دوشنبه 13 مرداد 1399 - 13 ذي الحجه 1441 - 3 آگوست 2020
صفحه اصلي/خانواده

چطور اسباب کشی کنیم؟

چطور اسباب کشي کنيم؟

فصل تابستان و شروع جابه‌جايي‌هاست حال در اين ميان هنگام اسباب‌کشي هيچ چيز ناراحت‌کننده‌تر از باز شدن کارتن، ريختن وسايل و صداي شکستن بشقاب‌هاي چيني نيست. پس بهتر است قبل از پر کردن کارتن‌ها با وسايل با ارزش با مهارت بسته‌بندي آشنا شويد و قبل از تصميم به اسباب کشي نکاتي را بدانيد.

جايي خواندم که انگليسي‌ها مي‌گويند سه بار اسباب‌کشي کردن به اندازه يک آتش‌سوزي به شما ضرر مي‌رساند؛ حتي تصور اسباب‌کشي هم ممکن است من و شما را به وحشت بيندازد. بعد از مرحله پراسترس و خسته‌کننده يافتن خانه جديد نوبت به هم ريختگي و آشفتگي هنگام بسته‌بندي اقلام ريز و درشت مي‌رسد که از آن گريزي نيست ولي مي‌توانيم با رعايت برخي نکات اين ترس و وحشت را به خاطره‌اي به‌يادماندني و يک اسباب‌کشي بدون دردسر تبديل کنيم. 

انتخاب شرکت حمل و نقل

شرکت حمل و نقل مورد نظرتان را با توجه به توصيه نزديکان يا از طريق آگهي روزنامه مي‌توانيد بيابيد. برخي از شرکت‌هاي حمل و نقل خودشان مسئوليت بسته‌بندي وسايل را نيز بر عهده مي‌گيرند و شما از اين بابت آسوده خواهيد بود؛ البته از قبل روي هزينه بسته‌بندي با آنها به توافق برسيد تا در آخر به مشکل برنخوريد.

برنامه‌ريزي کنيد

منتظر نشويد تا هفته آخر برسد و بعد شروع به جمع کردن وسايل کنيد. بسياري از وسايل که تا زمان اسباب‌کشي نيازي به آن‌ها نداريد را چند ماه زودتر جمع کنيد

بهتر است فهرستي از تمام کارهايي که بايد انجام دهيد و وسايلي که بايد جمع و جور کنيد، تهيه کنيد. شما مي‌توانيد يک برنامه زمان‌بندي براي بسته‌بندي کردن وسايل هم تدارک ببينيد که مطابق آن وسايل‌تان را جمع و جور کنيد و تمام فشار کاري را در يک روز متحمل نشويد؛ البته سعي کنيد اين کار نفس‌گير را بين اعضاي خانواده تقسيم کنيد.

جابه‌جايي مدارک و اشياي گرانقيمت

براي اينکه در زمان جابه‌جايي و بعد از آن به مشکل برنخوريد، بهتر است سوابق تحصيلي مدرسه، سندها، شناسنامه‌ها، مدارک پزشکي و کل مدارک مهم‌تان را منظم و آنها را از قبل جمع‌آوري کنيد. همين‌طور وسايلي مثل طلا و جواهر را مانند مدارک بايد خودتان حمل کنيد. به هيچ‌وجه اين وسايل را در کارتن‌ها بسته‌بندي نکنيد.

سازماندهي مواد غذايي

چند روز قبل از اسباب‌كشي شروع به مصرف غذاهاي فريزر کنيد و تا جايي که مي‌توانيد مواد غذايي جديد نخريد. يخچال و فريزرتان را تخليه کرده و آنها را در صورت لزوم يخ‌زدايي و تميز کنيد. در مورد تغذيه در زمان اسباب‌کشي هم مي‌توانيد از نزديکان‌تان که مايل هستند به شما کمک کنند بخواهيد براي‌تان غذا تهيه کنند.

تهيه لوازم براي بسته‌بندي

اقلام بسته بندي را فراهم کنيد:
- کارتن‌هاي ضخيم که بهتر است در تعداد بالا و سالم تهيه شوند تا حمل و نقل هم در زمان کمتر و هم با هزينه کمتري انجام شود.
- چسب نواري پهن و طناب براي بسته‌بندي ايمن کارتن‌ها
- ماژيک براي نوشتن محتويات روي کارتن‌ها 
-روزنامه باطله و پلاستيک‌هاي حباب‌دار مخصوص بسته‌بندي شکستني‌ها
- جمع‌آوري وسايل و تفکيک آنها

*هنگام بسته‌بندي اين موارد را به خاطر بسپاريد:

کارتن‌ها را درست بسته‌بندي کنيد 

براي داشتن کارتن خيلي محکم، ته جعبه بين درزها را نوارچسب بزنيد. در مرحله بعد، نوارچسب را عمود بر چسب قبلي بزنيد. براي محکم‌تر‌ شدن، کف کارتن روزنامه يا مقواي ساده بگذاريد. با توجه به نوع وسايل، آن‌ها را داخل روزنامه بپيچيد. بعد از پر شدن کارتن، در آن را بسته، روي آن نوارچسب زده، کناره‌هاي کارتن را برچسب بزنيد. محتويات داخل کارتن و اين که مربوط به چه کسي است را روي برچسب بنويسيد.

وسايل مشابه را با هم بسته‌بندي کنيد 

براي مثال داروها را با وسايل ريز آشپزخانه داخل يک جعبه نگذاريد. چون موقع باز کردن کارتن، وسايل با هم قاطي شده، باعث گيج‌شدن شما مي‌شود و تفکيک آن‌ها کار سختي است. 
از حوله و دستمال‌ها براي محکم ماندن وسايل در جاي خود و سر نخوردن آن‌ها استفاده کنيد. بهترين بسته‌بندي زمانيست که وسايل در جاي خود با کمک چيزهاي ديگر ثابت بوده، از فرو ريختنشان جلوگيري کنيم. بعد از پر شدن کارتن روي آن بنويسيد مربوط به چه کسي است و محتويات آن چيست؟ 

لباس‌ها را با رخت آويز بسته بندي کنيد

اين کارتن‌ها داراي رخت‌آويز و جالباسي بوده، به‌راحتي مي‌توان لباس‌ها را داخل آن‌ها آويزان کرد. با اين جعبه‌ها هنگام بسته‌بندي در وقت صرفه‌جويي زيادي مي‌شود. ديگر مجبور نيستيد لباس‌ها را از چوب‌لباسي بيرون آورده، آن‌ها را يک به يک تا کرده، داخل کارتن قرار دهيد. به راحتي آن‌ها را با همان شکل بدون چروک شدن داخل کارتن بگذاريد. 

بگذاريد وسايل خرت‌وپرت داخل دراور باقي بماند 

اگر در داشتن کارتن خالي محدوديت داريد يا انتقال وسايل دراور به کارتن برايتان مشکل است، در صورتي که داخل کشوها وسايل شکستني نيست، بگذاريد وسايل داخل کشو باقي بماند. کشوها را با چسب‌نواري به بدنه کمد يا دراور محکم کنيد. دقت کنيد که دراور رنگ شده نباشد. نگذاريد نوارچسب مدت طولاني روي دراور باقي بماند و چسب زدن را در آخرين لحظه جابه‌جايي انجام دهيد.

روي ريسمان نوارچسب بزنيد

هنگام بستن کارتن‌ها از ريسمان استفاده کنيد. براي راحت‌تر باز شدن جعبه روي ريسمان را چسب بزنيد و بگذاريد مقداري از آن به صورت اضافه از زير چسب بيرون بماند. اين کار ممکن است کمي وقت‌گير باشد ولي هنگام باز کردن جعبه نيازي به کاتر يا وسيله تيز نخواهيد داشت. فقط کافيست نخ را بکشيد تا در کارتن راحت باز شود.

کارتن‌ها را برچسب بزنيد

براي اينکه در زمان جابه‌جايي و بعد از آن به مشکل برنخوريد، بهتر است سوابق تحصيلي مدرسه، سندها، شناسنامه‌ها، مدارک پزشکي و کل مدارک مهم‌تان را منظم و آنها را از قبل جمع‌آوري کنيد

اگر محتويات داخل کارتن‌ها را مشخص نکنيد، زمان ورود به خانه جديد، جاي قرار دادن هر جعبه مشخص نخواهد بود. رفتن به سراغ هر جعبه و باز کردن و اطلاع از داخل آن‌ها و اين که هر جعبه‌اي در کدام اتاق قرار بگيرد، کار فوق‌العاده سختي است. پس زرنگ باشيد و هر کارتن را ليبل بزنيد. مي‌توانيد روي ليبل، اتاق مورد نظر، محتويات جعبه و اين که مربوط به کدام‌يک از اعضاء خانواده است را بنويسيد. ليبل را در اطراف جعبه بزنيد نه روي آن.

بسته‌بندي وسايل را زودتر شروع کنيد 

منتظر نشويد تا هفته آخر برسد و بعد شروع به جمع کردن وسايل کنيد. بسياري از وسايل که تا زمان اسباب‌کشي نيازي به آن‌ها نداريد را چند ماه زودتر جمع کنيد (مانند لباس‌هاي فصل بعد، وسايل مخصوص تعطيلات، ظروف کريستال، ظرف‌هاي پايه‌دار مخصوص عيد و کتاب‌هايي که قبلا خوانده‌ايد و تا دو ماه آينده قصد خواندن دوباره آن را نداريد). درست است که در اين مدت ديدن کارتن‌ها در گوشه خانه چندان خوشايند نيست ولي با اين کار يکي دو هفته مانده تا جابه‌جايي استرس نخواهيد داشت.

و روز اسباب کشي

قبل از اسباب‌كشي يك مسير خوب براي روز اسباب‌كشي انتخاب كنيد تا خاور راحت بتواند از آن مسير بيايد. همچنين براي بارگيري و تخليه جاي پارک فراهم کنيد. براي اين منظور مي‌توانيد با پارک كردن ماشين شخصي خود و نزديکان‌تان به اندازه دو ماشين سواري جا نگه داريد تا هنگام بارگيري و تخليه به مشکل برنخوريد. بهتر است ساعات اوليه روز را به جابه‌جايي اختصاص دهيد. در ضمن کودک خود را نزد بستگان‌تان بگذاريد تا بتوانيد به‌راحتي اوضاع را کنترل کنيد.

منابع: همشهري، مجله منزل

تعداد بازديد:792 آخرين تغييرات:95/05/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر