چهارشنبه 24 مهر 1398 - 17 صفر 1441 - 16 اكتبر 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

برجام کم هزینه ترین راه برای رسیدن به اهداف و تامین منافع بود

روحاني در ديدار با دست اندرکاران برجام:

برجام کم هزينه ترين راه براي رسيدن به اهداف و تامين منافع بود

رييس جمهور با قدرداني از دست اندرکاران برجام گفت برنامه جامع اقدام مشترک (برجام )، کم هزينه ترين راه براي رسيدن به اهداف و منافع ايران اسلامي بود.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت الاسلام حسن روحاني شنبه شب و در ضيافت افطار با دست اندرکاران برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اظهارداشت: ترديدي نيست که اگر ارشادات ، حمايت ها و دفاع قاطع مقام معظم رهبري نبود ، در پيشبرد برجام با مشکل مواجه مي شديم.

روحاني با اشاره به بررسي برجام در شوراي عالي امنيت ملي و مجلس شوراي اسلامي گفت: اين کار بزرگ با کمک هم انجام شد و مصحلت هم همين بود که همه بيايند. هر جا که شبهه اي وجود داشت مورد توجه قرار گرفت و اين بسيار با اهميت بود.

رييس جمهور با تاکيد بر ضرورت بهره گيري از فضاي برجام اظهارداشت: دوره پيش از برجام سپري شده است و اکنون رسانه هاي همگاني ، دولت و مجلس و همه دلسوزان بايد به اين بيانديشند که چگونه مي توان از فضاي پسابرجام در راستاي منافع ملي بيش از پيش بهره گرفت.

روحاني ، با تاکيد بر اينکه "راهي جز وحدت و اتحاد نداريم"، گفت: برجام مخالف داشت و هنوز هم نه تنها در آمريکا ، اروپا و منطقه که حتي در ميان برخي کشورهاي نزديک هم که متاسفانه به غلط نگران قدرت ايران هستند ، مخالف دارد و به شدت در حال تلاش عليه برجام هستند و در اين ارتباط ما بايد از اين دستاورد، مراقبت و حفاظت کنيم و به دست دشمنان منافع ايران، بهانه ندهيم.

رييس جمهور پرهيز از سردادن برخي شعارهاي غير ضروري و بي نتيجه را ضروري دانست و گفت: بلند داد زدن، امنيت و منافع ملي ما را تقويت نمي کند. آن چيزي که قدرت ملي ما را افزايش مي دهد تقويت واقعي قدرت دفاعي ، پيشبرد سياستهاي اقتصاد مقاومتي و اهداف سند چشم انداز 20 ساله ، تحقيقات دفاعي و جذب سرمايه است اما طرح برخي شعارها، صرفا به دست آنهايي که به دنبال ايران هراسي هستند ، بهانه مي دهد و موضع آنها را تقويت مي کند.

روحاني مطرح کردن بحث هسته اي از سوي برخي قدرت ها را محصول ايران هراسي برشمرد و گفت : ما در مقابل تلاش کرديم به همگان بگوييم که تعامل با ايران به نفع همه است، ايران يک تهديد و خواهان دستيابي به تسليحات اتمي نيست.

رييس جمهور اظهارداشت: ايجاد اشتغال براي جوانان ، رشد اقتصادي و بهره برداري از منابع مشترک نفت و گاز از جمله اهداف برجام بوده و هست و امروز همگان بويژه رسانه هاي همگاني،  اساتيد دانشگاه ها و  کارآفرينان بايد دست به دست هم دهند و در جستجوي راههاي استفاده بهتر ازفرصت هاي پسابرجام باشند.

روحاني  تاکيد کرد که نبايد از برخي حملات بهراسيد و اين حرکت ها نبايد در روحيه و عزم شما ذره اي خلل ايجاد کند.

رييس جمهور در ابتداي سخنان خود نيز با اشاره به اينکه مراسم افطاري در اين شب به پاس قدرداني از همه کساني است که در زمينه حل يک معضل بزرگ ملي که شکل بين المللي به خود گرفته بود، قدم هاي موثر و کارسازي برداشتند، ادامه داد: رسانه هاي کشور خدمت بزرگي براي اطلاع رساني در زمينه برجام انجام دادند که بايد کماکان به اين خدمت ادامه دهند.

روحاني با مرور روند طولاني مذاکرات هسته اي افزود: يک معناي ظاهري مذاکرات ، نصيحت و بيانيه صادر کردن و همچنين اعلام شهر و زمان جلسه بعدي بود که ممکن است اين نوع مذاکرات صدسال طول بکشد و اين حل و فصل نبود بلکه ادامه دعوا است. اما مذاکره به معناي واقعي اين است که طرف هاي مذاکره کننده ، در رسيدن به اهداف و مقاصد تعيين شده ،  قدم هاي مشخص و متقابلي بردارند.

رييس جمهور با اشاره به برنامه بدخواهان کشور و ملت براي به صفر رساندن فروش نفت ايران در بازارهاي جهاني، گفت: البته نبايد اقتصاد کشور تک محصولي و متکي به نفت باشد اما بايد در نظر داشت که براي نجات از اقتصاد نفتي يک برنامه بلند مدت نياز است.

روحاني ، تلاش دشمنان براي کاهش درآمدهاي نفتي ، مسدود کردن فعاليت هاي بانکي و افزايش تا 20 درصدي هزينه هاي نقل و انتقالات مالي را از اقداماتي برشمرد که دشمنان پيش از برجام مرحله به مرحله اجرا کردند  و اظهارداشت :با کشاندن پرونده ايران به شوراي امنيت  و قراردادن ما  تحت مواد 40 و 41 فصل هفتم منشور سازمان ملل و در مرز ماده 42 قرار دادن به آن معنا بود که هر زماني ممکن بود کشور، درگير يک توطئه نظامي از سوي بدخواهان شود.

رييس جمهور ، يک راه حل اين معضل را مذاکره ذکر کرد و گفت:  آغاز مذاکره اي جدي با طرف مقابل و با راهبرد برد- برد، يکي از راههاي پايان دادن به اين وضعيت بود و معتقدم اگر در اين مسير حرکت نمي کرديم، موفق نمي شديم و اين مسير و راه را در انتخابات 92  به عنوان يک وعده به مردم مطرح کردم  و مردم نيز درهمان انتخابات ، به اين مسير و راهبرد راي دادند.

روحاني اظهارداشت: در چارچوب اين مذاکرات و در نهايت برجام ، به توافقي دست يافتيم که مساله بسيار پيچيده پي ام دي ، حل و فصل گرديد ، کشور از فصل هفتم خارج و تحريم ها بتدريج برداشته و مسير تقويت برنامه دفاعي کشور نيز گشوده شد و اينها موفقيت بزرگي در راستاي منافع ملي بود.

رييس جمهور افزود: امروز حقوق هسته اي ايران اسلامي که خواست ملت بود، تثبيت شده است ،به گونه اي که اکنون  يو اف سيکس و آب سنگين مي فروشيم و کيک زرد خريداري مي کنيم و همزمان هزينه هاي واردات، کاهش و مسير ارتباطات بانکي هموار و زمينه براي سرمايه گذاري مهيا شده است و ما بايد قدردان اين کار بزرگ ملي باشيم.

در ابتداي اين مراسم نيز مسعود پزشکيان نائب رييس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به بحث ها و تبادل نظرات گوناگون ميان نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و مسولان هسته اي و سياست خارجي پيرامون برنامه هسته اي کشور و مسيري که بايد در اين راستا طي شود، گفت: پيش از برجام هر قطعنامه اي عليه ايران در سازمان ملل متحد با راي بالا به تصويب مي رسيد، اما امروز وحدت جهاني عليه کشور ما شکسته شده و اين دستاورد بزرگ برجام است.

نائب رييس مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اينکه بايد واقعيت ها را به درستي براي مردم بازگو کرده و مسير حرکت و هدفمان را بدانيم، خاطر نشان کرد: برجام دستاوردهاي بزرگي براي کشور و ملت داشته است و شيطنت هاي آمريکا و اسراييل هم در اين مسير به خاطر ذات دشمني آنان با ملت ايران است.

پزشکيان با بيان اينکه دشمنان ملت ايران نمي خواهند تا اين کشور و مردم روي پاي خود بايستند، گفت: ملت ايران روي پاي خود خواهد ايستاد و از مسير تعامل و گفتگو براي رسيدن به اهداف خود استفاده خواهد کرد.

شافع استاد حقوق بين الملل دانشگاه شهيد بهشتي نيز در اين مراسم در بيان ابعاد حقوقي دستاورد برجام با اشاره به پروسه ارجاع برنامه ايران از آژانس به شوراي امنيت و صدور قطعنامه ها عليه ايران، افزود: برجام نشان داد که حقوق بين الملل ضمانت اجرايي داشته و با استفاده از قواعد حقوق بين الملل مي شود يک چالش بزرگ را پشت سر گذاشت.

وي با بيان اينکه اين موفقيت نشان داد که تيم مذاکره کننده هسته توانستند دستاوردهاي بزرگي را نصيب ملت ايران کنند، اظهار داشت: مهمترين دستاورد حقوقي توافق برجام پايان دادن به يک چالش بزرگ در فصل هفتم منشور سازمان ملل  عليه ايران بود.

اين استاد حقوق بين الملل دانشگاه شهيد بهشتي با اشاره به اينکه موضوع هسته اي ايران و رفتن پرونده به فصل ٧ مي توانست در تفاسير گسترده اي بهانه ها را براي حمله نظامي به ايران فراهم بياورد، گفت: برجام توانست پرونده ايران را از چارچوب فصل ٧ بيرون بياورد و اين در تاريخ حقوق بين الملل بي نظير است.

شافع خاطرنشان کرد: برجام شجاعتي به ايران داد که به ديگر چالش ها و مسائل خود نيز در عرصه بين الملل از منظري حقوقي بنگرد.

وي با اشاره اينکه خوشبختانه امروز يک نگاه جديد مبتني بر حقوق بين الملل در عرصه سياست خارجي کشور وجود دارد، گفت: دستاوردي که امروز تيم مذاکره کننده هسته اي در توافق برجام به دست آورده نشان از قدرت تعامل، درايت، بصيرت و توانايي اين تيم است.

عقيلي مدير عامل بانک خاورميانه نيز بر ضرورت اصلاح سيستم بانکي داخلي براي ارتباط با بانک هاي بين المللي تاکيد کرد و گفت: اگر بانک هاي داخلي با احتياجات بين المللي تطبيق يابند، قطعا بانک هاي بزرگ دنيا علاقمند به همکاري با بانک هاي کشور خواهند بود.

تعداد بازديد:524 آخرين تغييرات:95/04/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر