پنج شنبه 3 خرداد 1397 - 8 رمضان 1439 - 24 مي 2018
صفحه اصلي/قرآن

لزوم اعزام مبلغان قرآنی را بیش از پیش درک کردم

ستوده‌نيا بيان کرد:

لزوم اعزام مبلغان قرآني را بيش از پيش درک کردم

گروه فعاليت‌هاي قرآني: مدير گروه علوم قرآن و حديث دانشگاه اصفهان که اخيراً به عنوان داور مسابقات قرآن در اتيوپي حضور داشته است با اشاره به اينکه در آنجا هيچ شناختي نسبت به ايران وجود نداشت و اگر هم اندک شناختي بود جنبه منفي داشت، گفت: اين موضوع، لزوم اعزام مبلغان قرآني و فرهنگي را يادآور مي‌شود.

محمدرضا ستوده‌نيا، مدير گروه علوم قرآن و حديث دانشگاه اصفهان در گفت‌وگو با خبرگزاري بين المللي قرآن(ايكنا) با اشاره به حضور در کشور اتيوپي در هفته گذشته، براي داوري مسابقات قرآن در اين کشور، گفت: هفته گذشته، مسابقات قرآن در کشور اتيوپي و به همت رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در اين کشور برگزار شد که در آن مسابقات به عنوان داور حضور يافتم.
وي افزود: اين مسابقات که مرحله نهايي آن بود با حضور حدود 40 شرکت‌کننده برگزار شد، ‌شرکت‌کنندگان بانو و‌ آقا در رشته‌هاي حفظ 10 جزء، ‌20 جزء،‌ حفظ کل و قرائت قرآن کريم رقابت داشتند،. اهميت اين مسابقات از آنجا مشخص شد که نفر اول اين مسابقات به مسابقات بين‌المللي قرآن جمهوري اسلامي ايران در سال آينده اعزام خواهد شد.
اين داور مسابقات بين‌المللي قرآن تصريح کرد: در اين مسابقات، علاوه بر داور ايراني، داوراني از کشور اتيوپي نيز حضور داشتند، يکي از داوران اين مسابقات مسئول برنامه‌ها و حلقات قرآني کشور اتيوپي بود و از اين نظر مي‌توان گفت که اين مسابقات به نوعي مورد تأييد کشور اتيوپي نيز بود.
ستوده‌نيا در ادامه با اشاره به سطح بالاي اين مسابقات، گفت: به لحاظ سطح شرکت‌کنندگان به خصوص در رشته حفظ قرآن کريم شاهد حضور شرکت‌کنندگان سطح بالايي بوديم و در حد مسابقات بين‌المللي قرآن ايران بود. علاوه بر اين حفظ بانوان هم از سطح بالايي برخوردار بود.
وي در ادامه با اشاره به اينکه اين مسابقات در سال‌هاي قبل نيز برگزار شده است، گفت: امسال اين مسابقات با گستردگي بيشتري برگزار شد و استقبال خوبي از آن نيز به عمل آمده بود.
اين داور مسابقات بين‌المللي قرآن در مورد شناخت مردم اين کشور از فعاليت‌هاي قرآني در ايران، تصريح کرد: متأسفانه نه تنها شناختي در مورد فعاليت‌هاي قرآني ايران وجود ندارد، بلکه يک تفکر بسيار غلطي در مورد شيعه و فعاليت‌هاي شيعه وجود دارد که ضروري است تا مبلغاني به آنجا اعزام شوند و اين تفکرات غلط را که در ميان اهل سنت آنجا هست، ترميم و اصلاح کنند.
مديرگروه علوم قرآن و حديث دانشگاه اصفهان در بخش ديگري از اين گفت‌وگو به برنامه‌هاي جنبي اين سفر اشاره کرد و گفت: در حاشيه داوري اين مسابقات چند برنامه تبليغي و ترويجي نيز برگزار شد که از جمله آنها مي‌توان به حضور در بين جمعيت شيعيان آديس‌آبابا و تلاوت قرآن اشاره کرد. همچنين در حسينيه پاکستاني‌ها و هندي‌هاي مقيم اتيوپي نيز حضور داشتم که برنامه‌هايي در آنجا نيز اجرا شد.
وي اظهار کرد: در ادامه نيز ديدار مهمي با رئيس علماي اهل سنت اتيوپي و قاضي فدرال يا همان قاضي‌القضات اين کشور داشتيم و مباحثي را مطرح کرديم،‌ ديدار مهم ديگري که صورت گرفت، ديدار با مسئولان دانشگاه «مکان اي يسوس» که يکي از دانشگاه‌هاي مهم مسيحيت در کشور اتيوپي است، بود. در اين ديدار نيز مباحث و تبادل اطلاعات خوبي صورت گرفت و علاوه بر اينکه ما در جريان فعاليت‌هاي آنها قرار گرفتيم، آنها نيز در جريان کارهاي فرهنگي در دانشگاه‌هاي ايران و به خصوص دانشگاه اصفهان و دانشگاه مذاهب قم قرار گرفتند.‌

تعداد بازديد:417 آخرين تغييرات:95/04/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر