جمعه 27 فروردين 1400 - 4 رمضان 1442 - 16 آپريل 2021
صفحه اصلي/مقالات


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

فضیلت نماز اول وقت

فضيلت نماز اول وقت

نماز خواندن بهره بردن است و نماز اول وقت خواندن بهره ويژه بردن.

فضيلت نماز اول وقت

نماز اول وقت حضور بر سر قرار با معشوق است. زيرا قراري که معشوق براي عاشق مي گذارد، در هنگامه نماز اول وقت مي باشد. لذا انسان نمازگذار بايد براي حاضر شدن بر سر قرار، خود را آماده کند و آن آماده بودن جهت تکبيره الاحرام در اول وقت مي باشد.  نماز خواندن بهره بردن است و نماز اول وقت خواندن بهره ويژه بردن.

زيرا زمان اول وقت براي نماز داراي مغناطيسي است که انسان را در فضاي معنوي قرار مي دهد. زمان اول وقت براي نماز درياي کرامت است که هر کس در آن غوطه ور شود اهل کرامت مي‌شود.

بطوري که يکي از عرفا مي‌گويد: بر نماز اول وقت اصرار و مداومت کنيد، اگر اهل کرامت نشديد مرا لعن کنيد.

يکي ديگر از عرفا به شاگردانش مي‌گويد: بجاي پرداختن به اين همه مستحبات و نوافل، سعي کنيد نماز را اول وقتش بخوانيد، که هر چه مي خواهيد در نماز اول وقت است. شما اصل را رها کرده ايد و به فروعات چسبيده ايد.

منتهي اين را هم بدانيد که نماز اول وقت خيلي سخت است. چون اراده مي خواهد. روحيه ماجرا جويي در برابر نفس اماره راحت طلب، مي خواهد. رها کردن رختخواب در صبح و رها کردن کار در ظهر و شب مي خواهد. و اينها همه هزينه کردن عاشق در مسير عشق مي باشد.

در زمان اول وقت براي نماز درهاي رحمت خداوند به روي بندگان باز مي‌شود و هر کس در آن زمان بيدار و در عرصه راز و نياز رو به قبله و در نماز باشد و از خدا طلب کند، قافيه زندگي را برده است. به‌ويژه هنگام نماز صبح که از با فضيلت ترين اوقات، طلايي ترين فرصت و با بهره ترين زمان حضور در محضر دوست مي باشد.

عرفا مي‌گويند: وقتي عاشق در حوزه عشق بازي اصرار داشته باشد و مرتب بر در خانه معشوق بکوبد و به جاي خسته عشق شدن، کشته عشق شود و معشوق پافشاري او را در عشق بازي ببيند، در اينجا انقلابي صورت مي گيرد و معشوق خود، عاشق مي‌شود و وضعيتي پيش مي آيد که خدا مي‌شود عاشق و بنده مي‌شود معشوق.

حديث قدسي: و من عشقته قتلته (معشوق خدا کشته عشق است)

و اين پرواز روح و معراج مومن و ورود به عالم ملکوت و غوطه ور شدن در درياي کرامت و گام نهادن در مسير کمال است و کمال انسان هنگامي شروع مي‌شود که انسان معشوق خدا گردد.

طيران مرغ ديدي تو ز پاي بند شهوت به درآي تا ببيني طيران آدميت      رسد آدمي به جايي که به جز خدا نبيند بنگر که تا چه حد است مقام آدميت

سفارش امام زمان (عج) به نماز اول وقتمرحوم کليني از زهري نقل کرده که گفت: مدت هاي مديدي در طلب حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف بودم و در اين راه اموال فراواني (در راه خدا) خرج کردم اما به هدف نرسيدم تا اينکه به خدمت محمد بن عثمان رسيدم و مدتي در خدمت او بودم تا روزي از او به التماس خواستم که مرا به خدمت امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف ببرد. محمد بن عثمان پاسخ منفي داد ولي در مقابل تضرع بسيار من سرانجام لطف کرد و فرمود: فردا اول وقت بيا.

فرداي آن روز اول وقت به خدمت محمد بن عثمان رفتم. ديدم جواني خوش سيما و خوشبو همراه اوست و به من اشاره کرد که: اين است آن کس که در طلبش هستي.

به خدمت امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف رفتم و آنچه داشتم مطرح کردم. ايشان جواب مرا فرمود، تا به خانه اي رسيديم و داخل خانه شد و ديگر حضرتش را نديدم. در اين ملاقات ايشان دو بار به من فرمود: از رحمت خود به دور است کسي که نماز مغرب را به قدري به تاخير بيندازد تا ستاره ها نمايان شوند.  کمال نماز در اول وقت امام باقر عليه السلام فرمودند: هرگاه نماز در اول وقت بالا برود، سفيد و درخشان به سوى صاحبش باز مى گردد و به او خطاب مى کند: از من مواظبت نمودى خدا تو را حفظ کند، و هرگاه در غير وقت خود و بدون شرايط بالا برود، سياه و تاريک به سوى صاحبش باز مى گردد و به او مى گويد مرا تباه ساختى، خدا تو را نابود کند.

محبوبيت نماز در وقت

امام صادق عليه السلام فرمودند: بهترين اعمال نزد خداوند، نماز اول وقت است پس از آن نيکى به پدرو مادر، و سپس جهاد در راه خدا است.

ضايع نمودن وقت نماز

حضرت محمد صلي الله عليه وآله فرمودند: شيطان هميشه از مؤ من مى ترسد تا زمانى که بر نمازهاى پنجگانه محافظت دارد و در وقتش به جا مى آورد، اما هنگامى که وقت نماز را ضايع کرد بر او جرات پيدا مى کند و او را در گناهان بزرگ مى اندازد.  تاخير نماز و محروميت از شفاعتحضرت محمد صلي الله عليه وآله فرمودند: فرداى قيامت شفاعت من به کسى که نماز واجب را تا پس از وقت آن به تاخيراندازد، نخواهد رسيد.

نماز در وقت خودش

امام صادق عليه السلام فرمودند: نماز واجب را در وقت خودش بخوان، مانند کسى که نماز وداع مى خواند و مى ترسد که بعد از اين توفيق نماز خواندن نيابد.


مذمت تأخير نماز

حضرت محمد صلي الله عليه وآله فرمودند: سه چيز را نبايد تاخير انداخت، نماز همين که وقت آن رسيد، و برداشتن جنازه وقتى آماده شد، و شوهر دادن بيوه وقتى هم کفو خود را يافت.
امام حسن عسکري عليه السلام فرمودند: ملعون است، ملعون است، کسى که نماز صبحش را تاخير بيندازد تا زمانى که ستارگان محو شوند.

تأثير نماز اول وقت حضرت محمد صلي الله عليه وآله فرمودند: بنده اى (نمازگزار) که اهتمام و مواظبت به اوقات نماز نمايد، و مواضع آفتاب را براى وقت نمازش دقت کند، من ضمانت مى کنم براى او در دم مرگ، راحتى را و دفع و رفع هموم و درد و اندوه و نجات از آتش جهنم را.  پاداش نماز اول وقتامام حسن عسکري عليه السلام فرمودند: موسى با خداوند سخن گفت و از پروردگار خويش پرسيد: خدايا! پاداش کسى که نمازش را اول وقت مى خواند چيست؟ خداوند تبارک و تعالى فرمود: خواهش و خواسته او را برآورده مى کنم و بهشت را بر او مباح مى گردانم.

نماز اول وقت نورى از در قيامت

حضرت محمد صلي الله عليه وآله فرمودند: کسى که نمازهاى پنج گانه اش را با طهارت کامل در اول وقت به جا آورد، اين نماز در قيامت براى او نور و برهان است و کسى که نمازش را ضايع کند، با فرعون و هامان محشور خواهد بود.  لذت نماز اول وقتنماز اول وقت رو چه جوري حفظ کنيم؟ چه جوري لذتش رو بيشتر احساس کنيم؟

تا حالا متوجه اين قضيه شدي که چرا بعضي مواقع نسبت به انجام بعضي از کارها استرس داريم که به موقع انجام شود...!؟ مثلا از مدت ها قبل منتظر رسيدن موعد بازي استقلال و پيروزي هستيم...!؟ يا مثلا در وقتي معين منتظر اعلام نتايج يک مسابقه و يا هر چيز ديگه اي... دليلش هم اينه که اونا برامون مهم هستن و نمي خواهيم فرصتي رو که برامون ايجاد شده رو از دست بديم. درباره نماز اول وقت هم همين طوره... براي حفظ نماز اول وقت اول از همه بايد انگيزه و اهميت برپايي اونو تو خودت تقويت کني...!
برپايي و اقامه نماز خوندن، در واقع ارتباط با بهترين و نزديکترين کسيه که تو زندگي هر وقت کاري پيش مياد ميريم سراغش...! اما چرا فقط بايد موقع گرفتاري هامون بهش توجه کنيم...!؟ نمازي که اول وقت خونده بشه، در واقع از توجه و اهميتيه که ما براي بهترين دوست زندگيمون قائل هستيم.

از طرفي وقتي بدونيم که امام زمانمون هم اول وقت نماز بجا ميارند، در واقع اول وقت نماز خوندن ما چه لذتي داره...!؟ واقعا اگر درکش کرديم ازش دست بر نمي داريم. با لحاظ اين دو امر عاشق اين هستيم که موعد نماز فرا برسه و ما اول وقت نماز، به معراج الهي بشتابيم. تازه گذشته از اين حس، دونستن فضيلت نماز اول وقت، ترغيبي ميشه که از دستش نديم. پيامبر بزرگ اسلام مي فرمايند: فضيلت نماز اول وقت بر نماز آخر وقت مثل فضيلت آخرت بر دنياست...

با اين حال براي اين که نمازمان هميشه اول وقت اداء بشه، علاوه بر تقويت شناخت و انگيزه از برپايي اون مي تونيم مواردي رو در عمل رعايت کنيم که تو اين هدفموفق بشيم مثل: برپايي نماز اول وقت به صورت جماعت، شرکت در مساجد و اقامه نماز اول وقت به صورت جماعت موجب عادتمون ميشه تا هميشه اين دغدغه رو داشته باشيم که اول وقت يک کاري رو انجام بايد داد... و اون هم نمازه، تازه وقتي نتونستيم به مسجد بريم تو خونه هم اين فکر و دغدغه به سراغمون مي ياد.

در کنار اين موارد مي تونيم، مواردي رو که براي قبل از نماز و بعد از اون سفارش شده رو انجام بديم تا نمازمون کمال لذت و شادابي رو داشته باشه... سعي کنيم تو نمازهامون حضور قلب داشته باشيم. براي حفظ و تداوم اين حالت، تا اونجايي که توانايي شو داريم بايد تلاش کنيم افراط و تفريط هم که تو هر کاري مضره. تو نماز خوندن و کلاً عبادت هم مواقعي پيش مياد که حال بيشتري نسبت به معنويات داريم، اون موقع مي تونيم که نمازمون رو با تمام شرايط و مستحبات به جا بياوريم تا کمال لذتش رو احساس کنيم. اما وقتي دلمون زياد حوصله معنويات رو نداره ـ البته حتما دليلي دارد که الان جاي بحثش نيست ـ نبايد زياد فشار بياريم بلکه صرف انجام واجبات باشه.

خلاصه اين که نماز خوندنمون بايد با افعال و کردار روزمره ما هم هماهنگي داشته باشه. هر چقدر نمازمون عاشقانه تر باشه.. کارهاي روزمره ما هم بايد متناسب با اون باشه... وقتي اينطور شد مي تونيم بگيم که نمازمون زيبا شده چون افعالمون تأثير تو نمازمون داشته و بالعکس...!

اقامه نماز و ارتباط دوستانه ما با خدا نشونه بندگي ما به اين خالق بي همتاست، چه خوبه که اين احساس نياز و بندگي رو به زيبايي هر چه تمام تر نشون بديم...!

دوست خوبم، اميدوارم، به مصداق... اول الوقت رضوان الله... هميشه با برپايي نمازي عاشقانه و اول وقت، رضايت و دوستي خودمان را با اين مهربان مستحکم تر کنيم.

منبع: فضيلت نماز اول وقت از هفته نامه پنجره. 

تعداد بازديد:938 آخرين تغييرات:95/05/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر