چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/مقالات

حضرت معصومه علیهاالسلام در زبان دانشمندان و فقهای شیعه، به کریمه اهل بیت یاد می‌شود

حضرت معصومه عليهاالسلام در زبان دانشمندان و فقهاي شيعه، به کريمه اهل بيت ياد مي‌شود

حضرت معصومه عليهاالسلام، در خانداني رشد يافت که سرچشمه علم و تقوا و فضيلت هاي اخلاقي بودند.

حضرت معصومه عليهاالسلام در زبان دانشمندان و فقهاي شيعه، به کريمه اهل بيت ياد مي‌شود. از ميان بانوان اهل بيت، اين نام زيبا تنها به فاطمه معصومه عليهاالسلام اختصاص يافته است. براساس رؤياي صادق و صحيح نسب شناس گران قدر مرحوم آيت اللّه مرعشي که با دعا و راز و نياز، تلاش پيگيري را براي يافتن قبر پاک حضرت زهرا عليهاالسلام آغاز کرده بود، امام صادق عليه السلام به ايشان فرمود: «عليک يا کريمة اهل البيت؛ بر تو باد به کريمه اهل بيت».

بالاترين جايگاه شفاعت، از آنِ رسول گرامي اسلام صلي الله عليه و آله است که در قرآن کريم از آن به مقام محمود تعبير شده است. در اين ميان، دو تن از بانوان خاندان رسالت هم شفاعت گسترده اي دارند؛ حضرت فاطمه زهرا عليهاالسلام و حضرت فاطمه معصومه عليهاالسلام. در مورد شفاعت گسترده حضرت زهرا عليهاالسلام همين بس که شفاعت، مهريه آن حضرت است. به هنگام ازدواج، پيک وحي طاقه ابريشمي از سوي پروردگار آورد که در آن جمله «خداوند مهريه فاطمه زهرا عليهاالسلام را شفاعت گنهکاران از امت محمد صلي الله عليه و آله قرار داد»، با کلک تقدير نقش بسته بود. پس از حضرت زهرا عليهاالسلام از نظر گستردگي شفاعت، هيچ بانويي به حضرت معصومه عليهاالسلام نمي رسد.

براي زيارت آن حضرت، پاداش بسيار بزرگي وعده داده شده و آن، ورود به بهشت است. در اين باره از امام جواد (ع) نقل شده که فرمود: «هر کس عمه ام را در قم زيارت کند، بهشت از آن اوست» هنگامي که يکي از محدثان برجسته قم، به نام «سعد بن سعد» به محضر مقدس امام رضا (ع) شرفياب مي‌شود، امام هشتم خطاب به ايشان مي فرمايد: «اي سعد! از ما در نزد شما قبري است.» سعد مي‌گويد: فدايت شوم! آيا قبر فاطمه دختر موسي بن جعفر (ع) را مي فرماييد؟ مي فرمايد: «آري، هر کس او را زيارت کند، در حالي که به حق او آگاه باشد، بهشت از آن اوست.» پيشواي جهان تشيع امام جعفر صادق (ع) نيز در اين باره مي فرمايد: «هر کس او را زيارت کند، بهشت بر او واجب گردد.» و در حديث ديگري آمده است: «زيارت او، هم سنگ بهشت است.»

براساس روايتي که از امام رضا عليه السلام نقل شده، امام خواهر خود را معصومه خطاب کرده است و مي دانيم امام هرگز در مورد شخصي مبالغه نمي کند. بنابراين اين تعبير بر عصمت آن حضرت دلالت دارد. شفاعت گسترده اي که همه شيعيان اهل بيت را در بر مي گيرد؛ قداست شهر قم به احترام آن حضرت؛ صدور زيارت نامه آن حضرت از سوي معصوم؛ پيش گويي امام صادق عليه السلام از تشريف فرمايي آن حضرت به قم؛ و تشييع اين بانو به دست امام رضا عليه السلام و امام جواد عليه السلام، از ديگر شواهد عصمت و عظمت آن بانوي والا مقام به شمار مي آيد.

حضرت معصومه عليهاالسلام، در خانداني رشد يافت که سرچشمه علم و تقوا و فضيلت هاي اخلاقي بودند. پس از آنکه پدر بزرگوار آن بانوي گرامي به شهادت رسيد، فرزند ارجمند آن امام، يعني امام رضا عليه السلام عهده دار امر تعليم و تربيت خواهران و برادران خود شد و در اثر توجهات فراوان آن حضرت، هر يک از فرزندان امام کاظم عليه السلام به مقام والايي رسيدند. در ميان فرزندان پيشواي هفتم، بعد از امام رضا عليه السلام، حضرت معصومه عليهاالسلام از نظر علمي و اخلاقي والا مقام ترين آنان است. اين حقيقت، از اسامي، لقب ها و توصيف هايي که پيشوايان معصوم از وي نموده اند، آشکار مي‌شود. با توجه به اين حقيقت که ميان تهذيب نفس و طي مدارج اخلاقي و عرفاني و رسيدن علوم اصيل الهي و حکمت ارتباط جدانشدني وجود دارد، مي توان به رتبه و مقام علمي وصف ناشدني حضرت معصومه عليهاالسلام پي برد و به اين نکته رسيد که ايشان نيز چون حضرت زينب عليهاالسلام عالمه غير معلمه بوده است.

قم و حضرت معصومه عليهاالسلام پيوندي جدا نشدني دارند. شرافت قم از حضرت معصومه عليهاالسلام است و وجود حضرت معصومه عليهاالسلام، به دليل شرافت اين سرزمين مي باشد. تقدير الهي بود که سبب شد حضرت معصومه عليهاالسلام به قم بيايد و در اين سرزمين از دنيا برود و براي هميشه، پناهگاه نيازمندان و دوستان اهل بيت عليهم السلام گردد.

در زيارت نامه حضرت معصومه عليهاالسلام پس از درود و سلام به پيامبران اولواالعزم، به هنگام عرض ادب به پيشگاه پيامبر صلي الله عليه و آله، آن حضرت و خانواده اش را هم مورد خطاب قرار مي دهيم. در چندين حديث از صادق آل محمد صلي الله عليه و آله آمده است که فرمود: «خداوند حرمي دارد و آن مکه است؛ رسول خدا حرمي دارد و آن مدينه است؛ اميرمؤمنان حرمي دارد و آن کوفه است؛ ما خاندان نيز حرمي داريم و آن قم است». بنابراين، حرم حضرت معصومه عليهاالسلام، حرم اميرمؤمنان عليه السلام است، حرم فاطمه عليهاالسلام و حرم ديگر معصومان عليهم السلام است و زائر عارف به حق حضرت معصومه عليهاالسلام، وقتي در حرم آن حضرت است، در حرم علي عليه السلام است، در کنار قبر مخفي زهرا عليهاالسلام است، در کنار ائمه بقيع عليه السلام است.

مقام معظم رهبري در ضمن بياناتي مي فرمايد: «ما بايد از اين حضرت (حضرت معصومه عليهاالسلام ) بيشتر استفاده کنيم. به هر صورت ايشان امامزاده بلافصل است؛ دختر امام، خواهر امام، عمه امام است، خيلي عظمت دارد، بنابراين بايد خيلي مغتنم بشماريم، به خصوص مردم قم.... همه مسلمانان و پيروان اهل بيت عصمت به خصوص مردم قم، و بالاخص طلاب و علما بايد زيارت او را مغتنم بدانند و از آن حضرت استمداد بنمايند».

حضرت معصومه عليهاالسلام، هم نام فاطمه عليهاالسلام بود. نام گذاري حضرت معصومه عليهاالسلام به اين نام، نشان مي دهد که او از هر گونه انحراف و بدي دور است. او و شيعيانش وارد آتش دوزخ نمي شوند و آن حضرت از نظر کمالات استثنايي است. پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله فراوان در شأن حضرت زهرا عليهاالسلام فرمود: «فداها ابوها؛ پدرش قربانش گردد»؛ امام کاظم عليه السلام نيز زماني که حضرت معصومه عليهاالسلام خردسال بود، سه بار فرمود: «پدرش به قربانش گردد». يکي ديگر از شباهت هاي حضرت معصومه عليهاالسلام به حضرت زهرا عليهاالسلام اين است که حضرت زهرا عليهاالسلام براي اثبات ولايت حضرت علي عليه السلام، آن چنان دفاع کرد که جان خود را فدا نمود و در جواني به شهادت رسيد؛ حضرت معصومه عليهاالسلام نيز براي حمايت از ولايت برادرش امام رضا عليه السلام، از مدينه به سمت خراسان حرکت کرد و در نيمه راه، در قم به شهادت رسيد.

منابع:

۱)www.erfan.ir

2)www.aftabir.com

3)  www.ahlolbait.com

برگرفته از: ido.ir

تعداد بازديد:548 آخرين تغييرات:95/05/05
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر