خبر داد؛

ماهواره حرفه اي ايراني تا ۱۴۰۴ در مدار ژئو قرار مي‌گيرد

معاون سازمان فضايي ايران، هدف نهايي حوزه فناوري فضايي را ساخت ماهواره بومي سنجشي حرفه‌اي و در کلاس ماهواره‌هاي جهاني عنوان کرد که تا کمتر از ۱۰سال آينده در مدار بالاي زمين (ژئو) قرار گيرد.

محمدهمايون صدر در گفتگو با خبرنگار مهر ، تاکيد کرد: ماهواره هايي که هم اکنون در کشور ساخته شده و به فضا پرتاب مي شود به نوعي، آزمايشي و براي توسعه تکنولوژي فضايي است تا در نهايت در سال ۱۴۰۴ دو ماهواره حرفه‌اي بومي را به فضا پرتاب کنيم.

وي با اشاره به اينکه برنامه ريزي ۱۰ ساله براي ساخت دو ماهواره سنجش از دور و مخابراتي در دستور کار قرار دارد، ادامه داد: پروژه ماهواره سنجشي با هدف ساخت و بومي سازي ماهواره اي با تصاوير حرفه اي و دقت بالا در دستور کار قرار دارد و پروژه ماهواره مخابراتي نيز ماهواره اي حرفه اي در کلاس جهاني خواهد بود که اميدواريم تا پايان چشم انداز (۱۴۰۴ ) به آن دست يابيم.

معاون سازمان فضايي ايران با بيان اينکه مرحله توسعه تکنولوژي فضايي در حال طي شدن است، گفت: سال گذشته بخش بسيار خوبي از توسعه اين تکنولوژي انجام شده و هم اکنون در مرحله تثبيت فناوري فضايي در کشور هستيم.

صدر در مورد برنامه هاي پرتاب ماهواره هايي قبل از اين هدف نهايي، گفت: در سال جاري شاهد پرتاب يک ماهواره سنجشي خواهيم بود و سال آينده نيز يک يا دو ماهواره را به فضا پرتاب مي کنيم که اينها به ما کمک مي کند تا تکنولوژي به دست آمده را تثبيت کنيم  و در نهايت بتوانيم ماهواره اي را بيش از چند ماه در مدار داشته باشيم.

وي تصريح کرد: در مراحل بعدي نيز بايد بتوانيم اين ماهواره ها را در ارتفاع بالاتر مدار قرار دهيم تا با دقت بالاتري تصويربرداري صورت گيرد.

معاون سازمان فضايي ايران با تاکيد براينکه اين مرحله از توسعه فناوري فضايي در کشور با سرعت و جديت در حال پيگيري است، اضافه کرد: تا رسيدن به هدف نهايي، نبايد خودمان را محدود کنيم تا کاربردهاي فضايي آن محصولاتي که از توسعه سيستم فناوري داخل به دست خواهيم آورد، عملياتي شود. براين اساس با جديت تمام از ماهواره هايي که در کشورهاي دنيا در حال بهره برداري هستند در همان سطح، بهره برداري خواهيم کرد.

تعداد بازديد:689 آخرين تغييرات:95/04/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر