یکشنبه 17 آذر 1398 - 11 ربيع الثاني 1441 - 8 دسامبر 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

اقدام عجیب بانک‌ها در پرداخت سودهای جذاب به مشتریان خاص

در گفتگو با مهر عنوان شد؛

اقدام عجيب بانک‌ها در پرداخت سودهاي جذاب به مشتريان خاص

رئيس کنفدراسيون صادرات گفت: عليرغم پيش‌دستي بانک‌ها از شوراي پول و اعتبار در کاهش نرخ بهره، سودهاي خارج از مصوبه به مشتريان خاص پيشنهاد مي‌شود.

محمد لاهوتي درگفتگو با مهر با اشاره به رفتار عجيب بانک‌هاي خصوصي در کاهش نرخ سود سپرده‌ها، پيش از اينکه شوراي پول و اعتبار تصميمي راجع به کاهش نرخ سود بگيرد، گفت: با روي کار آمدن دولت يازدهم کاهش تورم را تجربه کرده‌ايم و دولت توانسته با هر تدبيري، تورم را کنترل کند؛ بنابراين نرخ سود نيز بايد متناسب با تورم کاهش مي‌يافت اما اين موضوع با کمي تاخير رخ داد و با اينکه شوراي پول و اعتبار هنوز نرخ مصوب را اعلام نکرده، بانک‌هاي خصوصي پيشقدم شده و نرخ‌ها را کاهش داده‌اند.

رئيس کنفدراسيون صادرات ايران افزود: آنچه که در اين پيش‌دستي بانک‌هاي خصوصي نسبت به مصوبه شوراي پول و اعتبار بايد مورد توجه قرار داد، اين است که معمولا همين بانک‌ها، براي مشتريان خاص خود، رقم‌هاي سود خاصي در نظر مي‌گيرند و سود بالاتري به آنها مي‌دهند و در اين ميان، تنها کسي که لطمه مي‌خورد، سرمايه‌گذار جزء و سپرده‌گذاران کوچک هستند که اعداد و ارقام سپرده‌گذاري آنها چندان برايشان مهم نيست و يا اصولا اهميتي ندارد که اين سپرده‌ها در بانک بماند يا از بانک بيرون کشيده شود.

وي تصريح کرد: نکته ديگر وضعيت توليد و صادرات کشور است که عليرغم کاهش نرخ سود بانکي، اما در نرخ تسهيلات پرداختي به واحدهاي توليدي، هيچ کاهشي صورت نگرفته و در بانک‌هاي خصوصي کماکان رقم‌هاي بالايي به عنوان نرخ سود تسهيلات، پرداخت مي‌شود، بنابراين با توجه به رسوب مانده حسابي که بانک‌ها درخواست و با نرخي که اعمال مي‌کنند، آنچه که براي بخش توليد تمام مي‌شود، بالاي ۲۸ درصد است.

به گفته لاهوتي، در بخش صادرات عليرغم همه شرايطي که براي صادرات ديده شده، به غير از بانک توسعه صادرات ايران که ميانگين سود پرداختي به مشتريان ۲۰ تا ۲۱ درصد است، مابقي بانک‌ها ۲۲ تا ۲۴ درصد است؛ لذا آنچه که در حوزه کاهش نرخ سود بانکي اتفاق مي‌افتد، تنها منافع بانک‌ها را تامين مي‌کند، چراکه آنها نرخ سود بالاتري از مردم دريافت مي‌کنند و در مقابل، نرخ پايين‌تري را به مردم بابت سپرده‌ها مي‌پردازند و اين منفعتي بر سر سفره توليد و صادرات نمي‌گذارد.

وي اظهار داشت: با توجه به اينکه بانک‌ها خود در کاهش نرخ سود پيشقدم شده‌اند، بانک مرکزي بايد بانک‌ها را اجبار کند؛ همانطور که نرخ سود سپرده را کاهش دادند، بلافاصله نرخ تسهيلات بخش توليد و صادرات را هم کاهش دهند تا صنعت و توليدات کوچک، زير بار هزينه تسيهلات گرانقيمت قد خم نکنند و سپرده‌گذاران کوچک، ضرر و زيان بيشتري متحمل نشوند.

به گفته لاهوتي، امسال قرار است که صادرات کشور ۱۰ ميليارد دلار نسبت به سال گذشته افزايش يابد در حالي که در دو ماهه ابتداي سال‌جاري نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۵ درصد کاهش را تجربه کرديم که ۷ درصد آن مربوط به کاهش صادرات صنعتي است؛ لذا اگر قرار بر افزايش صادرات باشد، بايد جهت‌گيري تغيير کند. در عين حال بايد به اين نکته هم توجه داشت که زماني مي‌توان از تراز تجاري مثبت دفاع کرد که رشد صادرات داشته باشيم، نه اينکه سهم تجارت خارجي کشور کوچک شود؛ لذا به نظر مي‌رسد رويکرد دولت بايد به جهت افزايش صادرات باشد.

وي اظهار داشت: در مورد صادرات اگر نتوانيم نرخ سود بانکي را کاهش دهيم، قيمت تمام شده افزايش خواهد يافت و صادرات توجيه نخواهد داشت. واقعيت اين است که صادرات ايران با نرخ بهره ۲۲ تا ۲۸ درصدي بسيار گرانتر از ساير کشورها است، ضمن اينکه ارزش دلار ثابت مانده و اين امر، انگيزه را براي صادرات کاهش مي دهد.

تعداد بازديد:514 آخرين تغييرات:95/04/03
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر