سه شنبه 4 ارديبهشت 1397 - 8 شعبان 1439 - 24 آپريل 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري


 
 


 


 


 
خروجي RSS

۵ عامل شکست و موفقیت‌ شرکت‌های دانش بنیان

يک مقام مسئول در دانشگاه شريف مطرح کرد:

۵ عامل شکست و موفقيت‌ شرکت‌هاي دانش بنيان

مدير مرکز رشد فناوري هاي دانشگاه صنعتي شريف گفت: وجود تيم کاري توانمندي که بتوانند کنار هم فعاليت روبه جلو داشته باشند يکي از ۵ عامل تاثير گذار در موفقيت و شکست شرکت هاي دانش بنيان است.

به گزارش خبرگزاري مهر ، مجيد دهبيدي پور، در رويداد آشنايي با مرکز کارآفريني «نوتک»  گفت: طبق ارزيابي هاي ما، بيش از ۱۰۰۰ شرکت دانش‌بنيان، حضور  بيش از ۲۰۰ شرکت در  مرکز رشد فناوري هاي دانشگاه صنعتي شريف و دست‌يابي بيش از ۲۰ شرکت به فروش ميلياردي به عنوان تجربه‌اي ارزنده در حوزه کارآفريني ياد کرد و افزود: طي اين ۱۲ سال فعاليت اين مرکز، بالغ بر ۲۵ درصد از ۲۰۰ شرکت‌ شکست مطلق داشتند، و ۱۰ درصد از اين ميان توانستند خود را تثبيت کرده و به پايداري بسيار خوبي برسند.

دهبيدي پور، عوامل شکست و موفقيت اين شرکت‌ها را در ۵ عامل اساسي و سرنوشت‌ساز شامل تيم کاري، مطالعه بازار، وجود راهبر، سابقه و تجربه فعاليت بنيان‌گذاران در ديگر شرکت‌ها، مدل کسب و کار و منابع مالي خلاصه کرد و افزود: در اين ميان تامين منابع مالي در مقايسه با ديگر مولفه‌ها اولويت کم‌تري را داراست.

وي ادامه داد: عواملي چون وجود تيم کاري توانمندي که بتوانند کنار هم فعاليت روبه جلو داشته باشند،  توجه جدي به مساله بازار براي محصول، وجود فرد راهبري که بتواند در شرايط دشوار تيم را مديريت و هدايت کند، عوامل مهمي هستند که شکست و يا موفقيت کسب و کارهاي نوپا را رقم مي‌زنند.

تکميل بخش مهمي از نظام ملي نوآوري

در ادامه حميدرضا اميري‌نيا،  مدير موسسه دانش بنيان برکت با اشاره به اين‌که نوتک اقدامي مهم در نظام ملي نوآوري را مورد حمايت قرار مي‌دهد افزود: اين مرکز بخش کليدي و مهمي را در زنجيره ايده تا محصول مورد حمايت قرار مي‌دهد و شتاب‌دهي ايده‌هاي نوآور از مهم‌ترين اين بخش‌هاست.

اميري نيا، با اشاره به آشنايي کشور با زنجير ايده تا بازار، حل تدريجي چالش علم صرفاً براي علم و حرکت به سوي حضور ايده‌هاي نوآورانه در بازارهاي جهاني گفت: امروزه نگاه شرکت‌هاي فناور کشور ما به بازارهاي جهاني است و کسب و کاري که در چشم‌انداز خود صرفاً به بازار داخلي اکتفا کند، پيش از شروع شکست خورده خواهد بود.

مدير موسسه دانش‌بنيان برکت، تلاش‌ها و حمايت‌هاي معاونت علمي و فناوري را در جهت جلب مشارکت و فعال سازي حلقه‌هاي گوناگون عرصه فناوري و نوآوري از جمله استارت‌آپ‌ها مثبت و اثرگذار ارزيابي کرد و افزود: اين تلاش‌ها موجب شده است که کشورمان به سوي تحقق يکي از رويکردهاي مهم اقتصاد دانش‌بنيان حرکت کند و ستاد اجرايي فرمان حضرت امام (ره) نيز با درک ضرورت تحقق اقتصاد دانش‌بنيان توسط همه بخش‌ها، تلاش کرده است از طريق موسسه دانش بنيان برکت به اين عرصه ورود پيدا کرده و حمايتهاي لازم را انجام دهد.

تعداد بازديد:600 آخرين تغييرات:95/05/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر