چهارشنبه 28 شهريور 1397 - 9 محرم 1440 - 19 سپتامبر 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

مردان در صف کلینیک های زیبایی

مردان در صف کلينيک هاي زيبايي

واقعيتش را بخواهيد نه اينکه دلمان بتپد براي مردهايي که با "پيلي" بيشتر شلوار حال مي کردند و نه آنکه بخواهيم حرف از آنها بزنيم که اگر اشتباهي به جاي اينکه "شارب" را کمي کوتاه کنند، کمي به طرف انتهاي سبيل متمايل مي شدند، چند روزي بيرون از خانه آفتابي نمي شدند، اما دلمان براي مردهاي مردانه کمي تنگ شده.


 فکر مي کرديم بکش و خوشگلم کن پير و جوان و زن و مرد  مي شناسد و قرار نيست روزي، بين بحث هاي مردانه، جملات طولاني از معرفي دکترهاي زيبايي و عمل هاي جديد بشنويم.
قديم ترها مشتري هاي مطب دکترهاي زيبايي و جراحان پلاستيک دختران جواني بودند که يا مي خواستند بيني شان را کوچک و سربالا کنند يا گردي گونه هايشان را به رخ هم سن و سال ها و دوست و آشنا بکشند و اين قديم تر ها که مي گوييم، به سن و سال همه خوانندگان قد مي دهد.
اما حالا حکايت برابري رقابت گونه مرد و زن در جامعه، آنهم وقتي پاي خوشگلي به ميان مي آيد بيشتر نمود پيدا مي کند و مردهايي که تا ديروز يک تار سيبيلشان ارزش گرو گذاشتن داشت حالا به مشتري هاي پر و پا قرص مطب ها و کلينيک هاي زيبايي تبديل شده اند تا صفت نو کيسه، بيشتر براي عده اي از آنها قابل لمس باشد. 
نمي خواهيم بگوييم، اکثريت مردان جامعه اينگونه اند ٓ که قطعا نيستند- اما رشد اين مسابقات و اين دغدغه ها، جاي نگراني و پرداختن دارد. با اينکه آمارهاي گاه و بيگاه و البته غير موثق از برخي جراحان زيبايي حکايت از رشد بي رويه اينگونه جراحي ها در مردان ايراني دارد - تا جاييکه گفته شده 35درصد از مراجعان به کلينيک هاي زيبايي را مردان تشکيل مي دهند-، اما وقتي پا به ميدان بگذاري و سري به بازار داغ عمل هاي جراحي زيبايي بزنيم خيلي از چيزها برايمان روشن مي شود.
در اين شرايط سخت اقتصادي که خانواده هاي بسياري براي گذران زندگي خود بامشکلات معيشتي دست و پنجه نرم مي کنند عده اي از پسران نوجوان و جوان تا آنهايي که به قول قديمي ها سن و سالي هم از سر گذرانده اند و بايد به فکرسر و سامان دادن بچه هايشان باشند، در مطب هاي زيبايي به دنبال خوشگل تر شدن هستند.
از قديم گفته اند شنيدن کي بود مانند ديدن. اينکه در خبرها بخوانيم و بشنويم بخشي از مردهاي کشورمان براي اينکه از جمعيت خانم ها کم نياورند مطب هاي زيبايي را قرق کرده اند يک بحث است  و ديدن آدم هايي که براي خوشگل تر و جوان شدن حاضرند با پرداخت هزينه هاي سرسام آور خودشان را زير تيغ جراحي بسپارند بحثي ديگر است.

جراحي بيني با وام قرض الحسنه

حکايت برابري رقابت گونه مرد و زن در جامعه، آنهم وقتي پاي خوشگلي به ميان مي آيد بيشتر نمود پيدا مي کند و مردهايي که تا ديروز يک تار سيبيلشان ارزش گرو گذاشتن داشت حالا به مشتري هاي پر و پا قرص مطب ها و کلينيک هاي زيبايي تبديل شده اند تا صفت نو کيسه، بيشتر براي عده اي از آنها قابل لمس باشد.

نيم ساعتي هست که پيرمردي حدودا 60 ساله توجهم را به خودش جلب کرده. سر و وضع ظاهري اش نشان مي دهد پولدار است و مشکلي براي پرداخت هزينه هاي جراحي ندارد. پرسنل کلينيک آقاي دکتر صدايش مي زنند و خيلي ويژه دنبال کارهاي آقاي دکتر هستند.
کمي کنجکاوي را چاشني کار مي کنم تا بالاخره متوجه مي شوم آقاي دکتر براي ليفت يا همان بالا کشيدن ابروها مراجعه کرده است.  تمام تلاشم را مي کنم تا کمي با دکتر گرم بگيرم تا بفهمم چرا با اين سن و سال و شرايط اجتماعي و اقتصادي که دارد به فکر جراحي افتاده است.
با لبخند ميگويم شما که ماشالله جوان مانده ايد و نياز به جراحي نداريد.
با خوشرويي نگاهم مي کند و ميگويد آدم بايد در هر سن وسالي به خودش برسد. من فقط مي خواهم به چهره اي که چند سال قبل داشتم برگردم و قصدم از جراحي، زيبايي نيست! با لحني فيلسوفانه ادامه مي دهد: راستش را بخواهي تاثير پيري چهره ام را روي ذهنم مي بينم. 
براي آنکه بحث را تلطيف کنم، با خنده مي گويم نکند قصد تجديد فراش داريد؟ ظاهرا به خال زده ام، چون از حرفم چندان خوشش نمي آيد و پس از نگاهي در آينده و بالا دادن ابروهايش، مي گويد: اگر داشته باشم مشکلي دارد؟!
مرد و زن هاي زيادي اينجا در رفت و آمدند. البته همچنان بيشتر مراجعين خانم ها هستند و البته در بينشان مي توان مردهايي را هم پيدا کرد که کانديداي انجام اعمال زيبايي شده اند. 
پسري تقريبا سي ساله با سري پانسمان شده از اتاق بيرون مي آيد. سر پانسمان شده اش جاي هيچ سوالي باقي نمي گذارد چون مشخص است براي کاشت مو آمده است. 
مي پرسم راستي چقدر هزينه تان شد؟ مي گويد: فقط شش ميليون تومان. 
به يکي ديگر از کلينک هاي زيبايي در همين محدوده مي روم و به بهانه وقت گرفتن براي يکي از نزديکان چند دقيقه اي را در سالن انتظار مي گذرانم. حسابي سرشان شلوغ است و مشتري پشت مشتري در رفت و آمد. از خانم ها و آقايان جوان و بيني عمل کرده گرفته تا سن و سال دارهايي که براي بوتاکس و کشيدن پوست آمده اند.
از بين تمام کساني که روي بيني هايشان چسب زده اند و نشاني از بيني جراحي شده را با خود حمل مي کنند، پسري حدودا  بيست ساله توجه ام را جلب مي کند. هنوز خون مردگي هاي پاي چشمش از بين نرفته و حسابي درد دارد. 
وقتي مي پرسم از عمل راضي هستي يا نه؟ مي گويد:نمي دانم چه از آب دربيايد ولي همه از اين دکتر تعريف مي کردند. براي جراحي پنج ميليون و 300هزار تومان داده ام. تقريبا گرانتر از همه جا. 
از سن و سال و کار و بارش مي پرسم و اينکه چه شد که تصميم به عمل گرفتي؟ مي گويد بيست و يک ساله ام و گرافيک مي خوانم. راستش حس مي کردم بيني ام بزرگ است. تو دانشگاه هم اعتماد به نفس نداشتم و فکر مي کردم بين دوستانم يک چيزي کم دارم. بالاخره تصميم خودم را گرفتم و با وجود مخالفت خانواده به خصوص پدرم، عمل کردم.
به کنايه مي گويم حتما اندازه پول تو جيبي ات خرج کرده اي که پاسخش مرا به فکر فرو مي برد: با قرضي که مادرم از صندوق قرض الحسنه اي که با دوستانش راه انداخته، عمل کرده ام و بعد از کمي خوب شدن، بايد دنبال جور کردن قسط هايش باشم که خيلي هم زياد است؛ ماهي 450 هزار تومان!

آرايشگاه ها، شهر فرنگ مردان جوان

پسرهاي جوان در کنار همه اينها، آرايش مو را هم يکي از بخش هاي مهم خوش تيپي مي دانند، وقتي موها را بلند مي کنند، مي بافند و مهره مي اندازند يا رنگ مي کنند، مش و هاي لايت، يا طراحي مي کنند، شاخه اي رنگ مي کنند، ريش ها را بلند و فرم دار مي کنند، رنگ مي کنند و...
حالا آرايشگاه رفتن براي برخي از اين مردان جوان، تنها به يک شامپو کردن و کوپ معمولي ختم نمي شود، آنها در اين سالن هاي زيبايي، کار زياد دارند، بايد به موهايشان برسند، رنگ کنند، کوتاه کنند، مش در بياورند، کف سر را طراحي کنند، ابرو درست کنند، ريش را فُرم دهند، اپيلاسيون کنند. «امير» ٢٨ ساله است، به خاطر استايل خاصي که در آرايشگري دارد، در مدت زمان کوتاهي،  ١٢ هزار نفر در اينستاگرام، فالوور (دنبال کننده) دارد:  «مي شود گفت ديگر برند شده ام.» موها را مدل خامه اي زده. از همان ها که يک طرف مو بلند است و طرف ديگر، کف سر پيداست. در گروه پسرهاي خوش تيپ و ساده قرار مي گيرد. مي گويد: «الان ديگه ريش خيلي مُد نيست، بيشتر مدل خامه اي يا ايتاليايي مد شده براي مو که يکم دورش را سفيد مي کنند.» مشتري زياد دارد، هر کس يک مدل مي پسندد.« بعضي ها ريش يا جاسمين را با موهايي که دورش سفيد شده دوست دارند، بعضي ريش معمولي با موهاي پُر تر، بعضي مدل خامه اي، عده اي بلند، برخي رنگ شده. همه مدلي مي آيند، بعضي مدل ها هم اسمش خنده دار است، مثل ريش خربزه اي يا کله قندي.»
هر کدام از اينها، قيمت خودش را دارد. يک کوپ ساده يا همان ارزان ترين کوپ، قيمتش از ٣٥، ٤٠ هزار

در اين شرايط سخت اقتصادي که خانواده هاي بسياري براي گذران زندگي خود بامشکلات معيشتي دست و پنجه نرم مي کنند عده اي از پسران نوجوان و جوان تا انهايي که به قول قديمي ها سن و سالي هم از سر گذرانده اند و بايد به فکرسر و سامان دادن بچه هايشان باشند، در مطب هاي زيبايي به دنبال خوشگل تر شدن هستند

 تومان شروع مي شود و به ١٠٠ هزار تومان هم مي رسد. صاف و تقويت کردن ريش با ريلکسر و کراتينه هر جلسه ٧٠ هزار تومان، دِرد که نوعي قلاب بافي روي موست، از شاخه اي ٢٥، ٣٠ هزار تومان شروع مي شود، اگر مو بلند باشد تا ١٠٠ هزار تومان هم مي رود بالا، اگر مو کوتاه باشد، اکستنشن مي زنند که هر شاخه نزديک ٢٥ هزار تومان است. اگر اين بافت ها به مهره تزيين شوند، قيمتش با بافت معمولي فرق مي کند، يک طرح ساده روي سر، ٣٠ هزار تومان و ميکاپ ساده هم از ١٥٠ هزار تومان شروع مي شود. امير همه اين کارها را انجام مي دهد، دو دوره ٦ ماهه در آلمان و ترکيه گذرانده:  «مشتري ها به ريششان خيلي حساس هستند، يک مشتري داشتم دو ميليون تومان براي ريشش خرج کرده بود، انواع روغن ها و تزريق ها را با بالاترين کيفيت انجام داده بود.» بيشتر آنها يا دانشجو هستند، يا بيکارند يا شغل آزاد دارند.هيچ کدامشان با اين سر و وضع نمي توانند جاي رسمي کار کنند. امير از مشتري هايش مي گويد، کساني که هفته اي يک بار مي آيند مو رنگ مي کنند؛ رنگ هاي فسفري: «بعضي  مي خواهند هر هفته که ميهماني مي روند، يک رنگي باشند، به همين خاطر پايه مو را به ٩ مي رسانم، سفيد که شد، هر رنگي که بخواهند درمي آورم. بعضي هم فقط يک سمت مو را رنگ مي کنند، بعضي ريش ها را مدل دار رنگ مي کنند يا  سرشان را طراحي مي کنند. پسرها تنوع زياد دارند، حتي بيشتر از دختران. خيلي دنبال اين هستند که جلب توجه کنند. بعضي با خيلي مرتب بودن و بعضي با شلختگي. هدف ولي يکي است.»
امير مي گويد:  « خيلي از مشتري هايم که مي خواهند مو رنگ کنند يا ابرو بردارند و ... عمدتا گرايش و تمايلات زنانه دارند، اينها تعدادشان درحال زياد شدن است.» اين آرايشگر جوان، اپيلاسيون هم  انجام مي دهد، کل بدن قيمت اش از ٨٠ هزار تومان شروع مي شود، قيمت به پرمويي مردان بستگي دارد:  « اپيلاسيون براي آنها که پر مو هستند به هر جلسه ١٠٠ تا ١٥٠ هزار تومان هم مي رسد، خيلي ها آدم هاي عادي هستند، اما دوست ندارند مو داشته باشند.» افراد با تيپ هاي خاص زياد به مغازه اش در ونک پارک، رفت و آمد مي کنند:  « بعضي تيپ ها واقعا خنده دار است، شلوارهايي که فاقش روي مچ پاست يا موهاي تيغ زده با گوشواره هاي بلند تا نزديک چانه و ريشي که تا روي شکم بلند شده است.»
لذا نکته پذيرفتني اين است که اين افراد براي پر كردن بخشهاي خالي شخصيت خود، به سمت آرايش مي روند، اصطلاح عقده اي بهترين نام براي مرداني است که آرايش مي کنند. دسترسي وسيعي به افراد و گرفتن جامعه آماري چند صد نفري در حد نگارنده نيست، لذا از کاربران الف تقاضا مي شود مشاهدات، دلايل و نظرات خود را در مورد اين پديده غير اخلاقي را بصورت کامنت اعلام کنند.

تعداد بازديد:519 آخرين تغييرات:95/04/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر