پنج شنبه 31 خرداد 1397 - 7 شوال 1439 - 21 ژوئن 2018
صفحه اصلي/خانواده

چیزهایی که نباید به یک زوج نابارور گفت

چيزهايي که نبايد به يک زوج نابارور گفت

ناباروري يک مشکل پزشکي است که درد رواني زيادي را هم به همراه دارد. ما به عنوان اعضاي خانواده، دوست و يا آشناي يک زوج مبتلا به ناباروري براي بخش جسماني مشکل آنها کاري نمي توانيم بکنيم اما مي توانيم با دقت کردن در گفتار و رفتارمان در تسکين درد رواني و آرامش آنها موثر باشيم.

براي اينکه بتوانيد به زوجي که نابارور تشخيص داده شده اند کمک کنيد لازم است ابتدا ناباروري را بيشتر بشناسيد و بدانيد که ناباروري با روان زوج هاي مبتلا چه کار مي کند. ناباروري براي عزيز يا دوست مبتلاي شما به معناي فروريختن کاخ آرزوي فرزند داشتن است. درست مثل اينکه خبر از دست دادن عزيزي را به شما داده باشند. با اين تفاوت ها که اولاً اين عزيز از دست رفته کودکي است که فقط در روياهاي ناب پدر و مادرش زيست مي کرده است و دوماً داغ نبود آن هر ماه تکرار مي شود، آن هم براي مدتي که معلوم نيست تا کي ادامه داشته باشد. درمان هم که ديگر جاي خودش را دارد چرا که نه فقط از لحاظ مالي زندگي زوجين را تحت تأثير قرار مي دهد بلکه مراحل آن هم واقعاً آسان نيست.
 به دليل سختي اين شرايء حمايت شما از زوج ناباروري که در خانواده يا دوستانتان مي شناسيد اهميت زيادي دارد. يک وجه از اين حمايت، حمايت کلامي است. براي حمايت کلامي بهتر از اين عزيزان مهم است که بدانيد گفتن چه چيزهايي آنها را آزرده خاطر مي کند.

به زوج هاي نابارور اين حرف ها را نگوييد

درمان هاي ناباروري هم جزء حريم خصوصي زندگي افراد مبتلا هستند و خيلي از زوج ها ترجيح مي دهند به دور از اطلاع ديگران درمان هايشان را انجام بدهند

ناباروري مثل يک زخم است که دير يا زود، بالأخره خوب مي شود. يک زوج نابارور احتمالاً بتوانند به تدريج اين زخم را فراموش کنند اما زخم هاي کلامي که از دور و اطراف شنيده اند را هرگز فراموش نخواهند کرد. نکته مهمي که وجود دارد اين است که  خيلي ها به دليل ناآگاهي از اينکه چطور بايد حمايتشان را به عزيزانشان نشان بدهند، ناخواسته با حرف هايشان موجب ناراحتي اين افراد مي شوند. بنابراين مهم است که بدانيد چه چيزهايي را نبايد به آنها بگوييد:

بچه دار نشدين؟

پرسيدن اين سوال در هر بار ديدار آن هم از زوجي که مي دانيد ناباروري دارند، حتي اگر از روي دلسوزي باشد کار درستي نيست و فشار اين مشکل را روي آنها بيشتر مي کند.

خوش به حالت

بعضي ها به اشتباه فکر مي کنند اگر به زوج نابارور مثلاً بگويند خوش به حالتان که مي توانيد تا هر وقت دلتان خواست بخوابيد يا هر جا که خواستيد برويد و از اين قبيل حرف ها، احساس خوبي را به آنها منتقل مي کنند غافل از اينکه شنيدن اين کلمات  از زبان شما که صاحب فرزند هستيد اين احساس را در زوج نابارور ايجاد مي کند که شما درد او را کوچک مي انگاريد.

ريلکس باش

ناباروري يک مشکل پزشکي است و با آرام بودن و سفر رفتن و ... درمان نمي شود. گفتن اين جمله به خصوص به زنان نابارور استرس آنها را بيشتر مي کند چون اين احساس را در آنها ايجاد مي کند که خودشان مقصر هستند.

کدامتان مقصر هستيد؟

بعضي از مسائل جزء حريم خصوصي زندگي ديگران است حتي اگر نزديک ترين فرد زندگي ما باشد. يکي از اين مسائل مربوط بودن علت اصلي ناباروري به زن يا شوهر است. 

برو خدا رو شکر کن که...

ناباروري مثل يک زخم است که دير يا زود، بالأخره خوب مي شود. يک زوج نابارور احتمالاً بتوانند به تدريج اين زخم را فراموش کنند اما زخم هاي کلامي که از دور و اطراف شنيده اند را هرگز فراموش نخواهند کرد

اين که در شرايط سخت به پايين تر از خود نگاه کنيم خوب است ولي يک نسخه کاملاً شخصي است. يعني شما مي توانيد اين نسخه را فقط براي خودتان بپيچيد نه براي ديگران چون آدم ها به تجربه هاي مختلف شان واکنشهاي متفاوتي نشان مي دهند. گفتن حرف هايي مثل «خدا را شکر کن که اتفاق بدتري نيفتاد مثلاً همسرت را از دست ندادي، طلاق نگرفتيد و غيره» به زوجي که بچه دار شدن مهم ترين هدف زندگي شان است، نه فقط حال آنها را بهتر نمي کند بلکه آن خرده آرامشي را هم که در آنها بود را ازشان مي گيرد.

لابد قسمت نيست ...

گفتن اين حرف، اين احساس را در زوج نابارور ايجاد مي کند که او آنقدر والد بدي خواهد شد که خدا او را از اين نعمت محروم کرده است.

فلان درمان را کرده ايد؟

درمان هاي ناباروري هم جزء حريم خصوصي زندگي افراد مبتلا هستند و خيلي از زوج ها ترجيح مي دهند به دور از اطلاع ديگران درمان هايشان را انجام بدهند.

واي از اين حاملگي

اگر باردار هستيد با خانمي که مطلع هستيد ناباروري دارد درباره تلخ و شيرين آن صحبت نکنيد.

چرا يک بچه نمي آوريد؟

فرزندخواندگي يک راه بسيار خوب براي والد شدن است. اما پذيرش آن براي زوج هاي ناباروري که هنوز همه راه ها را نرفته اند آسان نيست. پس اين تصميم را به خود آنها واگذار کنيد و از تکرار آن جداً اجتناب کنيد.

هرگز نبايد درمان را کنار بگذاريد

با اينکه امروزه به لطف پيشرفت هاي پزشکي خيلي از زوج هاي نابارور صاحب فرزند مي شوند اما اين را هم بايد پذيرفت که به دليل سختي هاي اين درمان ها زوج ها نمي توانند تا ابد به درمان ادامه بدهند. گرفتن تصميم قطع درمان براي يک زوج نابارور به اندازه کافي سخت است اگر شما هم بخواهيد آنها را سوال پيچ کنيد مشکل را برايشان دو چندان مي کنيد. پس اگر خواستند درمان را متوقف کنند به تصميم شان احترام بگذاريد و از آنها حمايت کنيد.

حامي شان باشيد

براي اينکه به يک زوج نابارور بفهمانيد که حمايتشان خواهيد کرد لازم نيست حرف هاي زيادي به آنها بگوييد. همين که به آنها بگوييد «در حد توانتان پشتشان هستيد و آنها مي توانند روي شما حساب کنند» کافي است. مهم آن است که به آنها بفهمانيد در عبور از اين مسير سخت تنها نيستند، همين!

تعداد بازديد:522 آخرين تغييرات:95/04/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر