چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 17 جمادي الاول 1440 - 23 ژانويه 2019
صفحه اصلي/دين و انديشه

مرجع تراشی خطرناک‌ترین شکل جنگ روانی دشمن علیه جامعه اسلامی است

آيت الله اراکي در ديدار جمعي از طلاب حوزه علميه قم:

مرجع تراشي خطرناک‌ترين شکل جنگ رواني دشمن عليه جامعه اسلامي است

دبيرکل مجمع جهاني تقريب گفت: «مرجع تراشي» خطرناک‌ترين شکل جنگ رواني است. در اين مرحله دشمن با ايجاد مراجع دروغين تلاش مي‌کند که به اهداف مورد نظر خود دست يابد.  

به گزارش خبرگزاري مهر ،‌ آيت الله محسن اراکي دبيرکل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي روز چهارشنبه طي سخناني در جمع گروهي از طلاب حوزه علميه قم با اشاره به آيه شريفه « لَتُبْلَوُنَّ فِي أَمْوالِکُمْ وَ أَنْفُسِکُمْ وَ لَتَسْمَعُنَّ مِنَ الَّذِينَ أُوتُوا الْکِتابَ مِنْ قَبْلِکُمْ وَ مِنَ الَّذِينَ أَشْرَکُوا أَذيً کَثِيراً» (آيه ۱۸۶ سوره آل عمران) اظهار داشت: در اين آيه کريمه خداي متعال خبر مي‌دهد که در آينده جامعه اسلامي با سه چالش آسيب‌هاي جاني، مالي و رواني روبرو خواهد شد به عبارت ديگر سه نوع جنگ جامعه اسلامي را تهديد مي‌کند يکي جنگي که موجوديت و جان جامعه اسلامي را تهديد مي‌کند و دومي جنگي که بنيان‌هاي اقتصادي جامعه اسلامي را تهديد مي‌کند و سومي جنگ رواني.

وي افزود: بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ما هر سه نوع اين جنگ‌ها را تجربه کرديم، ابتدا دشمن جنگ تحميلي ۸ ساله را عليه ما راه انداخت و سپس جنگ اقتصادي را عليه ما شروع کرد و الان نيز جنگ رواني که مهمتر از همه اين جنگ‌ها است را عليه ما راه انداخته و جنگ فرهنگي زير مجموعه اين جنگ رواني است.

آيت الله اراکي با اشاره به اينکه جنگ فرهنگي همان جنگ دين‌زدايي از جامعه اسلامي است، اظهار داشت: جنگ رواني در سه شکل بر ما تحميل شده و هم چنان ادامه دارد، شکل اول آن عليه قدسيت است. در اين مرحله دشمن اقدام به تقدس‌زدايي در جامعه اسلامي مي‌کند و به مقدسات ديني از جمله ذات اقدس الهي، قرآن کريم، رسول اکرم(ص)، ائمه معصومين و حتي مراجع تقليد و حوزه‌هاي علميه حمله مي‌کند.

دبيرکل مجمع جهاني تقريب با بيان اينکه در اين مرحله دشمن به هر آنچه در جامعه اسلامي مقدس است حمله مي کند، گفت: ما علما وظيفه داريم قدسيت را براي مردم تبيين و آنها را نسبت به حمله به مقدسات آگاه کنيم تا جلوي هجمه خبيث و ناپاک عليه مقدسات را بگيريم.

آيت الله اراکي افزود: شکل دوم جنگ رواني، قطع رابطه توده جامعه اسلامي و جامعه شيعي با مرجعيت و روحانيت است. وقتي دشمن مشاهده کرد که نقطه اصلي اقتدار جامعه اسلامي محور روحانيت و مرجعيت است لذا در اين مرحله سعي کرد پيوند ميان مرجعيت و روحانيت با توده مردم را هدف قرار دهد.

وي گفت: براي نمونه الان در دانشگاه تل آويو ده‌ها مؤسسه تحقيقاتي وجود دارد که در اين زمينه تحقيق و بررسي مي‌کنند تا بتوانند به اين پيوند آسيب برسانند. دشمن در اين مرحله از انواع ابزارها نظير مراکز پژوهشي، دانشگاه‌ها، داستان، فيلم و ... بهره برده است.

دبيرکل مجمع جهاني تقريب تأکيد کرد: تعدد قرائت‌ها از دين يکي از نمونه‌هاي نفوذ در جامعه اسلامي براي قطع پيوند مرجعيت و روحانيت با مردم جامعه اسلامي است.

آيت الله اراکي اظهار داشت: شکل سوم جنگ رواني «مرجع تراشي» است که خطرناک‌ترين محور است. در اين مرحله دشمن با ايجاد مراجع دروغين تلاش مي‌کند که به اهداف مورد نظر خود دست يابد.

وي افزود: اين نوع مرجع همواره تأکيد دارد که کاري با سياست ندارند و در گفتار و رفتار خود هيچ نوع مخالفتي با توطئه‌هاي آمريکا و صهيونيسم ابراز نمي‌کنند .براي نمونه جريان انحرافي شيعه تاکنون حتي يک کلمه عليه جنايات اسرائيل در شبکه‌هاي ماهواره‌اي خود بيان نکرده است اما در مقابل همواره عليه جمهوري اسلامي ايران و حزب الله لبنان و حتي انصار الله يمن جبهه گيري مي‌کنند.

آيت الله اراکي با اشاره به جريان انحرافي شيعي گفت: اولين کاري که جريان انحرافي شيعه براي نفوذ در جهان اسلام انجام داد ايجاد شبکه‌هاي ماهواره‌اي بود الان اين جريان بيش از ۲۴ شبکه ماهواره‌اي در اختيار دارد که هزينه سالانه هر يک از اين شبکه‌هاي بيش از ۱۰ هزار دلار مي‌باشد و معلوم نيست که اين هزينه‌ها از کجا و توسط چه کساني تأمين مي‌شود.

وي افزود: اين جريان تلاش دارد که شيعه را از درون متلاشي کند و اين خطرناک‌ترين شکل جنگ رواني است و نبرد با اين جريان بزرگترين نبرد است، زيرا هيچ اعتقادي به دين در رأس اين جريان وجود ندارد و چون اين جريان به دنبال رياست است، لذا دشمنان از اين جريان براي رسيدن به اهداف خود استفاده مي‌کنند.

دبيرکل مجمع جهاني تقريب تأکيد کرد: الان آمريکا و انگليس تلاش دارند که اين نوع مرجعيت را ترويج کنند و اين نوع مرجعيت را شبکه‌اي و موروثي کنند.

وي افزود: اين جريان نه با عربستان، نه با اسرائيل و نه با آمريکا کاري دارد بلکه همه هجمه‌هاي آنها عليه امام راحل، مقام معظم رهبري و جمهوري اسلامي ايران است.

آيت الله اراکي در پايان تأکيد کرد: جنگ فرهنگي که الان عليه اسلام ناب، شيعه و مردم راه انداخته شده، بايد بسيار جدي گرفته شود.

تعداد بازديد:519 آخرين تغييرات:95/05/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر