شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/خانواده

سرماکده ای که دو نفری ساخته اید

سرماکده اي که دو نفري ساخته ايد

فضاي سردي در خانه حکم فرماست. پيوندي که با کدورت ها روز به روز کمرنگ تر مي شود. زن و شوهر از يکديگر فاصله مي گيرند و چون نمي توانند مسئله را حل کنند، صورت مسئله را پاک مي کنند تا ديگر براي يافتن جواب آن در کنار هم نباشند.

طلاق عاطفي به معناي جدايي روحي و معنوي زوجين از يکديگر است. در اين شرايط تعهد زوجين نسبت به يکديگر از بين مي رود و علت اصلي ماندن آنها در کنار هم صرفا به دليل کودکشان است که مي تواند تاثيرات بدي بر روي کودک بگذارد. همچنين ننگ و برچسبي که به ويژه به زنان پس از طلاق مي زنند و سوء استفاده هايي که از زنان مطلقه در جامعه مي شود و مسائل مالي زنان، از علل عدم جدايي و طلاق زوجين است.

طلاق عاطفي در راه است

بيگانگي دنياي دو نفر، تمامي لبخندهاي دوره هاي آغازين زندگي را از ياد مي برد و عادت به بودن جايگزين تمامي صحبت هاي اول مي شود. گاهي اوقات درک ناصحيح از رفتار و گفتار يکديگر يا عدم شناخت کافي از روحي  ات طرف مقابل مي تواند به بي علاقگي و سردي نسبت به شريک زندگي منتج شود.

وقتي تنهايي عادت هر روزه شود

رابطه زن و شوهري مانند گلدان ياس است که بايد هر روز آبياري شود تا بوي گل هايش مست تان کند. براي تکراري نشدن رابطه بايد هر دو نفر تلاش کنند

يکي از شاخص هاي کليدي در طلاق عاطفي اين است اين که در تنهايي آرامش بيشتري دارند. کارها و تفريحات مشترک به شدت کم مي شود و هر کس برنامه زندگي خود را انگار که تنها زندگي مي کند پيش مي برد، وقتي تنهايي عادت هر روزه شود مي تواند جزء علائم طلاق عاطفي باشد.

عدم تمايل به گفت و گو

 بي توجهي به صحبت هاي فرد مقابل، بي حوصلگي در گوش دادن و حرف زدن يا سکوت برابر صحبت هاي همسر يا تلاش براي پايان دادن به مکالمه يا عوض کردن موضوع مکالمه.

بروز خشم

به جاي توجه به خواسته هاي همسر، بيشتر به خواسته هاي خود توجه مي کند، به راحتي احساسات منفي و خشم بروز مي دهد بدون اين که به احساسات همسرش توجه کند.

سرد، خيلي سرد

در قبال اعتراض به بي توجهي و سردي، به راحتي مشکل را انکار مي کند و حتي تمايلي به بحث در مورد آن ندارد.

رابطه جنسي کاهش مي يابد

رابطه جنسي(304060) و ابراز محبت طرفين بسيار کم مي شود، حرف هاي دلپذير، تمجيد و تحسين، تبادل عاطفي چه کلامي چه لمسي، بسيار کاهش پيدا مي کند.

راهکاري براي عبور از دره طلاق خاموش

گذر از همه موارد نکته حائز اهميت اين است که آسيب طلاق عاطفي در اغلب موارد چند برابر طلاق قانوني است. اين که فرد در عين زندگي با فردي ديگر زير يک سقف، تنهايي و انزوا پيشه کند و رضايتي از زندگي اش نداشته باشد، فشار روحي مضاعفي است. بخش اعظم بي توجهي زوج ها به يکديگر ناشي از ناآگاهي از مهارت هاي ارتباطي است که مانع از بروز احساسات و عواطف مي شود يا مانع از بروز عواطف و احساسات به شکل سازنده و سالم مي شود. مطمئنا اين مشکل هم مانند هر مشکل ديگري راه حل هايي دارد که با هم مرور مي کنيم.

نگذاريد تکراري شويد

رابطه زن و شوهري مانند گلدان ياس است که بايد هر روز آبياري شود تا بوي گل هايش مست تان کند. براي تکراري نشدن رابطه بايد هر دو نفر تلاش کنند اما اگر ديديد که زندگيتان يکنواخت شده و قلب تان چون گذشته براي همسرتان نمي تپد، خودتان دست به کار شويد. شايد نوشتن يک نامه،خريد يک دسته گل، يک قرار شام دو نفره، تغيير در ظاهر و رسيدگي به سر و لباس و هر کار ديگري که به ذهن خودتان مي رسد، بتواند دوباره شما را به هم نزديک تر کند.

رابطه جنسي در اوج

به رابطه زناشويي، نگاه صرفا جنسي نداشته باشيد. اين رابطه، زمان مناسبي است براي بده بستان هاي عاطفي. بگذاريد در هر شرايطي که هستيد، اتاق دونفره تان، يک فضاي آرام و رمانتيک باشد براي ساختن بهترين لحظات. اگر شما رابطه جنسي تان را در اوج نگه داريد، زندگي تان ضد ضربه مي شود. اگر براي اين رابطه برنامه مشخصي نداشته باشيد، تکراري و از روي اجبار عمل کنيد، خيلي زود از کيفيت و کميت آن کم خواهد شد و اين موضوع خود علتي براي دور شدن شما از هم مي شود.

دنياي کلمات قرمز را بشناسيد

تو آنقدر بي مسئوليتي که نمي دانم چرا با تو ازدواج کردم؟ در آينه به خودت نگاه کرده اي؟ چرا مثل زن هاي امروزي نيستي؟ همان بهتر که صبح زود از خانه بروي و دير وقت برگردي، حضور تو فقط کار مرا زيادتر مي کند......
نه اشتباه نکنيد اينها جملات يک نمايشنامه کمدي نيست بلکه مکالماتي است که در خيلي از خانواده ها، عادي شده است. برخي  همسران وقتي مدتي از ازدواجشان مي گذرد و با هم خودماني مي شوند، فکر مي کنند هرچيزي که به ذهنشان رسيد را به هر نحوي که بخواهند بايد ابراز کنند. اما از اين موضوع غافلند که حرف هاي خيلي ساده که گاهي در وسط دعوا و بدون منظور بيان مي شود، مي تواند قلب طرف مقابل را جريحه دار کند و اثر آن براي هميشه بماند.

در خانه  تان بمب کار نگذاريد

به رابطه زناشويي، نگاه صرفا جنسي نداشته باشيد. اين رابطه، زمان مناسبي است براي بده بستان هاي عاطفي. بگذاريد در هر شرايطي که هستيد، اتاق دونفره تان، يک فضاي آرام و رمانتيک باشد براي ساختن بهترين لحظات

بسياري از سرد شدن ها و دور شدن هاي زناشويي به اين علت است که دو نفر نمي دانند هر حرف آنها مي تواند چه تاثيري بر زندگي شان داشته باشد. کلماتي چون دوستت دارم، عزيزم، تو زيباتريني مرد روياهاي مني مثل شارژر زندگي عمل مي کنند اما توهين، ناسزا و کلمات نامناسب مانند بمبي تمام داشته هاي عاطفي زن و شوهر را دود کرده و بين شان فاصله مي اندازد.

بچه ها قربانيان طلاق خاموش

فراموش نکنيد که شما باعث به دنيا آمدن فرزندتان هستيد پس وظيفه داريد تا آنجا که مي توانيد در خوشبختي آنها بکوشيد. فکر نکنيد براي خوشبخت کردن آنها بايد اسباب بازي هاي گران بخريد يا آنها را در مدارس غيرانتفاعي ثبت نام کنيد.
عاملي که
فرزند  شما را خوشبخت مي کند اين است که او احساس کند در فضايي سرشار از عشق و علاقه زندگي مي کند. بچه ها باهوش تر از آني هستند که فکر مي کنيد. طلاق روي آنها آسيب هاي بي شماري وارد مي کند. زندگي زناشويي با دعوا و اختلاف هم آنها را آزار مي دهد اما طلاق خاموش، صدمه هايي جبران ناپذير به احساس و آينده آنها خواهد زد.

سقفي در خارج خانه

زن و مردي که از هم جدا مي شوند اما طلاقشان جايي حک نمي شود، آسيب هاي زيادي مي بينند. آنها سرشار از نيازهاي ارضا نشده باقي مي مانند در حالي که اگر جدايي شان رسمي بود، اين امکان وجود داشت هر کدام با فرد ديگري شروعي دوباره و منطقي داشته باشند.
آنها به خاطر منع شرعي و قانوني و اجتماعي ممکن است که خطا نکنند اما دنياي پر از تنهايي، نبود يک همدم، دوست نداشتن و دوست داشته نشدن،هرکدام مي تواند از نظر روحي براي شان بسيار تخريب کننده باشد.
اگر تقيدات مذهبي و خود کنترلي بالايي نداشته باشند، به سمت روابط خارج از خانه روي مي آورند که اين روابط مي تواند از چت روم ها تا ارتباط با همکاران را شامل شود. جامعه اي که در آن زنان و مردان نيازهايشان را اين گونه برطرف کنند، سرشار از
بي اعتمادي و بيماري و ناامني خواهد بود. طلاق عاطفي زنگ خطري است که همه بايد آن را جدي بگيرند.

منابع: ابتکار، سلامانه، جام جم

تعداد بازديد:447 آخرين تغييرات:95/04/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر