چهارشنبه 5 ارديبهشت 1397 - 9 شعبان 1439 - 25 آپريل 2018
صفحه اصلي/قرآن

تحلیل «سیف» از مسابقات قرآن الجزایر/ نمره صحت حفظ «تکبیری» صد بود.

در فرودگاه امام خميني(ره) مطرح شد:

تحليل «سيف» از مسابقات قرآن الجزاير/ نمره صحت حفظ «تکبيري» صد بود.

گروه فعاليت‌هاي قرآني: استاد راهنماي نماينده کشورمان در مسابقات بين‌المللي قرآن الجزاير با اشاره به آئين‌نامه کلي و غير دقيق اين رقابت‌ها و تأييد حسن حفظ خوب محمدرسول تکبيري گفت: ما با اين حضور، مي‌خواستيم ثابت کنيم که در جريان‌هاي مهم قرآني به صورت فعال شرکت کرده و سعي کنيم تا نگاه متعادل، منطقي و رشديافته در ايران را به جاهاي ديگر نيز سرايت دهيم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري بين المللي قرآن(ايكنا) ، محمدرسول تکبيري، نماينده اعزامي جمهوري اسلامي ايران به مسابقات بين‌المللي قرآن کشور الجزاير ساعت 10:25 امروز، دوشنبه، 14 تيرماه از طريق فرودگاه امام خميني(ره) وارد کشور شد و مورد استقبال تيم خبري ايکنا و مهدي دستياري، نماينده سازمان اوقاف و امور خيريه قرار گرفت.

سيدمهدي سيف، مدرس، حافظ کل و کارشناس قرآني که به عنوان استاد راهنما با نماينده کشورمان به الجزاير اعزام شده بود، در بدو ورود به فرودگاه امام خميني(ره)‌ طي گفت‌و‌گويي با خبرنگار ايکنا در رابطه با تحليل مسابقات حفظ قرآن در خارج از کشور بيان کرد: هر کشوري رسم و رسوم، گرايش، قوانين و برنامه‌هاي مربوط به خود را در مسابقات قرآن اجرايي مي‌کند و از اين رو توقعات ما از اين مسابقات با توجه به شرايطش شدت و ضعف دارد. در کشور الجزاير نيز توجه نسبتاً خوبي به قرآن شده بود.

سيف اظهار کرد: براي مثال، نماينده کشورمان در اين مسابقات از نظر حسن حفظ، درجه يک و نمره ايشان صد بود. تکبيري، هيچ اشکال و ضعفي در حفظ نداشت و همه حضار با نگاه اعجاب‌انگيز به تلاوتش گوش سپرده بودند. 

برگزاري مختلط مسابقات قرآن الجزاير؛ نکته منفي اين مسابقات

وي با بيان اينکه از نظر صوت و تجويد، داوران سلايق خود را اعمال کردند و نحوه داوري در آنجا به اين صورت بود که هر داور تمام رشته‌ها را با هم نمره مي‌داد، اظهار کرد: در ايران، داوري برخلاف اين امر انجام مي‌شود و رشته‌بندي شده است و هر داوري با تمرکز بر روي رشته خود کار قضاوت را انجام و نمره مربوطه را مي‌دهد. اما در الجزاير، حفظ، تجويد، صوت و لحن و وقف و ابتدا را يک داور با هم و با سليقه و گرايش شخصي قضاوت مي‌کند.

کارشناس قرآني کشور با اشاره به اينکه آئين‌نامه مسابقات الجزايز، کلي بود و دقتي در آن صورت نگرفته بود، ادامه داد: به هر حال چون رئيس هيئت داوران، سوري‌الاصل بود، حافظ سوري اول شد و سه رتبه اول مسابقات، بيشتر مطرح بودند در حالي که بعضي حفاظ، خيلي قوي خواندند و تجويد و صوت و لحنشان سالن مسابقات را تکان داد، اما در نهايت مقامي کسب نکردند.

وي گفت: براي مثال، داوران گاهي به مبالغه و تکلف در قرائت نمره مي‌دادند در حالي که در ايران عکس اين قضيه وجود دارد و ما معتقديم بايد متعادل و به اندازه مطلوب داوري کرد و داوري‌هايي که به تکلف و افراط نمره مي‌دهند، قبول نداريم.

سيف اظهار کرد: بايد در اين زمينه، داوران مطرح را دعوت کنيم و با ايشان گفت‌و‌گو و تفاهم کنيم که البته در اين ميان سنگ‌اندازي فراواني وجود خواهد داشت، يعني سياست، دخالت مي‌کند و اينطور نيست که ما با يک نگاه بي‌طرفانه بخواهيم تجزيه و تحليل کنيم و قطعاً مسائل سياسي، گرايش‌ها و سلايق در اين موضوع دخالت دارند.

وي ادامه داد: ما با اين حضور، مي‌خواستيم ثابت کنيم که ما در جريان‌هاي قابل توجه قرآني به صورت فعال و سازنده شرکت کرده و سعي مي‌کنيم تا نگاه متعادل، منطقي و رشديافته در ايران را به جاهاي ديگر هم سرايت داده و هدايت کنيم.

برگزاري مختلط مسابقات قرآن الجزاير؛ نکته منفي اين مسابقات

کارشناس قرآني کشور اظهار کرد: نکته بسيار مهم ديگر اين است که در دنيا طوري تبليغ مي‌شود که قرآن موجود در ايران با قرآن‌هاي ديگر تفاوت دارد، ولي وقتي حافظ ايراني در مسابقاتي اين‌چنيني شرکت کرده و قرآن را با اقتدار و صددرصد از حفظ مي‌خواند، همه احساس مي‌کردند که قرآن ما همان قرآن ساير مسلمين است و بسياري از اين شايعات عليه ايران بي‌اساس، سياسي و منافقانه است. در مجموع اين سفر براي ما در مشارکت در فعاليت‌هاي قرآني مثبت و سازنده بود.

وي در ادامه در رابطه با سطح مسابقات بيان کرد: در اين مسابقات، متسابقان از حدود 55 کشور جهان شرکت کرده بودند که ما با بسياري از ايشان گفت‌و‌گو داشته و حتي وارد مسائل فني شديم و ايشان نيز وقتي با ما گفت‌و‌گو مي‌کردند با نگاه قابل توجهي نسبت به ما کرنش و خيلي از ايشان اظهار تواضع مي‌کردند و خيلي‌ها براي آمدن به ايران اظهار تمايل داشتند.

کارشناس قرآني کشور با اشاره به اينکه به مسئولان برگزاري مسابقات پيشنهاد داديم تا يک جلسه گفت‌وگو و ارزيابي ويژه شرکت‌کنندگان برگزار شود، ادامه داد: اين پيشنهاد براي اين امر مطرح شد تا متسابقان با کم و کيف مسابقات آشنا شده و بتوانند سؤالات خود را مطرح کنند و داوران مسابقات نيز با شرکت در اين جلسه، شرکت‌کنندگان را در جريان نحوه داوري خود قرار دهند که عملاً اين اتفاق نيفتاد.

وي با اشاره به اينکه الجزاير کشوري است که سال‌ها کشمکش سياسي و نظامي در آن حاکم بوده، تصريح کرد: پس از مدت‌ها مقداري آرامش در کشور الجزاير ايجاد شده ولي هنوز حالت امنيتي در آن احساس مي‌شود.

حضور نماينده ايران در مسابقات جهاني ضروري است

سيف با بيان اينکه قطعاً اين نياز وجود دارد که متسابقان ما به مسابقات قرآن بين‌المللي به‌ويژه مسابقات الجزاير اعزام شوند، اظهار کرد: مي‌توان گفت که مسابقات کشور الجزاير در مقايسه با مسابقات ديگر کشورها در حد متوسط برگزار مي‌شود.

وي در ادامه سخنان خود در اين زمينه با بيان اينکه متسابقان در اين مسابقات از سن 16 تا 25 سال شرکت کرده بودند، تصريح کرد: البته برخي کشورها کودکان هفت و هشت ساله را در مسابقات شرکت داده بودند و مسئولان مسابقات نيز پذيرفته بودند.

سابقه‌اي بدون سطح‌بندي

کارشناس قرآني کشور افزود: نکته قابل توجهي ديگري که در مسابقات الجزاير ديده شد اين است که در اين مسابقات کوچک و بزرگ،‌ زن و مرد، همگي به طور مخلوط مسابقه مي‌دادند و اين خيلي نامناسب بود که حتي در مسابقات ورزشي مانند المپيک نيز اينطور نيست و هم‌سنخ بودن رقبا يک اصل است.

وي با اشاره به اينکه اين قضيه را با مسئولان مسابقات در ميان گذاشتيم و بيان کرديم که اين امر منطقي نيست، گفت: گرچه تمامي بانوان شرکت‌کننده در نهايت حجاب اسلامي و شايستگي در اين مسابقات شرکت کرده بودند، اما اين مخلوط بودن مسابقات نيز پديده‌اي بود که در مسابقات الجزاير آن را مشاهده کرديم.

سيف در ادامه بيان کرد: در بخش اختتاميه مسابقات نيز يک مسابقه نوباوگان الجزايري نيز برگزار شد که بين‌المللي نبود، ولي به صورت خيلي زيبا برگزار شد و حضور کودکاني که در اين مسابقه بسيار باقدرت شرکت کرده بودند، جالب توجه بود.

وي با بيان اينکه اميدواريم در کشور ما مسابقات بيش از اين چيزي که وجود دارد، بازساي و بازنگري شود تا بتوانيم يک منطق خوب و تفاهمي را به همه دنيا عرضه کنيم، اظهار کرد: اگر با سياست‌هاي معقول و سنجيده و مدبرانه فعاليت کنيم، همه کشورهاي اسلامي و جهان اسلام مي‌پذيرند که از تجربيات ارزشمند جمهوري اسلامي استقبال کرده و الگو بگيرند.

کارشناس قرآني کشور در ادامه تصريح کرد: يک نکته بسيار مهم که بايد به آن اشاره شود اين است که محمدرسول تکبيري، نماينده اعزامي کشور به مسابقات الجزاير، واقعاً قهرمان و بسيار شايسته است. حفظ ايشان صددرصد کامل و داراي لحني زيبا و استعداد بسيار خوبي است که ان‌شاءالله در آينده در رده‌هاي درجه يک، حرفي براي گفتن خواهد داشت.

وي در پايان تصريح کرد: نکته ديگري که بايد به آن اشاره کنم و با اصرار نيز مي‌خواهم بگويم اين است که تنها رسانه‌اي که در فرودگاه حاضر شد، رسانه ايکنا بود که از عوامل اين خبرگزاري تشکر ويژه داريم و ان‌شاءالله ساير رسانه‌ها که حضور نداشتند نيز در آينده وظايف خود را بهتر انجام ‌دهند.

تلاوت رضايت‌بخشي داشتم

محمدرسول تکبيري، نماينده اعزامي جمهوري اسلامي ايران در مسابقات بين‌المللي الجزاير اظهار کرد: به توفيق الهي توانستم در اين مسابقات شرکت کنم و به عقيده خود نيز تلاوت رضايت‌بخشي داشتم ولي در اين مسابقات سليقه جايگاه زيادي داشت و اين امر موجب شد تا به مقامي دست پيدا نکنم.

برگزاري مختلط مسابقات قرآن الجزاير؛ نکته منفي اين مسابقات

وي در ادامه با بيان اينکه سطح شرکت‌کنندگان در اين مسابقات خيلي خوب بود، تصريح کرد: شرکت‌کننده سوري که مقام اول را کسب کرد، ‌خيلي با تکلف مي‌خواند و داوران دقيقاً برخلاف چيزي که اظهار مي‌کردند، نمره دادند که البته دليل اين امر هم اين است که رئيس هيئت داوران از سوريه بود.

تکبيري در ادامه با اشاره به استقبال خوب مسئولان الجزايري نيز بيان کرد: حضور مردم در اين مسابقات بسيار کمرنگ بود و در سالن مسابقات که بيش از دويست نفر گنجايش داشت، تمامي حضار تقريبا از شرکت‌کنندگان بودند و خيلي از صندلي‌ها خالي بود.

وي با اشاره به اينکه رقباي حاضر در اين مسابقات خيلي خوب بودند و حتي کساني بودند که خيلي خوب مسابقه دادند ولي رتبه مورد نظر را نياوردند، اظهار کرد: از لحاظ آئين‌نامه‌اي، آئين‌نامه مسابقات الجزاير بسيار کلي بود و هر داوري تمام موارد را به صورت کلي نمره مي‌داد يعني هر پنج داور مسابقات در تمامي زمينه‌هاي حسن حفظ، صوت، لحن، تجويد و وقف و ابتدا نمره مي‌دادند و ميانگين گرفته مي‌شد.

تکبيري با اشاره به اينکه آئين‌نامه مسابقات به صورت کلي و در يک صفحه گنجانده شده بود، اظهار کرد: در اين مسابقات که چهار سؤال يک و نيم صفحه‌اي براي هر حافظ در نظر گرفته شده بود، به صورت مقايسه‌اي نمره کلي داده مي‌شد و مي‌توان گفت عدالتي در سؤالات رعايت نشده بود؛ چراکه برخي سخت سخت و برخي راحت انتخاب شده بود.

تعداد بازديد:590 آخرين تغييرات:95/04/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر