یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

زنگنه: فرمانده کاردان ندارم/ آقای وزیر! ژانرال‌های نفتی پس کجایند

برکناري‌هايي که سرانجام دردسرساز شد؛

زنگنه: فرمانده کاردان ندارم/ آقاي وزير! ژانرال‌هاي نفتي پس کجايند

با گذشت سه سال از آغاز دولت تدبير و اميد، وزير نفت درحالي مي‌گويد يک فرمانده کاربلد براي مهار حادثه پتروشيمي بوعلي ندارد که به نظر مي‌رسد صنعت نفت درگير چالش کمبود مديران متخصص شده است.

به گزارش خبرنگار مهر ،‌ حادثه پتروشيمي بوعلي که در نهايت منجر به شکل گيري بزرگترين حادثه صنعت پتروشيمي ايران پس از جنگ تحميلي شد، در کنار خسارت‌هاي مالي و درس‌هاي عملياتي، فني و تخصصي يک پيام ويژه براي صنايع نفت، گاز و پتروشيمي کشور به همراه داشت.

براساس نخستين فيلم‌هاي منتشر شده توسط وبگاه‌هاي وابسته به شرکت صنايع پتروشيمي، اين حادثه ابتدا با يک انفجار و آتش سوزي نه چندان بزرگ آغاز شد و در نهايت به دليل سوء مديريت و غيبت مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي با گذشت زمان ابعاد اين حادثه گسترده تر شد.

گسترش آتش، احتمال سرايت آن به پتروشيمي‌هاي همجوار و در نهايت نبود يک مديريت بحران هوشمندانه باعث شد که در نخستين ساعات بامداد بيژن زنگنه وزير نفت خود را به ماهشهر برساند و شخصا مديريت بحران اين حادثه را بر عهده بگيرد.

وزير نفت در بدون ورود در کميته مديريت بحران منطقه ويژه پتروشيمي ماهشهر با تاکيد بر ناموفق بودن مديريت بحران در مهار اين حادثه، تاکيد کرد: «عمليات مهار آتش فرمانده ندارد و بايد هرچه سريع‌تر فرمانده اي متخصص و کاردان براي اين عمليات انتخاب شود»

به عبارت ديگر، اين جمله کليدي وزير نفت مي‌تواند تعابيري مختلفي به همراه داشته باشد و در مميزي دلايل وقوع حادثه آتش سوزي پتروشيمي ماهشهر و طولاني شدن دوره مهار حادثه بايد يک مميزي ويژه در حوزه منابع انساني و تربيت مديران کاربلد در سطح صنعت نفت به ويژه در طول فعاليت سه ساله دولت تدبير و اميد انجام داد.

بيژن زنگنه وزير فعلي نفت، تير ماه ۱۳۹۲ در گفتگويي با انتقاد از بدنه مديران وقت وزارت و صنعت نفت، تاکيد کرده بود: «گروهبان‌ها بايد جاي خود را به ژنرال‌ها در صنعت نفت بدهند!»

وي در ادامه اين گفتگو با تاکيد بر اينکه «افرادي بايد وارد وزارت نفت شوند که حرفه‌اي و کار بلد باشند» تصريح کرده بود: «بايد گروهبان‌هايي که الان سر کار هستند بروند کار گروهباني کنند تا ژنرال‌ها کارها را انجام دهند.»

زنگنه با تاکيد بر اينکه «الان از بدنه کسي باقي نمانده است»، گفته بود: «درحال حاضر برخي از افرادي که براي سمت وزارت نفت مطرح مي‌شوند به درد اين کار نمي‌خورند" گفت: تعداد خيلي خيلي اندکي هستند که مي توانند اين کار را انجام دهند.»

با گذشت نزديک به سه سال از اين اظهار نظر وزير نفت پس از وقوع يک حادثه بار ديگر از نبود يک فرمانده تمام عيار سخن به ميان مي‌آورد و اين سئوال مطرح مي‌شود که آيا در طول سه سال گذشته فرصت براي تربيت و يا بازگشت ژنرال‌ها به صنعت نفت کشور فراهم نشده است که هم اکنون حتي يک فرمانده مديريت بحران نداريم؟

ژنرال‌هاي صنعت نفت کجا رفتند؟

به گزارش مهر، در طول سه سال گذشته بيش از ۷۰ مديرعامل، معاون وزير و مديران ارشد صنعت نفت برکنار شده اند و همزمان با برکناري اين مديران، نه تنها مديران معتبر و با تجربه صنعت نفت حاضر به بازگشت نشده‌اند که در طول چند ماه گذشته تعدادي از مديران به دليل اختلاف نظر با وزير نفت برکنار و يا استعفا داده اند. برهمين اساس، مديراني که جانشين شده اند، نام و نشاني از يک مدير تمام عيار را نداشته و حتي از نظر سوابق کاري در رده‌هاي پايين تري قرار دارند.

از سوي ديگر تاکنون وزارت نفت هيچ گزارش جامعي درباره تربيت مديران نخبه و جوان ارائه نکرده است و در اکثر انتصابات انجام گرفته به ويژه در طول ۶ ماه گذشته مديران بازنشسته و يا در آستانه بازنشستگي جايگزين مديران قبلي شده اند.

حادثه پتروشيمي بوعلي در کنار خسارت‌هاي سنگين مالي مي‌تواند به يک فرصت طلايي براي وزير نفت تبديل شود تا با بازنگري نسبت به سياست‌هاي در دست اجرا در حوزه منابع انساني و مديران جوان، از وقوع حوادث مشابه آينده جلوگيري کند.

تعداد بازديد:535 آخرين تغييرات:95/04/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر