چهارشنبه 28 شهريور 1397 - 9 محرم 1440 - 19 سپتامبر 2018
صفحه اصلي/خانواده

چطور با بیماری همسرم کنار بیایم؟

چطور با بيماري همسرم کنار بيايم؟

ممکن است همسر شما مبتلا به سرطان شده باشد و هنگامي که در ابتدا تشخيص سرطان در همسرتان داده مي‌شود، احساس رنجش و خشم را در شما برمي‌انگيزد. کمي گنگ مي شويد، ماهها و روزهاي اول سعي مي‌کنيد به همسرتان دلداري دهيد، اگر همين روند ادامه پيدا کند خوب است اما گاهي شما از تهاجم سرطان به ازدواج‌تان خشمگين هستيد و مي دانيد بايد چه کنيد؟

همراهي شما با همسرتان در مراحل مختلف درمان، نقش بسيار مهمي در پيشرفت درمان دارد. همسر شما به علل مختلفي نياز به حضور، همراهي و همدلي شما براي تصميم‌گيري و انجام امور درماني خود خواهد داشت. شما بايد در روزهايي که همسرتان براي معاينه و انجام امور درماني نزد پزشک مي‌رود با او همراه باشيد تا ضمن آگاهي از مراحل درمان، او را در تصميم‌گيري‌ها کمک کرده ولي تصميم‌گيري نهايي را به او محول کنيد. چرا که اوست که بايستي براساس شناخت واقعي از روحيات خود براي آينده تصميم‌گيري نمايد.
در زير به برخي از علل رايج احساس خشم و رنجش مي‌پردازيم:

فداکاري اجباري:

پيش از ابتلاي همسرتان به سرطان ، ممکن است براي جمع کردن پول براي رفتن به تعطيلات اضافه کاري کرده باشيد، اما اکنون ممکن است مجبور شويد اضافه کاري کنيد تا پول داروهاي او را که بيمه پوشش نمي‌دهد، دربياوريد. تقويم‌تان پر از مراسم و مهماني‌هايي بود که مي‌خواستيد در آن شرکت کنيد، اما اکنون نمي‌توانيد در هيچکدام از آنها شرکت کنيد زيرا بايد در کنار همسرتان باشيد. هنگامي فداکاري شما براي همسرتان جنبه اجباري و نه گزينشي به خود مي‌گيرد، استرس ناشي از اينکه بر زندگي‌تان کنترلي نداريد، ممکن است به شما فشار آورد.

نقشي که براي آن آماده نيستيد

اولين نگراني يک بيمار سرطاني از دست دادن زيبايي‌ها و نگراني از آينده و زندگي خويش است و اين که آيا همسرم مرا دوست خواهد داشت؟ پس مهم‌ترين وظيفه شما اين است که از وي حمايت روحي و رواني کنيد

هنگامي که همسر شما بيمار مي‌شود، مجبور مي‌شويد که نقش‌هايي را در رابطه با همسرتان و خانواده به عهده بگيريد که پيش از آن همسرتان به عهده مي‌گرفت. ممکن است اکنون مجبور شويد علاوه بر کار تمام وقت در بيرون از خانه مسئوليت کارهاي خانه را هم به عهده بگيريد. 

ميل جنسي همسرتان کاهش يافته 

کاهش ميل جنسي  يکي از اثرات جانبي درمان سرطان است. اين عارضه همچنين ممکن است در نتيجه کاهش عزت نفس به علت از دست دادن موها، اضافه وزن يا کاهش وزن، و استرس و نگراني‌هاي روزانه درباره بيماري ايجاد شود. حفظ اين صميميت براي سلامت عاطفي شما و همسرتان در حين درمان مهم است.

استرس پرستاري بالاست 

مراقبت روزانه از همسر ممکن است بسياراسترس‌زا باشد- ممکن است درباره توانايي‌هاي خودتان دچار ترديد شويد، در سازماندهي زمان مشکل پيدا کنيد، و احساس کنيد که کنترل زندگي‌ از دست‌تان خارج شده است. پرستاري از بيمار نقشي فداکارانه است که تنها معدودي از افراد مي‌توانند به تنهايي استرس و نوميدي ناشي از آن را تحمل کنند. 

راهکار

*براي آنکه چنين احساسي در شما بروز نکند يا بتوانيد بر آن غلبه کنيد، به اين توصيه‌ها توجه کنيد:

توجه به نکات مثبت زندگي

براي آينده برنامه بريزيد. توجه به لحظات مخصوص زندگي مانند سالگرد تولد يا ازدواج مي‌تواند به شما کمک کند که همسرتان را در زماني به ياد آوريد که هنوز مبتلا به سرطان نبود و روحيه خود را تقويت کنيد.

احساسات خود را تخليه کنيد 

بيان کردن احساسات، چه مثبت و چه منفي، شيوه‌اي مفيدي براي تخليه عواطف است. انجام اين کار استرس شما را تخفيف مي‌دهد و مانع از احساس نوميدي مي‌شود.صحبت با روحانيون، مشاوران و دوستان معتمد نيز به شما کمک مي‌کند. نوشتن خاطرات و يادداشت‌هاي روزانه هم به تخليه عواطف‌تان کمک مي‌کند.

قبل از لبريز شدن کاسه صبر، اقدام کنيد

از آنجايي که احتمالا مسئوليت‌هايي بيشتري مانند پخت و پز، پاک کردن خانه، مراقبت از بچه‌ها، حساب و کتاب، و ساير و وظايف را انجام دهيد، مهم است که پيش از اينکه به مرحله فرسودگي برسيد، منابعي را که مي‌توانيد از آنها کمک بگيريد، در نظر گرفته باشيد.

استراحت کنيد

هنگامي که همسر شما بيمار مي‌شود، مجبور مي‌شويد که نقش‌هايي را در رابطه با همسرتان و خانواده به عهده بگيريد که پيش از آن همسرتان به عهده مي‌گرفت

برخي فکر مي‌کنند از آنجايي که سرطان همسرشان تعطيل‌بردار نيست، آنها هم نبايد تعطيلي داشته باشند. شما بايد سلامت جسمي و رواني‌تان براي مراقبت از همسرتان را حفظ کنيد، و دادن استراحت به خودتان يکي از بهترين راه‌ها براي تجديد قواي از دست رفته است.

چرا حمايت روحي و رواني از همسر مهم است؟

اولين نگراني يک بيمار سرطاني از دست دادن زيبايي‌ها و نگراني از آينده و زندگي خويش است و اين که آيا همسرم مرا دوست خواهد داشت؟ پس مهم‌ترين وظيفه شما اين است که از وي حمايت روحي و رواني کنيد. هميشه در کنار او باشيد و گاهي نيز به او بگوييد که مثل گذشته او را دوست‌داشتني و جذاب مي‌دانيد.
در اين ميان واکنش بيماران سرطاني در فرايند درمان به چند دسته تقسيم مي‌شود. عده‌اي عصبانيت و خشم را از خود بروز مي‌دهند، چراکه مي‌خواهند نارضايتي خودشان از قرار گرفتن در اين وضعيت را به گونه‌اي نشان دهند و خود را تخليه کنند، سعي کنيد به او نشان دهيد که همواره در کنارش هستيد و با اين کار عصبانيتش را کاهش دهيد و با گفتن جملات اميدوارکننده انرژي مثبت به او بدهيد.
گروه ديگري در زمان‌هاي اوج بيماري گريه مي‌کنند. هيچ‌گاه مانع گريه کردن وي نشويد، چراکه با گريه کردن به آرامش و اطمينان مي‌رسد و باعث مي‌شود تمام غصه‌هايش تخليه شود و اما گروهي گوشه‌گير و منزوي مي‌شوند و احساسات خود را بروز نمي‌دهند و مانع از نزديک شدن شما به خود مي‌شوند که اين بدترين شکل واکنش يک بيمار است، سعي کنيد از دوستان و آشنايان براي برقراري دوباره ارتباط کمک بگيريد. گاهي نيز نياز به مشاوره و کمک گرفتن از يک روان‌پزشک است پس قبل از اين که خيلي دير شود اقدام کنيد.

تعداد بازديد:559 آخرين تغييرات:95/04/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر