شنبه 3 فروردين 1398 - 16 رجب 1440 - 23 مارس 2019
صفحه اصلي/خانواده

با مشکلات مالی خانواده چطور کنار می آیید؟

با مشکلات مالي خانواده چطور کنار مي آييد؟

هيچکس نمي تواند ادعا کند در زندگيش استرس مسائل مالي را تجربه نکرده است. مشکلات مالي يکي از رايج ترين عوامل استرس زا است و معمولا علل اختلافات ميان همسران از اين قسمت زندگي نشات مي گيرد و کم کم اگر مديريت نشود، شعله ور مي شود.

گرچه شرايط سخت اقتصادي مي تواند بيشترين فشار را بر خانواه بياورد، هنوز مي توان راه هايي را يافت که خانواده را حفظ کرد و حتي شکوفايي آن را تداوم بخشيد. اگر مي خواهيد به طور موثري از عهده مشکلات اقتصادي برآييد، شما و همسرتان بايد اين اقدامات مهم را انجام دهيد اما قبل از آن عناصر کليدي در اين امر را بشناسيد.

*برنامه ريزي براي آينده اقتصاد خانواده

بي شک برنامه ريزي براي آينده زندگي در تمامي خانواده ها مطرح است. در بطن يک مدل سيستمي اقتصاد خانواده، خانواده و اقتصاد آن را نمي توان از هم مجزا کرد، بنابراين زماني که براي هر يک از آنها برنامه ريزي مي کنيم، ناگزيريم ديگري را نيز مدنظر قرار دهيم. توجه به نيازهاي آتي خانواده و همچنين شناخت فرصت ها و تهديدهاي اقتصاد خانواده در اين راستا اهميت دارد. اين کار براي تمام اعضاي خانواده مفيد خواهد بود. مي توان جلسات خانوادگي را روي اين موارد متمرکز کرد.

*انجام مشاوره هاي اقتصادي

بعضي از زن و شوهرها، پنهان کردن داشته هايشان از همسر را کاري درست مي دانند و اين در حالي است که معمولا اين شيوه راه به جايي نمي برد

بعضاً خانواده ها در مديريت اقتصادي خود از توان لازم برخوردار نيستند و يا اينکه با مسائل و مشکلاتي مواجه مي شوند که به تنهايي از عهده آنان بر نمي آيند. امروزه منابع و مراجع بسياري با موضوع اقتصاد خانواده وجود دارد. برگ برنده، شناخت مرجع شايسته و مراجعه به آن و کسب مشاوره صحيح است. از منابع بالقوه اطلاعات و مشاوره مي توان به دوستان و آشنايان، اقوام، اعضاي خانواده، همکاران شغلي و... اشاره کرد.

*افزايش سطح دانش اقتصادي خانواده

ابتدايي ترين مرجع براي افزايش سطح دانش و آگاهي و به روزماندن، کتاب ها و نشريات است. ارائه آموزش هاي لازم به فرزندان و ارتقاي سطح عمومي دانش اقتصادي خانواده مي تواند زمينه خوبي براي تصميم گيري هاي صحيح اقتصادي باشد.

* روحيه همکاري بين اعضاي خانواده

تعامل مناسب بين اعضاي خانواده و همچنين اولويت بندي نيازهاي اقتصادي سبب تقويت و سلامت اقتصاد خانواده مي شود.

- نکاتي براي بهبود اوضاع مالي خانواده

اغتشاش امور مالي مي تواند مشکلاتي جدي براي خانواده همراه بياورد. با اين حال، مديريت پول درخانواده ، کار چندان دشواري نيست و باتوجه به ميزان درآمد و تعيين دخل و خرج صحيح، اين بخش از زندگي هم مي تواند مسيري درست را طي کند. مشکلات مالي که تجربه مي کنيد در صورتي بهبود خواهد يافت که با يکديگر براي يافتن راه حل همکاري کنيد و براي مديريت موضوعات مالي در ازدواج تان اين رويکرد گروهي را ادامه دهيد. پس به اين نکات توجه کنيد:

*در مورد موضوعات مالي با همسرتان صريح صحبت کنيد

 در اين راه سخت بايد همراه هم حرکت کنيد. هيچ خريد عمده اي را بدون صحبت کردن با همسرتان درباره آن و رسيدن به توافق دوطرفه انجام ندهيد. شايد تعجب کنيد که چه تعداد خريدها يي را اگر شب قبل در مورد انجام آنها فکر کرده بوديد، انجام نمي داديد!

در خريدن با وام افراط نکنيد

اين کار يکي از عوامل مهم وارد آمدن استرس بر رابطه ازدواجي است.مصرف بخش بزرگي از حقوق دريافتي ماهانه براي پرداخت وام ها باعث مي شود، آرامش شما سلب شود و نتوانيد از زندگي با يکديگر لذت ببريد. بودجه خانواده را با همفکري هم تنظيم کنيد و اين برنامه را رعايت کنيد.

گناه را به گردن يکديگر نيندازيد

گرايش طبيعي وجود دارد که در دوران هاي سخت تقصير بدبياري تان را به گردن کس ديگر از جمله همسرتان بيندازيد. اين بازي ديگري را مقصر قلمداد کردن در مورد عشق و ازدواج بي فايده است. اين راهبرد را به کلي فراموش کنيد!

اسرار مالي نداشته باشيد

بعضي از زن و شوهرها، پنهان کردن داشته هايشان از همسر را کاري درست مي دانند و اين در حالي است که معمولا اين شيوه راه به جايي نمي برد. اگر همسر خود را فردي عاقل و قابل اعتماد مي دانيد، درآمد و مقدار مخارج شخصي تان را با او در ميان بگذاريد تا بهتر بتوانيد برنامه ريزي کنيد. اين آگاهي دونفره به شما انگيزه بيشتري براي پس اندازکردن مي بخشد.

مخارج تان را محدود به درآمدتان کنيد

هيچ اهميتي ندارد که همسايه تان فلان ماشين مدل بالا را خريده يا بچه هايش هر روز يک مدل کفش و کيف دارند. شما بايد مخارج زندگي تان را در ظرف درآمدتان بگنجانيد. اين را در خانواده نهادينه کنيد که پول تنها يک وسيله است و به خودي خود، خوشبختي نمي آورد. ماشين مدل بالا، مايه خوشحالي و احترام و افتخار نيست و الزاما بچه هايي که در رفاه بزرگ مي شوند به موفقيت دست نخواهند يافت. شما بايد خوشبختي را در بخش هايي ديگر از زندگي جستجو کنيد.

پس انداز را جدي بگيريد

در اين راه سخت بايد همراه هم حرکت کنيد. هيچ خريد عمده اي را بدون صحبت کردن با همسرتان درباره آن و رسيدن به توافق دوطرفه انجام ندهيد

هر خانواده اي قطعا به مبلغي احتياج دارد که براي مخارج غيرمترقبه داشته باشد. ماشين خراب مي شود، ناراحتي هاي جسمي پيش مي آيد، به ناگاه با موردي براي خريد مواجه مي شويد و امثال اينها که پيش بيني نمي کنيد، اما در هر صورت احتمال وقوع شان مي رود. وجود اين مبلغ براي افراد کهنسال ضروري تر است، زيرا انواع مريضي ها افراد پير را رها نمي کند. داشتن مبلغي به عنوان پس انداز، مايه آرامش شما خواهد بود.

از همين امروز اقتصادان شويد

از همين امروز براي حل مشکلات مادي به همراه هم "عمل کنيد". هنگامي عاشق يکديگر هستيد، به تنهايي عمل کردن باعث موفقيت شما نخواهد شد. زوج هايي که زندگي مشترک موفقي دارند، به همراه هم با مشکلات روبه رو مي شوند و براي يافتن راه حل تلاش مي کنند، و مي دانند که تنها راه براي حل يک مشکل مالي همکاري کردن با يکديگر است.

در هنگام موفقيت جشن بگيريد

هر وقت به موفقيت مالي مي رسيد براي مثال پرداخت وام را به پايان مي رسانيد يا راهي براي کم کردن هزينه ها پيدا مي کنيد، جشن بگيريد. مسئوليت پذيري مالي يک مزيت است. اختصاص دادن زمان به جشن گرفتن با يکديگر احساسي در شما ايجاد مي کند که رسيدن به هدف بعدي حتي دست يافتني تر است.

منابع: همشهري، جام جم

تعداد بازديد:513 آخرين تغييرات:95/04/03
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر