یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

مدارسی با شهریه 40 میلیون تومانی مخصوص آقا زاده ها

مدارسي با شهريه 40 ميليون توماني مخصوص آقا زاده ها

باز تابستان آمد و بحث تکراري ثبت نام دانش آموزان در مدارس و باز هم بحث تکراري تخلف در ثبت نام. پروسه معيوب که با خط و نشان هاي آموزش و پرورش شروع مي شود، ولي در نهايت آنچه مديران و موسسان مدارس مي خواهند، اتفاق مي افتد.

در آن ميان شايد زور آموزش و پرورش بر مدارس دولتي بچربد، اما قصه مدارس غيردولتي و غيرانتفاعي چيز ديگري است. مدارسي که براي خالي کردن جيب اولياي دانش آموزان از هيچ قانوني تبعيت نمي کنند. مدرسه هايي که اغلب براي خود داراي  امپراتوري، قدرت، نفوذ و اقتدار ويژه هستند و رگه هايي از خودسري نيز ميانشان ديده مي شود. اين مدارس معمولا بر برند و کيفيت آموزشي خود مانورهاي فراواني مي دهند و اگر شهريه هاي مازاد مي گيرند نيز با اغراق درمورد کيفيت آموزشي شان توجيه اش مي کنند.

اين دسته از مدارس خاص غيرانتفاعي منتسب به سياستمداران و افراد صاحب نام است، به طوري که مهدي بهلولي فعال و عضو انجمن صنفي معلمان در يکي از گفت و گوهاي خود اين موضوع را نيز تاييد کرده است


البته ناگفته نماند که اين دسته از مدارس خاص غيرانتفاعي منتسب به سياستمداران و افراد صاحب نام است، به طوري که مهدي بهلولي فعال و عضو انجمن صنفي معلمان در يکي از گفت و گوهاي خود اين موضوع را نيز تاييد کرده است.
هر ساله آموزش و پرورش نرخي را به عنوان شهريه براي اين دسته از مدارس تعيين و اعلام مي کند که تخطي از اين مبالغ تخلف محسوب شده و با متخلفان به شدت برخورد مي شود. امسال وزارت آموزش و پرورش براي نخستين بار براساس هفت شاخص سطوح آموزشي و پرورشي، برنامه سال تحصيلي، فعاليت هاي فوق برنامه، فضاي فيزيکي، تجهيزات و نرخ تورم اقدام به تعيين شهريه براي مدارس غيرانتفاعي کرده است.
براساس نرخ هايي که مجتبي زيني وند مديرکل مدارس غيردولتي وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده حداقل شهريه دوره ابتدايي براي سال تحصيلي آينده 2 ميليون و 22 هزار تومان و حداکثر آن 5 ميليون و 595 هزار تومان است.
اين شهريه براي دوره متوسطه اول حداقل 2 ميليون و 990 هزار تومان و حداکثر 6 ميليون و 856 هزار تومان است که اين رقم براي دوره متوسطه دوم به 3 ميليون و 780 هزار تومان تا 8 ميليون 419 هزار تومان مي رسد. والدين دانش آموزان دوره پيش دانشگاهي نيز بايد شهريه اي بين 4 ميليون و 527 هزار تومان تا 10 ميليون 524 هزار تومان پرداخت کنند؛ که اين رقم هاي مصوب آموزش و پرورش همگي با در نظر گرفتن ساعات فوق برنامه است.
اما سوال اين است که آيا مديران مدارس غيرانتفاعي به دريافت همين ميزان شهريه از خانواده ها بسنده مي کنند؟
قطعا پاسخ اين سوال در بسياري از موارد منفي است. چراکه براساس پرس و جوهاي انجام شده از والديني که فرزندان خود را در اين دسته مدارس ثبت نام کرده اند با احتساب فوق برنامه هاي متعدد، هزينه هاي کلاني از 11 ميليون تومان براي دانش آموز کلاس اول ابتدايي تا 17 تا 20 ميليون براي دانش آموز دوره متوسطه پرداخت کرده اند.
البته اين ارقام شامل مدارس غيرانتفاعي خاص نمي شود، مدارسي که دانش آموزان خود را به صورت کاملا گزينشي، به لحاظ مالي و سطح تحصيلي و فرهنگي خانواده انتخاب مي کنند. در اين مدارس که بيشتر در مناطق شمال شهر و پذيراي آقازاده هاست. شهريه اين مدارس تا ساعت يک بعدازظهر چيزي نزديک به 10 ميليون تومان است. اما مدرسه تا ساعت پنج بعد از ظهر براي بچه ها برنامه دارد. بعد از ساعت پنج هم استخر و زمين فوتبال و... که با اين وجود رقمي حدود 40 ميليون تومان مي افتد. البته بدون احتساب صبحانه و ناهار و عصرانه و سرويس و کارهاي فوق برنامه و اردوهاي علمي داخلي و خارجي است که اگر اين هزينه ها را هم به آن اضافه کنيم، سالي 150 ميليون تومان هزينه تحصيل يک دانش آموز خاص مي شود. اين اتفاقاتي است که در مدارس تهران در حال وقوع است و مرجعي نيز با اين روند برخورد نمي کند.

با تمام اين تفاسير اين موضوع مورد سوال قرار مي گيرد که در بسياري از اين مدارس که با آزمون هاي سخت بچه هاي تيزهوش را انتخاب مي کنند و وقتي بهترين شرايط هوشي، خانوادگي و تربيتي براي رشد يک دانش آموز وجود دارد، دقيقا مدرسه  چه کار خاصي انجام مي دهد؟
البته چند روز پيش مسعود ثقفي سخنگوي آموزش و پرورش شهر تهران گفته بود که طي 400 بازديد به عمل آمده با محوريت نحوه دريافت شهريه از مدارس، ۶۹ مورد تخلف در مدارس غيردولتي کشف و پرونده آنان به شوراي نظارتي شهر تهران ارسال شده که  از اين تعداد پرونده ۱۷ مدرسه براي رسيدگي به تخلفات محرز به مراجع قضايي ذيربط ارسال شده است.
به گفته ثقفي مجازات هاي قانوني شامل عزل مدير، توقف فعاليت مدرسه از يک تا ۳ سال و استرداد وجوه مازاد بر شهريه مصوب است که در صورت محرز شدن شکايت واصله ظرف ۷۲ ساعت شهريه مازاد به خانواده ها باز گردانده خواهد شد.
با تمام اين تفاسير اين موضوع مورد سوال قرار مي گيرد که در بسياري از اين مدارس که با آزمون هاي سخت ،بچه هاي تيزهوش را انتخاب مي کنند و وقتي بهترين شرايط هوشي، خانوادگي و تربيتي براي رشد يک دانش آموز وجود دارد، دقيقا مدرسه چه کار خاصي انجام مي دهد؟ و اين دسته از دانش آموزان به هزينه هاي تحصيلشان سر به فلک مي کشد، چه مهارت و توانايي خاصي براي زندگي آينده خود فرا مي گيرند؟ اين در حاليست که آخرين پژوهش ها نشان مي دهد که مهم ترين عامل موفقيت مدارس پولي، گزينش بهترين دانش آموزان است نه اينکه خود سازمان مدرسه در اين موفقيت نقشي داشته باشد.
هرچند به گفته رئيس سازمان مدارس غيردولتي، قانون تدوين الگوهاي شهريه قدمتي بيش از 27 سال دارد، اما آن چه مشخص است، اين است که اين قانون يا از کارايي لازم برخوردار نبوده و نيازمند اصلاح است و يا اين که اساسا اراده اي براي اجراي قانون از سوي مسئولان وجود ندارد. شايد هم فشارها از سوي منابع قدرت و ثروت و روابط خانوادگي باعث مي شود که برخورد با اقدامات غيرقانوني اين دسته از مدارس متخلف ناديده گرفته شود.
اشکال کار هر جايي که هست، در حال حاضر حدود يک ميليون و 300 هزار دانش آموز در حدود 13 هزار مدرسه غيردولتي مشغول به تحصيل هستند، اين بدان معناست که اقتصاد يک ميليون و 300 هزار خانوار ايراني دستخوش تصميمات مديران مدارس غيردولتي قرار مي گيرد؛ تصميمات خودسرانه اي که مي تواند بسياري از خانواده هاي ايراني را با چالش روبرو کند.

تعداد بازديد:498 آخرين تغييرات:95/05/05
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر